Serwis przydomowej oczyszczalni - serwis oczyszczalni ścieków, naprawa oczyszczalni przydomowych

Naprawa i serwis przydomowych oczyszczalni ścieków: co musisz wiedzieć

Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem.

Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej oczyszczalni to główne zalety tego typu przedsięwzięcia. Coraz więcej osób mieszkających w domkach jednorodzinnych decyduje się na to rozwiązanie. Oczyszczalnia nie jest mechanizmem awaryjnym, jednak należy pamiętać o dokładnym i regularnym czyszczeniu oraz kontrolowaniu jej elementów. Prosta budowa pozwala na łatwe utrzymanie w czystości przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – o czym musi pamiętać użytkownik? Samodzielny serwis oczyszczalni ścieków.

Aby oczyszczalnia pracowała prawidłowo wszystkie jej elementy muszą podlegać regularnym przeglądom. Należy pamiętać m.in. o wywożeniu osadu z osadnika gnilnego, które zapobiegnie jego przepełnieniu i osadzaniu się kożucha.

Nie zaleca się jednak całkowitego opróżniania zbiornika, a ok. 30% zawartości musi pozostać w komorze. Czynność tę wykonywać należy co 2-3 lata. Przepełniona oczyszczalnia szybko da o sobie znać wybijając w ogrodzie lub w domu.

    
Okresowe przeglądy instalacji jest ważne dla każdego rodzaju oczyszczalni. Serwis oczyszczalni przydomowych może być w ramach gwarancji lub na życzenie klienta.

Czyszczenie filtrów oczyszczalni jest równie ważną kwestią jeżeli chodzi o eksploatację oczyszczalni. Zaleca się wykonywanie tej czynności co 3-6 miesięcy, aby przywrócić oczyszczalni pełną drożność.

Czasami jednak, filtr do szamba ekologicznego będzie wymagał całkowitej wymiany, dlatego też należy regularnie sprawdzać każdy element oczyszczalni. Przepełnione przydomowe oczyszczalnie ścieków z zalegającymi ściekami to efekt właśnie zatkanego drenażu.

Przegląd dmuchawy powietrza, płukanie wodą pompy, a także regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów należą do czynności, o których należy pamiętać w eksploatacji oczyszczalni.

Warto też od czasu do czasu kontrolować skład odpływu. Serwisowanie szamba ekologicznego polega głównie na stosowaniu się do zaleceń producenta, a podczas montażu oczyszczalni, każdy użytkownik powinien otrzymać instrukcję obsługi całego mechanizmu.

Serwis oczyszczalni ścieków

Jeżeli jednak któryś z elementów nie działa prawidłowo warto zasięgnąć rady serwisantów. W zależności od tego czy jest to oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa, przeprowadzane są kontrole funkcjonowania ich elementów. W oczyszczalniach drenażowych zaleca się aby raz w roku przepłukać przewody drenarskie wodą pod dużym ciśnieniem.

Przegląd oczyszczalni nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną, a pozwala uniknąć niepotrzebnych niespodzianek, takich jak np. naprawa oczyszczalni przydomowych.

Kiedy jest konieczna naprawa oczyszczalni przydomowych

Naprawa oczyszczalni ścieków jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do zapchania drenażu rozsączającego nieczystości do gruntu lub jakichkolwiek problemów z przydomową oczyszczalnią ścieków, np. zatoru w połączeniach między zbiornikami (komorami), intensywnego smrodu lub uszkodzeń mechanicznych.

Preparaty do oczyszczalni dawkowane podczas przeglądu przydomowej oczyszczalni ścieków

Oprócz czynności sprawdzających i serwisowych, należy pamiętać, aby stosować preparaty, które pomogą w prawidłowej konserwacji całego mechanizmu. Stosuje się je zarówno w początkowej fazie pracy oczyszczalni jak i w jej codziennej pracy.

Używanie wszelkich biopreparatów, czyli bakterii, które rozkładają ścieki, pozwala na użytkowanie oczyszczalni bez ryzyka zatorowania przepływu w rurach, a także usprawnia pracę osadnika gnilnego, zwiększając również jego wydajność.

Na rynku obecnych jest wiele preparatów, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwych dla flory bakteryjnej oczyszczalni, składników. Nieregularne stosowanie biopreparatów czy zaniechanie może prowadzić do przeciążenia oczyszczalni.

Wśród dostępnych środków możemy wyróżnić:

 - preparaty na rozruch

 - bakterie, enzymy i pożywki

 - preparaty na udrażnianie syfonu

 - preparaty na rozkład kożucha

Jak zapobiegać problemom z drenażem w oczyszczalni ścieków?

Warto stosować biopreparaty, które redukują powstawanie kożucha i osadu w osadniku gnilnym oraz wspomagają procesy oczyszczania. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów zmniejsza się częstotliwość wywozu osadów, a oczyszczalnia pracuje prawidłowo. Gdy temperatura powietrza jest niska, zaleca się aby dodawać biopreparaty, które zwiększą aktywność enzymatyczną.

 

Preparaty na rozruch są stosowane przy rozruchu oraz po każdorazowym opróżnieniu biologicznej oczyszczalni ścieków. Podczas opróżniania wraz z nieczystościami zostaje usunięta naturalna flora bakteryjna, odpowiedzialna za prawidłową pracę oczyszczalni i utrzymanie równowagi biologicznej.

Efektywne bakterie służą do wspomagania oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych i osiedlowych. Podczas stosowania tego biopreparatu zmniejsza się także ilość osadów ściekowych i następuje ich mineralizacja. Zaobserwowano również oczyszczenie urządzeń kanalizacyjnych tam, gdzie stosowany jest preparat.

Oprócz preparatów używanych do kontrolowania pracy oczyszczalni, dostępne są również te, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania syfonów kuchennych i łazienkowych.

Ekologiczne tabletki do zmywarek również zaleca się wszystkim użytkownikom szamb i przydomowych oczyszczalni. Poza oczyszczeniem samego urządzenia, wpływają one na zdecydowaną poprawę warunków eksploatacji instalacji kanalizacyjnych (efekt oczyszczania) i drenaży rozsączających (efekt udrożniania). Dzięki temu zmywarka nie będzie już uciążliwa dla kanalizacji i oczyszczalni.

Zakres działań serwisu oczyszczalni ścieków. Dlaczego serwis przydomowych oczyszczalni ścieków oczyszczalni ścieków jest ważny?

Przegląd oczyszczalni może się różnić w zależności od budowy i technologii danego urządzenia. Oto przykładowy zakres działań serwisu przydomowej oczyszczalni ścieków:

  • Przegląd i Diagnostyka
  • Czyszczenie Komponentów
  • Wymiana Filtrów
  • Monitorowanie Parametrów
  • Odprowadzanie Osadów
  • Konserwacja Systemu Elektrycznego i Mechanicznego

 

Zakres działań serwisu może różnić się w zależności od typu i modelu przydomowej oczyszczalni, lokalnych przepisów oraz specyficznych potrzeb klienta. Ważne jest, aby współpracować z profesjonalnym serwisem, który posiada doświadczenie i wiedzę w obszarze oczyszczania ścieków oraz systemów kanalizacyjnych.

 

Kliknij tutaj, aby umówić wizytę serwisanta dla swojej oczyszczalni

 

Drenaż rozsączający na glinie

W przypadku trudnych warunków gruntowych, czyli słabo przepuszczalnych (np. glina, piasek pylasty - tzw. "kurzawka") albo z wysokim poziomem wód gruntowych, oczyszczalnie ścieków z podziemnym drenażem rozsączającym nie mają racji bytu, ponieważ szybko ulegnie od zamuleniu i zapchaniu, nawet gdy użytkownicy dbają o jej prawidłowe użytkowanie.

Naprawa oczyszczalni drenażowych zbudowanych w gruncie gliniastym jest możliwa i nawet całkiem szybka, jeżeli wykorzysta się do tego zestaw RETROFIT, dzięki któremu osadnik oczyszczalni drenażowej może być ponownie wykorzystany do przerobienia jej na w pełni funkcjonalną oczyszczalnię biologiczną z nawadnianiem ogrodu.

Problem zapychającego się drenażu i stresu z tym związanego znika bezpowrotnie.

Przydomowa oczyszczalnia zapycha się - co zrobić?

Najpierw należy ustalić co konkretnie jest przyczyną zatoru i w jakim miejscu on nastąpił. W najgorszym przypadku zapchany może być drenaż, którego żywotność już się skończyła.

Wówczas można podjąć próbę jego udrożnienia na jakiś czas, np. poprzez aplikację nadtlenku wodoru w silnym stężeniu, chociaż ostatecznie i tak konieczne będzie rozkopanie drenażu i zrobienie go od nowa albo modernizacja do oczyszczalni biologicznej z napowierzchniowym nawadnianiem roślin.

Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym w glinie szybko ulegnie awarii.
Zdjęcie: Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym w glinie dość szybko ulegnie awarii, nawet jeśli sam montaż jest na wysokim poziomie.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

W ostatnich latach bardzo mocno zauważalny stał się trend eko – modne są eko produkty, eko kosmetyki, eko żywność, a nawet eko ubrania i eko samochody. Nie inaczej jest na rynku w dziedzinie oczyszczania – do sprzedaży każdego dnia trafiają eko produkty do czyszczenia tapicerek, zmywania talerzy,... więcej
Tworząc projekt domu, warto zastanowić się nad tym, ile kosztować będzie jego eksploatacja. Podwyżki cen energii oraz rosnące koszty ogrzewania budynków powodują zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które umożliwiają znaczne obniżenie tychże kosztów. Co prawda zarówno projekty... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej