Studnia chłonna - zastosowanie, rodzaje, cena, montaż

Studnia chłonna na deszczówkę

Jeżeli Wasz dom jest zlokalizowany na terenie, który nie ma stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej, to występując w roli właścicieli posesji, jesteście odpowiedzialni za samodzielnie zagospodarowanie wody opadowej.

Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na studni chłonnej - jednym z najprostszych i najpopularniejszych systemów.

Studnia chłonna na deszczówkę sprawdzi się w przypadku działek, z których nie można odprowadzić wody deszczowej do zbiornika wodnego lub rowu melioracyjnego. Może też służyć jako przelew awaryjny dla istniejących zbiorników na wodę opadową. Wykorzystanie wody deszczowej w ten sposób jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż kierowanie jej do kanalizacji.

Studnia chłonna do systemu zagospodarowania deszczówki

Zdjęcie: Studnia chłonna na deszczówkę.

Budowa studni chłonnej

Co to jest studnia chłonna, studzienka chłonna i jak wygląda?

Studnia chłonna jest to zbiornik o określonej wielkości, najczęściej zbudowany z betonowych kręgów lub polietylenu. Do studni przy pomocy specjalnej rury jest odprowadzana woda, rozsączana przez warstwę filtracyjną do warstwy gruntu przepuszczalnego. Rozwiązanie to cieszy się obecnie dość dużą popularnością ze względu na niski koszt budowy i zadowalający poziom skuteczności działania.

Jak działa studnia chłonna?

Studnia chłonna działa na zasadzie filtra zbudowanego z kruszywa oraz zbiornika o określonej pojemności. Zasada działania studni chłonnej jest bardzo prosta: ma ona przyjąć nadmiarową wodę, a następnie odprowadzać wodę w głąb gruntu. Nie powinna ona być rozpatrywana jako urządzenie do zmagazynowania wody, ponieważ zadaniem studni chłonnej jest rozsączanie do gruntu, a nie gromadzenie.

Podstawa studni chłonnej znajduje się na warstwie drenażowej, przez którą woda stopniowo przesącza się wgłąb rodzimego gruntu.

Jaka jest optymalna pojemność studni chłonnej? Ile wody przyjmie studnia chłonna?

Pojemność studni zależy od jej średnicy, długości oraz struktury gruntu, na którym się znajduje. Im większa porowatość gruntu - tym szybciej woda może przez niego przesiąkać i tym więcej można jej zbuforować.

Całkowita zdolność magazynowania wody zależy więc przede wszystkim od pojemności studni, lecz dostępność tej pojemności w czasie jest całkowicie uzależniona od przepuszczalności gruntu.

Głębokość studni chłonnej powinna z jednej strony odpowiadać faktycznej ilości wody, która będzie do niej odprowadzana (z pewną rezerwą), a z drugiej strony umożliwiać łatwy montaż i ewentualną konserwację. Znaczące przewymiarowani mija się z celem.

Jak warunki gruntowe wpływają na studnię chłonną?

Frakcja gruntu ma też ogromne znaczenie dla żywotności studni, np. odprowadzanie wody na podłoże pylaste mija się z celem, ponieważ takie podłoże bardziej zatrzymuje wodę, niż ją przepuszcza.

Na słabo przepuszczalnym gruncie studnia chłonna będzie zatrzymywać wodę deszczową lub oczyszczony ściek. Studnie chłonne sprawdzą się na działce, gdzie pod słabo przepuszczalną powierzchnią znajduje się warstwa drenażu złożona z grubego piasku lub warstwy żwiru.

Działki z wysokim poziomem wód gruntowych mogą być problematyczne - już sama budowa studni chłonnej na takiej działce może być wyzwaniem, a sama eksploatacja wiązać się z regularną niedrożnością układu.

Czy można podpiąć studnię chłonną do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Studnie chłonne wykorzystuje się nie tylko do zagospodarowywania wody deszczowej. Studnia chłonna może być podpięta do przydomowej oczyszczalni ścieków jako odbiornik oczyszczonych ścieków. Dotyczy to jednak tylko oczyszczalni biologicznej, mającej wysoką skuteczność oczyszczania.

Podłączanie studni chłonnej do drenażowej oczyszczalni ścieków w praktyce jest niezalecane, gdyż w tym przypadku wysoki poziom zawiesiny w ściekach szybko doprowadzi do zamulenia studni chłonnej i przestanie ona odbierać te podczyszczone ścieki kanalizacyjne (wstępnie oczyszczoną wodę). Wstępnie oczyszczone ścieki sanitarne mają zupełnie inny skład niż skład ścieków odprowadzanych z oczyszczalni biologicznej z napowietrzaniem.

W przypadku prawidłowo działających przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków powyższy problem nie występuje, dlatego studnia chłonna może tam być wykorzystana jako odprowadzenie oczyszczonych ścieków - oczywiście przy zapewnieniu odpowiednio przepuszczalnego podłoża pod studnią (najlepszy jest żwir o dużej frakcji). Wówczas oczyszczone ścieki mogą być odprowadzone do studzienki chłonnej.

Przy budowie studni chłonnej przyjmującej wodę po oczyszczalni biologicznej, należy pamiętać o tym, aby dno urządzenia rozsączającego było oddalone minimum 1,5 metra od najwyższego użytkowego poziomu wód gruntowych.

Zdjęcie: Studnia chłonna dla przydomowych oczyszczalni ścieków.

Gdzie powinna być zlokalizowana studnia chłonna?

Budowa systemu ze studnią chłonną jest zalecana w miejscach, w których występują niesprzyjające warunki terenowe uniemożliwiające odprowadzanie wody opadowej do zbiornika wody lub rowu melioracyjnego.

Kolejnym argumentem przemawiającym za budową studni chłonnej jest struktura gruntu. Jeżeli pod zewnętrzną warstwą nieprzepuszczalną, znajduje się warstwa gruntu przepuszczalnego, to budowa studni jest uzasadniona. Bez warstwy przepuszczalnej studnia chłonna nie spełni swojej funkcji.

Czy można zrobić studnię chłonną w gliniastym gruncie?

Studnie chłonne co do zasady nie powinny być montowane w gruntach słabo przepuszczalnych, ponieważ nie będą spełniały swojej funkcji odprowadzania wody. Niestety glina do takich gruntów należy, przez co nie nadaje się do bezpośredniego montażu studni chłonnej. W takim przypadku należy wymienić grunt na dobrze przepuszczalny, np. układając warstwę żwiru płukanego frakcji 16-32 mm.

Pojemność w przypadku studni chłonnej wraz ze złożem powinna być tak dobrana, aby umożliwić wchłanianie przewidywanej ilości wody, która będzie do niej odprowadzana. W przeciwnym wypadku dojdzie do przepełnienia odbiornika i zatrzymania wody w kanalizacji.

Która studnia chłonna jest lepsza: betonowa czy z tworzywa? Wady i zalety.

Studnie chłonne są produkowane głównie z tworzywa sztucznego lub betonu (kręgów betonowych). Każda z technologii ma swoje plusy i minusy. W przypadku budowy studni chłonnej z tworzywa na pewno ogromnym plusem są o wiele niższe koszty transportu z uwagi na lekkość konstrukcji w porównaniu do ciężkiej studni betonowej.

Zwykle też studnia chłonna z tworzywa jest tańsza od betonowych odpowiedników i łatwiejsza w montażu. W efekcie ewentualny demontaż studni po latach jest zdecydowanie łatwiejszy i szybszy niż ma to miejsce z betonem.

Do plusów studni betonowych z pewnością można zaliczyć większą odporność na ściskanie, jednak w przypadku studni chłonnych ten parametr nie ma aż tak dużego znaczenia jak np. przy zbiornikach najazdowych, zwłaszcza wielkogabarytowych.

Podsumowując: obydwa rodzaje studni chłonnych spokojnie spełnią swoje zadanie pod kątem wytrzymałościowym. Na plus studni chłonnych z tworzyw sztucznych przemawia jednak czysta ekonomia - wymagane funkcje jesteśmy tutaj w stanie spełnić niższym kosztem finansowym i energetycznym.

Studnie chłonne - aspekty prawne oraz formalności

Jakie są wymagane odległości studni chłonnej?

Osoby, które decydują się na inwestycje w studnię chłonną, powinny wziąć pod uwagę ogólne rozporządzenia dotyczące odpowiedniego rozmieszczenia systemu na terenie posesji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalna odległość studni chłonnej od granic działek sąsiednich powinna wynosić 3-5 metrów, a od najbliższej studni wodociągowej - 30 metrów. Powinna też znajdować się w odległości minimum 2 m od budynku. Lokalizację studni należy przeprowadzać z zachowaniem odległości określonych przez prawo. Budowa studni chłonnej na działce uniemożliwiającej zachowanie powyższych odległości może się zakończyć odmową przy wydawaniu zgody przez organ decyzyjny.

Czy studnia chłonna wymaga formalnego zgłoszenia?

Według obowiązującego prawa jest to konieczne, ponieważ studnia chłonna to system, który wprowadza wodę do gruntu na większej głębokości.
 
W wielu przypadkach, niezbędna jest nawet ingerencja w grunty nieprzepuszczalne, dlatego budowa studni chłonnej wymaga zgłoszenia zamiaru robót budowlanych w urzędzie miasta lub starostwie. Jeżeli po 30 dniach od złożenia wniosku, instytucja nie wyrazi zastrzeżeń, można przystąpić do budowy systemu.
 

Czy studnia chłonna wymaga pozwolenia na budowę?

Takie pozwolenie nie jest potrzebne, pod warunkiem, że odprowadzanie wód opadowych do studni nie odbywa się na potrzeby działalności gospodarczej (wówczas podlegałoby to pod szczególne korzystanie z wód).

Jak samodzielnie zbudować studnię chłonną? Montaż krok po kroku.

Zaleca się zlecenie budowy studni chłonnej przez wykwalifikowanych specjalistów, jednak można taką studnię wykonać również samodzielnie - jeżeli ktoś ma zmysł techniczny, cechuje go dokładność i umiejętności typu "złota rączka". Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy realizacji powyższego przedsięwzięcia.

Przede wszystkim, do budowy studni chłonnej potrzebna jest sama studnia (z tworzywa sztucznego lub betonowa), narzędzia do zrobienia wykopu i podłączenia rur oraz w większości przypadków - odpowiednia ilość kruszywa o jak największej granulacji (np. żwir płukany 16-32mm lub większy).

Budowę studni chłonnej należy zacząć od jej prawidłowego usytuowania na działce. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wybór niewłaściwego miejsca może skutkować tym, że:

  1. urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji z uwagi na niekorzystne warunki wodno-gruntowe
  2. urządzenie będzie zamontowane w sposób niezgodny z przepisami prawa, np. bez zachowania wymaganych odległości
  3. urządzenie będzie utrudniało korzystanie z działki, np. uniemożliwiając manewrowanie pojazdami

 

Błędy koncepcyjne zwykle są najdroższe i najtrudniejsze do naprawy, dlatego warto spędzić więcej czasu na wyborze optymalnego ustawienia studni - z pewnością będzie to dobrze zainwestowany czas.

Po usytuowaniu studni należy wykonać wykop, w którym zostanie ona umieszczona. W przypadku gruntów słabo przepuszczalnych należy wybrać część gruntu, na którym będzie dno studni chłonnej i zastąpić grunt rodzimy żwirem płukanym lub kamieniami. Na tak przygotowanym podłożu można umieścić element konstrukcyjny studni i zasypać - pamiętając oczywiście o podłączeniu rury wlotowej doprowadzającej wodę do otworu wlotowego studni. Przy podłączaniu rur należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadów, aby woda mogła przemieszczać się w sposób grawitacyjny. Zwykle przyjmuje się nachylenie około 1,5%, czyli półtora centymetra na każdy metr rury. Choć wydaje się to oczywiste, to nie brakuje przypadków, w których wykonawca zaniedbuje tak podstawowe zasady, co później objawia się problemami eksploatacyjnymi i niepotrzebnym zamieszaniem związanym z ustalaniem przyczyny problemu.

Przy obsypywaniu boku zbiornika pamiętamy o tym, aby wewnątrz studzienki chłonnej było pusto, tzn. nie powinno się wsypywać piasku do środka, ponieważ niepotrzebnie będzie to prowadzić do szybszego zamulenia układu chłonnego, przez co przepuszczalność wody się pogorszy. Należy na to zwrócić uwagę ekipie montującej, aby mieć pewność, że nie będzie tutaj żadnych uchybień.

Na końcu zabezpieczamy górę studni pokrywą i gotowe. W celu lepszego dopasowania studni do otoczenia warto zastosować pokrywę maskującą KAMELEON - wówczas estetyka ogrodu nie będzie cierpiała z powodu "inwazyjnego" elementu kanalizacyjnego. Dla wielu osób, zwłaszcza przywiązujących dużą wagę do wyglądu ogrodu, jest to ważne, aby wszelkie ślady ingerencji ludzkiej ukrywać - co zresztą jest całkowicie zrozumiałe, ponieważ nie po to inwestuje się czas i pieniądze w piękne otoczenie, aby później być poirytowanym z powodu elementów "zakłócających ład i harmonię".

Jak widać, wybudowanie studni chłonnej nie wymaga jakichś szczególnych narzędzi czy uprawnień, jednak należy podejść do tematu z wyobraźnią i trzymać się ogólnych zasad sztuki budowlanej. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i uważności w pracy.

Nowoczesne systemy o zwiększonej wydajności

Jak już wspomnieliśmy osoby, które zamierzają zainwestować w studnię chłonną, mogą zdecydować się na jeden z dwóch dostępnych wariantów, a mianowicie system wykonany z betonowych kręgów lub system w całości wykonany z polietylenu.

Występując w roli producenta, możemy z pełną odpowiedzialnością polecić drugie rozwiązanie. Jest ono o wiele korzystniejsze, ponieważ instalacja studni z polietylenu jest łatwiejsza, a jej trwałość znacznie większa od betonowych konstrukcji.

Oferta HABA RL obejmuje studnie chłonne wykonane z polietylenu w rozmiarze 270 litrów oraz 624 litry. Wyposażone są one we wloty boczne oraz odlewy rotacyjne, które korzystnie wpływają na skuteczność rozsączania wody deszczowej oraz ścieków odprowadzanych z oczyszczalni biologicznych lub osadnika gnilnego.

Studnia chłonna - schemat:

 

Ile kosztuje studnia chłonna?

Cena studni chłonnej zależy od kilku czynników:

  • rodzaju materiału, którego jest wykonana
  • wielkości (pojemności)
  • ewentualnych opcji dodatkowych (wloty, pokrywy itd.)

Ceny najtańszych studni chłonnych zaczynają się od około 600 złotych, choć zwykle mają one po prostu postać kawałka podziurkowanej rury. Górny pułap cenowy dla studni chłonnych wynosi obecnie (stan na 2022 rok) około 2000 złotych.

Studnie chłonne - podsumowanie

Studnia chłonna może rozsączać nie tylko wodę opadową (stanowią skuteczny system zagospodarowania wody deszczowej), ale również oczyszczone ścieki po biologicznej oczyszczalni ścieków. Najczęściej jest ona wykorzystywana do odprowadzania wody deszczowej. Studnie z tworzywa sztucznego wygrywają ze studniami betonowymi swoją lekką konstrukcją. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy się upewnić, że spełnimy wymogi prawne związane z budową studni chłonnej (dokładne wymiary odległości studni chłonnych od granicy działki lub studni wodociągowej określa prawo).

Budując studnię chłonną powinniśmy pamiętać o tym, że musi ona być umiejscowiona na dobrze przepuszczalnej warstwie drenażowej, z zachowaniem 1,5m odległości od przebiegających wód gruntowych.

Studnia chłonna: dobór i dostawa

Jeżeli jesteś zainteresowany studnią chłonną na swoją działkę, to skontaktuj się z doradcą technicznym HABA, dzięki któremu wybierzesz właściwe urządzenie dla Twoich potrzeb, unikniesz ewentualnych błędów montażowych i dowiesz się jak wydłużyć żywotność układu rozsączania. Telefon kontaktowy: 519 050 549.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w ODPOWIEDNIE BIOPREPARATY, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej