O nas

HABA, czyli polski producent przydomowych oczyszczalni ścieków

Szanowni Państwo
Firma HABA powstała w 1993 roku. Od samego początku przyświecała nam idea wsłuchiwania się w to co mówią nasi klienci, co jest dla nich ważne. Usłyszeliśmy o poczuciu bezpieczeństwa, wygodzie zakupu, komforcie użytkowania i niskich kosztach eksploatacji. 
Usłyszeliśmy także wielokrotnie pytanie o trwałość oczyszczalni ścieków.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że aby tworzyć produkty jak najbliższe doskonałości potrzebna jest również współpraca z różnymi ośrodkami naukowymi.

Dlatego produkowane przez nas oczyszczalnie nie tylko szybko się amortyzują, ale przede wszystkim dają użytkownikowi najwyższy komfort. Posiadając oczyszczalnię HABA, korzystacie z najlepszych patentów, przemyślanych rozwiązań technicznych, zaangażowania i wsparcia partnerów HABA. Dla Państwa wygody edukujemy i szkolimy dystrybutorów.

Pasjonaci ekologii i nowoczesnych technologii

Chcemy, aby oczyszczalnia była unikatowym produktem, nie tylko jako wyrób, ale także jako kompleksowa obsługa. Komfort i wygoda w użytkowaniu jest naszym priorytetem. Zapraszamy Państwa do grona tysięcy Klientów, dzięki którym oczyszczalnia biologiczna HABA jest rozwiązaniem dojrzałym i dopracowanym. Łączy nas wspólna pasja, która wyznacza kierunki rozwoju małych oczyszczalni przydomowych oraz większych, np. dla hoteli, zakładów pracy, szkół, osiedli i wiosek.

Rodzina jest dla nas niezwykle ważna, bo jesteśmy firmą rodzinną. Pragniemy, by Wasze otoczenie stało się naszą wspólną wizytówką. Teraz razem możemy oddać naturze oczyszczoną wodę jako pożywienie dla roślin.

"Ochrona zasobów wodnych naszej planety" - oto misja zespołu HABA!

Opinie naukowców na temat HABA

 

Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie jest człowiek. Sądzę, że kluczem do sukcesu firmy Haba jest jej założyciel Rafał Lusina, który już na samym początku oparł ją na solidnym fundamencie nauki, kreatywności i wsłuchiwania się w potrzeby użytkowników. Takie podejście szybko zaowocowało współpracą z zespołem Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Sanitacji Wsi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod moim przewodnictwem. Efektem wspólnych działań są liczne udoskonalenia technologii oczyszczania ścieków, m. in. koryta infiltracyjne, złoża fluidalne, nowe konstrukcje osadników gnilnych, filtry włókninowe do ścieków, optymalizacja pracy złóż zraszanych, czy też systemy oczyszczania ścieków mleczarskich. Zaprezentowaną przeze mnie na seminarium w Bucharzewie austriacką ideę napowietrzania osadnika gnilnego, zespół HABA przetestował na własnej prototypowej oczyszczalni, która w ten sposób stała się bezzapachowym sekwencyjnym reaktorem biologicznym o nazwie BIO EASY FLOW.
Mam dużą satysfakcję, że należę do grona współpracowników i konsultantów Rafała Lusiny, od ponad dwudziestu lat. Wspólnie mogliśmy przetestować wiele nowatorskich rozwiązań, aby móc zaproponować nabywcom przydomowych oczyszczalni ścieków sprawdzone, konkurencyjne instalacje. Mam nadzieję, że firma Haba będzie się dalej rozwijać w podobny sposób i utrzyma wiodącą pozycję na krajowym rynku, z korzyścią dla ludzi i środowiska.

 

Prof. dr hab. inż. Ryszard Blażejewski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

 

Prowadzone przeze mnie badania wykazały, że bezzapachowość oczyszczalni ścieków BIO EASY FLOW wynika z intensywnego i cyklicznego napowietrzania ścieków w reaktorze. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju mikroorganizmów tlenowych, które zmniejszają ładunek zanieczyszczeń w ściekach. Jest to rozwiązanie skuteczne i wygodne w eksploatacji. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że oczyszczone ścieki można z powodzeniem wykorzystać do zraszania roślin, celem ich nawodnienia. Jest to niezmiernie istotne, zwłaszcza, że grozi nam kolejna susza hydrologiczna. Wykorzystanie ścieków oczyszczonych, które zawierają azot i fosfor, jest dobrym rozwiązaniem. Należy jedynie pamiętać, aby nie nawadniać roślin przeznaczonych do spożycia (warzywa, owoce). Natomiast z powodzeniem można nawadniać trawniki, krzewy ozdobne itp.

 

 

 

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

 

 

Dla naukowców z PP HABA jest przede wszystkim solidnym partnerem w opracowywaniu i doskonaleniu nowych technologii oczyszczania ścieków. Jednym z owoców tej współpracy jest opracowanie separatora wirowego przez zespół naukowy pod przewodnictwem dra hab. inż. Marka Ochowiaka, prof. PP. Ponadto HABA dostarczyła Uczelni urządzenia do celów naukowych, na których prowadzone są badania niezbędne do doskonalenia technologii oczyszczania ścieków.
Kolejnym obszarem współpracy z firmą są badania terenowe oczyszczalni BIO EASY FLOW, które w połączeniu z wiedzą ekspercką naukowców, pozwolą stworzyć praktyczny poradnik poświęcony dobrym praktykom przy użytkowaniu oczyszczalni ścieków.
Prowadzone wspólnie działania przyczyniają się do edukacji i podnoszenia świadomości ekologicznej użytkowników oczyszczalni ścieków oraz wypracowania optymalnych standardów obsługi tych urządzeń.

 

 

Dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka, Dr inż. Dobrochna Ginter-Kramarczyk
Politechnika Poznańska