Budujesz dom? Zobacz, jakie prace możesz wykonać zimą

Własny dom to marzenie wielu osób, które wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania odpowiednich zasobów finansowych, ale również potrzebą całkowitego zaangażowania w projekt.

Pomimo że większość prac budowlanych wykonywana jest przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy budowlane, to jednak występując w roli inwestora, powinniście na bieżąco kontrolować postęp prac, ponieważ to Wy ostatecznie decydujecie co, jak i kiedy powinno być wykonane.

Zbliża się zima, czyli okres, który ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne jest bardzo trudny dla branży budowlanej. Wiele firm ogłasza przestój, a prace budowlane mówiąc kolokwialnie „stoją”. Jednak w rzeczywistości nadejście zimy nie musi oznaczać całkowitej przerwy w procesie budowlanym, dlatego powinniście wiedzieć, jakie prace można wykonywać w tym czasie.

 

Wykończenie wnętrz

To jeden z ostatnich etapów budowy domu, jednak znalazł się w naszym zestawieniu na pierwszym miejscu, ponieważ zima w żadnym stopniu nie przeszkadza w prowadzeniu skutecznych prac wykończeniowych. W budynku można bez obaw budować ściany działowe, nakładać tynki, czy kłaść podłogę. Jeżeli temperatura w środku jest dodatnia, można również wykonywać wszelkie prace instalatorskie oraz montażowe.

 

Prace ociepleniowe

Nasz kraj położony jest w takiej strefie klimatycznej, która charakteryzuje się sporą różnorodnością. Nawet w najmroźniejsze zimy występują okresy, które są bardzo łagodne. Jeżeli temperatura w ciągu dnia oscyluje na poziomie 0° C, a w nocy nie spada poniżej -5°C to można podjąć się prac budowlanych związanych z ociepleniem budynku.

Należy jednak pamiętać, że mocowania powinny być wykonywane przy użyciu materiałów, które są przystosowane do takich warunków atmosferycznych np. cementowej zaprawy zimowej. Ponadto, trzeba wiedzieć, że pozostawienie na kilka miesięcy nieosłoniętego styropianu na ścianie wpłynie niekorzystnie na jego strukturę.

Jeżeli wiosną jego zewnętrza warstwa będzie delikatnie żółta, oznacza to, że straciła ona swoje właściwe parametry. Jest krucha, dlatego przed kolejnymi pracami powinno się ją dokładnie zeszlifować.

Podsumowanie

Pomimo że zima jest okresem, w którym można wykonywać część prac budowlanych, to jednak efektywność tych działań jest znacznie niższa, dlatego odpowiednie rozplanowanie prac to podstawa bezproblemowej i terminowej realizacji inwestycji. Powinniście również pamiętać, że wszystkie materiały budowlane, których używacie zimną, powinny być do tego przystosowane. Na opakowaniach muszą znajdować się odpowiednie oznaczenia producenta, które definiują nie tylko, w jakich warunkach mogą być one wykorzystane, ale również pokazują, jak powinny być stosowane.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Pierwsze promyki wiosennego słońca, ciepły powiew powietrza oraz pączkujące po zimie drzewa to znak dla wszystkich miłośników zieleni, że najwyższa pora rozpocząć prace sprowadzające się do pielęgnacji ogrodu. Dzięki nim nasz ogród latem będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym pięknem wyrażonym... więcej
Kalendarzowa jesień 2016 rozpocznie się już za dwa dni. To nielubiana przez większość osób pora roku ze względu na niesprzyjającą pogodę, jednak według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne i bez deszczu. W naszej opinii to doskonały moment na rozpoczęcie jesiennych porządków w ogrodzie. Od... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej