Przydomowa oczyszczalnia ścieków - odległości

Odległości montażowe przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków

Coraz więcej osób budujących się na terenach nie objętych kanalizacją decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ obecne technologie oczyszczania ścieków zapewniają nie tylko wysoką jakość oczyszczania, ale również znacznie większy komfort użytkowania niż zwykłe szambo, wymagające cyklicznego opróżniania.
Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiedniej oczyszczalni ścieków, powinniśmy zapoznać się z odległościami montażowymi, narzucanymi przez aktualnie obowiązujące przepisy. Pomocne w tym będą poniższe infografiki, które w przejrzysty sposób wszystko zestawiają.
 

Odległości dotyczące oczyszczalni biologicznej :

Oczyszczalnia przydomowa odległości montażowe - oczyszczalnia biologiczna

W przypadku oczyszczalni biologicznej należy przede wszystkim zadbać o to, aby osadnik był odsunięty minimum 2 metry od granicy działki oraz minimum 15 metrów od studni będącej ujęciem wody pitnej. Z dla kolei układu rozsączającego (nawdanianego obszaru) te odległości wynoszą odpowiednio: 2 metry i 30 metrów. Z kolei odległość układu rozsączającego od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego powinna wynosić 1,5 metra.

Poza tym należy pamiętać o odsunięciu osadnika o 1,5 metra od rur z gazem i wodą oraz 0,8 metra od kabli elektrycznych.

Powyższe odległości dotyczą rownież szamb przerobionych na oczyszczalnię biologiczną za pomocą zestawu RETROFIT.

 

Odległości dotyczące oczyszczalni drenażowej :

Przydomowa oczyszczalnia ścieków odległości montażowe

 

W przypadku oczyszczalni drenażowej należy przede wszystkim zadbać o to, aby osadnik był odsunięty minimum 2 metry od granicy działki oraz minimum 15 metrów od studni będącej ujęciem wody pitnej, czyli te odległości są tutaj takie jak w przypadku oczyszczalni biologicznej. Zasadnicza różnica dotyczy jednak układu rozsączania: drenaż rozsączający oczyszczalni drenażowej powinien być odsunięty o minimum 70 metrów od studni będącej ujęciem wody pitnej! Jeżeli więc na naszej lub sąsiedniej działce znajduje się w pobliżu studnia z wodą pitną, to w praktyce montaż oczyszczalni drenażowej może nie wchodzić w grę. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ ta technologia, z uwagi na niską jakość oczyszczania, powoduje wprowadzanie mocno zanieczyszczonych ścieków do gruntu, co potem odbija się na jakości wód gruntowych. W przypadku dobrych oczyszczalni biologicznych ten problem praktycznie nie występuje. Zachęcamy także ro zapoznania się z naszą ofertą tuneli rozsączających.

Odległość układu rozsączającego od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego powinna wynosić 1,5 metra. Standardowo należy pamiętać o odsunięciu osadnika o 1,5 metra od rur z gazem i wodą oraz 0,8 metra od kabli elektrycznych.

Tak wygląda kwestia odległości związanych z montażem przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące montażu oczyszczalni przydomowej lub chcesz zapytać o konkretne rozwiązanie, to przejdź do kontaktu.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

W każdym roku świadomość Polaków w kwestii zalet wynikających z wykorzystania oczyszczalni ścieków systematycznie wzrasta. Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na montaż oczyszczalni na własnej posesji, które regulują gospodarkę ściekami. W ostatnim czasie zalety oczyszczalni ścieków... więcej
Schematy różnych rodzajów oczyszczalni przydomowych Pierwszymi oczyszczalniami przydomowymi, jakie zaczęto montować przy budynkach jednorodzinnych, były oczyszczalnie drenażowe (tzw. "drenażówki"), składające się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Obecnie oczyszczalnie drenażowe powoli... więcej
Od wielu lat przemysł jest utożsamiany z działalnością, która nie sprzyja otaczającemu nas światu. Obwiniany jest za wycieki chemikaliów do pobliskich akwenów, zanieczyszczenia powietrza oraz skażenia gleby. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ na przestrzeni lat zdarzały się katastrofy ekologiczne,... więcej