Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków

Regularnie trafiają do nas pytania o to, jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków, jak wygląda montaż oczyszczalni biologicznej. Niektórzy klienci pytają o montaż szamba ekologicznego, mając na myśli przydomową oczyszczalnię ścieków.
W tym artykule chcemy się podzielić naszym doświadczeniem dotyczącym montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, największy nacisk kładąc na oczyszczalnie biologiczne , ponieważ to właśnie one są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem - znacznie skuteczniejszym, wygodniejszym i praktyczniejszym niż tzw. "drenażówki".

Na co zwrócić uwagę przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków

Pierwszym etapem jest właściwe przygotowanie terenu, na którym będzie odbywał się montaż. Należy zadbać o usunięcie wszelkich zbędnych przedmiotów i zabezpieczyć wszelkie delikatne elementy otoczenia (np. rośliny, elementy małej architektury), które są "nieruszalne", a mogłyby ulec zniszczeniu przy braku należytej uwagi.
Warto też wyraźnie oznaczyć przebieg istniejących mediów (kable, rury itp.), aby nie doszło do ich uszkodzenia w trakcie prac ziemnych.
Teren nad oczyszczalnią należy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić najechanie na zbiorniki wszelkich pojazdów. Jeżeli trwają inne prace budowlane lub terenowe, zabezpieczenie powinno stanowić widoczne i trwałe ogrodzenie.
Właściwe przeprowadzenie tego kroku  uchroni nas przed niepotrzebnymi szkodami i dodatkowymi pracami w trakcie samego montażu.

Montaż oczyszczalni biologicznej - jak zamontować oczyszczalnię biologiczną

Rys. 1: Brygada montażowa przygotowuje wykop pod montaż oczyszczalni przydomowej

Montaż zbiornika oczyszczalni biologicznej - wskazówki do zrobienia wykopu

Po wykonaniu wykopu należy na dnie umieścić warstwę 20 cm piasku i zagęścić. Następnie umieścić w wykopie zbiornik/zbiorniki i wypoziomować. Należy sprawdzić położenie (wysokości) otworów przyłączeniowych, a następnie zalać wodą do poziomu 30 cm od dna.

Zbiorniki zasypywać piaskiem w warstwach po 30 cm i zagęszczać wodą. Nie należy stosować zagęszczania mechanicznego ze względu na możliwość uszkodzenia zbiornika. Po każdorazowym ułożeniu kolejnej warstwy należy uzupełniać poziom wody w zbiornikach o kolejne 30 cm.

Po zasypaniu zbiorników ustabilizować i zasypać rury przyłączeniowe. Rury należy układać zgodnie z obowiązującymi normami i sztuką budowlaną, zachowując odpowiednie poziomy spadów, aby uniknąć zatorów w rurach. Długość nadbudowy oczyszczalni należy dobrać odpowiednio do głębokości posadowienia zbiornika.

Generalną zasadą jest zapewnienie zbiornikom stabilności statycznej odpornej na działanie wód gruntowych i ruchy gruntu. Prawidłowy montaż przydomowej oczyszczalni ścieków powinien to uwzględniać.

W przypadku występowania wód gruntowych na poziomie wyższym niż 50cm od dna zbiornika, należy wykonać obsybkę betonową o odpowiedniej szerokości warstwy (około 20cm powinno wystarczyć). W czasie montażu należy obniżyć poziom wód gruntowych do 30 cm poniżej dna wykopu.

Montaż szamba ekologicznego

Jak zamontować oczyszczalnie przydomową

Rys. 2 i 3: Posadownienie zbiornika w wykopie i przysypanie go.

Po montażu

Teren nad zbiornikiem należy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić najechanie na zbiornik wszelkich pojazdów. Jeżeli trwają inne prace budowlane lub terenowe, zabezpieczenie
powinno stanowić widoczne i trwałe ogrodzenie. Teren, o którym mowa powinien być szerszy o przynajmniej metr od poziomego rzutu zbiornika.

Obecnie najpopularniejszymi oczyszczalniami przydomowymi są oczyszczalnie biologiczne. Generalnie montaż oczyszczalni biologicznej jest znacznie prostszy niż montaż oczyszczalni drenażowej, ponieważ ta druga wymaga dodatkowo wykonania drenażu, którego żywotność zwykle wynosi od kilku do kilkunastu lat.

Ogólna wskazówka: Przed przystąpieniem do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków przygotuj sobie listę kontrolną zawierającą wszystkie punkty, na które należy zwrócić uwagę - dzięki temu niczego nie pominiesz!

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące montażu oczyszczalni lub jej eksploatacji, to odezwij się do nas - tutaj znajdziesz namiary.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szambo może być przyczyną niespodziewanej śmierci. Gdy to pierwszy raz słyszymy, trudno sobie wyobrazić jak to możliwe. A jednak fakty mówią same za siebie. Poniżej kilka przykładów tragicznych zatruć: 2014r.Śmierć 7 osób w szambie w Lubuskim. "Popadali jak... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w ODPOWIEDNIE BIOPREPARATY, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA RL. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Wiele sprzętów domowych ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. Tak jest również z popularną w wielu domach zmywarką ale czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? Mycie naczyń nigdy nie należało do przyjemnych domowych obowiązków. Przed erą nowoczesnych detergentów ludzie radzili sobie z... więcej