Systemy zagospodarowania wody deszczowej – na czym to polega?

Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede wszystkim zaoszczędzisz i racjonalnie wykorzystasz zasoby wodne.

Z użytkowaniem wody wiążą się coraz wyższe ceny. Powodem ich wzrostu są m.in. rosnące koszty procesów oczyszczania ścieków. Według Eurostat, nasza kraj jest na 4. miejscu od końca listy krajów europejskich pod względem zasobów wody słodkiej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W perspektywie braku wody i stopniowego ograniczania jej zasobów, najrozsądniejszym działaniem jest inwestycja w system zagospodarowania wody deszczowej, który pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę wodociągową aż o połowę. Niewiarygodne? Całkiem realne!

Jedynie 3% wody, którą codziennie wykorzystujemy, przeznaczamy do przygotowywania posiłków. Większość czynności nie wymaga stosowania wody pitnej. Mowa tu o sprzątaniu, spłukiwaniu toalety czy też podlewaniu ogrodu, dlatego bez problemu można wykorzystać do nich właśnie wodę deszczową, która jest gromadzona w systemie zagospodarowania wody deszczowej.

System, ale jaki?

Systemy zagospodarowania wody deszczowej można podzielić przede wszystkim ze względu na miejsce oraz zakres ich wykorzystania. Wyróżniamy:

 • systemy ogrodowe – woda przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz budynku, głównie do podlewania zieleni, mycia samochodu i innych prac porządkowych. Co ważne, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale
  i w budynkach komercyjnych czy też użyteczności publicznej.
 • systemy wykorzystujące wodę wewnątrz budynku – np. wspomniane spłukiwanie toalet czy pranie.

 

Jak działa system zagospodarowania wody deszczowej?

Podstawa działania systemu opiera się przede wszystkim na zebranej z dachu budynku deszczówce. Woda, która spływa z dachu przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego najczęściej pod ziemią. Nim zbiornik się napełni, woda oczyszcza się przez filtr, znajdujący się na jej drodze spływu. Przy pomocy pompy, deszczówka  pompowana jest do miejsca zapotrzebowania. Woda, która zbiera się w zbiorniku retencyjnym jest wykorzystywana do różnych celów i tym samym staje się kolejnym, alternatywnym źródłem wody.

Woda opadowa jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna jej wysoka jakość sanitarna. Co więcej, jej pozytywne działanie potwierdzone zostało na roślinach, gdyż woda deszczowa, która jest uboga w wapń, łatwiej niż wodociągowa przyswajana jest przez rośliny. Brak związków wapnia pozytywnie wpływa na elementy pralek – nie niszczy ich i nie powoduje osadzania kamienia.

System gromadzenia deszczówki w zbiorniku podziemnym z PE z jej wykorzystaniem do podlewania zieleni, wyposażony w filtr koszowy z wycięciem

System do gromadzenia wody deszczowej w zbiorniku podziemnym z tworzywa. Źródło: mpi.com.pl

 

Z czego składa się system do zbierania deszczowki?

Na jego budowę i funkcjonowanie składa się kilka elementów:

 • zbiornik – potrzebny do gromadzenia deszczówki. Zbiorniki można podzielić m.in. ze względu na lokalizację posesji; zbiorniki naziemne i podziemne. Różnicujemy je również pod kątem objętości. Zbyt mała objętość może doprowadzić do niewystarczających zasobów wody, które wcześniej były zakładane. Zbiornik zawsze dobiera się indywidualnie.
 • pompa – to właśnie dzięki niej, zapewniony jest właściwy dopływ wody do konkretnego źródła. Podczas wyboru odpowiedniej pompy, należy dobrze zastanowić się na temat zarówno sposobu, jak i kierunku wykorzystywania wody zgromadzonej w zbiorniku, ponieważ te czynniki decydują również o długości i średnicy linii ssącej i tłoczącej.
 • akcesoria dodatkowe, takie jak filtr – filtry mogą niwelować np. zapach lub barwę wody, czy też sterylizować ją pod kątem flory bakteryjnej.

Zalety instalacji systemu zagospodarowania wody deszczowej

 • oszczędność wody wodociągowej aż do 50%
 • posiadanie rezerw wody deszczowej, co daje niezależność
 • trwała inwestycja, która podwyższa wartość całej nieruchomości
 • zachowanie proekologiczne
 • deszczówka nie zawiera wapnia, dlatego jest bezpieczna np. dla pralek – nie powoduje osadzania się kamienia
 • obniżenie kosztów przy wciąż rosnących cenach wody
 • zwolnienie z podatku od deszczówki
 • pozytywny wpływ na rośliny

Regulacje prawne

W naszym kraju systemy zagospodarowania deszczówki to dziedzina, która nadal się rozwija. W Belgii istnieje obowiązek posiadania systemu gromadzenia wody deszczowej w budynkach nowo powstałych, których powierzchnia dachu wynosi powyżej 100 m2 .

W polskim prawie nie ujęto jeszcze aspektów związanych z systemami zagospodarowania wody deszczowej. Dlatego też nie jest wymagana zgoda na ich instalację, jednak firmy montujące systemy polecają zachować się podobnie jak w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków i zgłosić jej instalację w starostwie powiatowym. Przestrzegać należy również wszystkich przepisów dotyczących montażu i umiejscowienia elementów systemu w odniesieniu do innych, istniejących już instalacji.

Co oferuje HABA?

Zbiorniki do systemów zagospodarowania wody deszczowej HABA RAIN, produkujemy we własnym zakładzie. Do ich produkcji stosujemy jedynie najwyższej jakości polietylen HDPE, który zapewnia wyjątkową trwałość wyrobów.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo następujące systemy zagospodarowania wody deszczowej:

 • Haba RAIN EXCLUSIVE – najbardziej zaawansowany technologicznie;
  10-letnia gwarancja na zbiornik, wyposażenie w nowoczesny sterownik elektroniczny, obudowa centrali redukująca drgania, automatyczne zabezpieczenie przed stagnacją wody. Zastosowanie dla domu i ogrodu.
 • Haba RAIN PREMIUM – centrala sterująca pracą układu i optymalizująca zużycie wody o około 50%. Pozyskaną wodę wykorzystuje się m.in. do nawadniania ogrodu, spłukiwania toalet, sprzątania oraz prania. Zastosowanie zarówno dla domu, jak i dla ogrodu.
 • Haba RAIN STANDARD – pozyskaną wodę wykorzystuje się do podlewania/nawadniania ogrodu. Miękka woda (deszczówka) jest szczególnie korzystna dla roślin. Wodę można wykorzystać również do prac porządkowych. Zastosowanie dla ogrodu.

 

Porównanie systemów zagospodarowania wody deszczowej

Porównanie systemów zagospodarowania wody deszczowej

 

Dlaczego systemy zagospodarowania deszczówki stają się coraz popularniejsze? Ponieważ jakość wód, którą uzyskujemy przewyższa tę w jeziorach. Odpowiednio dobrany i zaprojektowany system pozwala nie tylko uniezależnić się od dostawców wody, ale również zaoszczędzić. Wykorzystanie wody w czasach jej deficytu to najlepsze rozwiązanie, które pozwala racjonalnie gospodarować zasobami wody i jest znacznie lepsze niż odprowadzenie wdy deszczowej do kanalizacji.

ZESTAW DO ZAGOSPODAROWANIA WODY DESZCZOWEJ HABA RAIN 5500 L

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie... więcej
Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej