Przydomowa oczyszczalnia a pory roku

Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju.

Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają istotny wpływ na nasz organizm oraz samopoczucie. W czasie cieplejszych okresów czujemy więcej energii, a nasz system immunologiczny działa w nienaganny sposób. Zimą natomiast czujemy się bardziej senni i jesteśmy podatni na liczne przeziębienia.

Wiele osób planujących budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zadaje sobie pytanie, czy zmieniająca się aura ma również wpływ na działanie poszczególnych podzespołów oczyszczalni? To częsty dylemat, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu pogody na działanie przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

Czy przydomowa oczyszczalnia działa w sposób optymalny w czasie mroźnych dni?

Zimy w naszym kraju są bardzo nieregularne. Występują nie tylko łagodne i względnie ciepłe okresy, ale również dni, w trakcie których temperatura przekracza wartość (-20) stopni Celsjusza. Zima jak co roku nieoczekiwanie zaskakuje kierowców, ale czy może zaskoczyć również Waszą oczyszczalnię?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie naturalnych procesów biologicznych odbywających się przy użyciu beztlenowych mikroorganizmów. Skutecznie oczyszczają ścieki, które generowane są przez gospodarstwo domowe. Temperatura ścieków trafiających do przydomowej oczyszczalni ścieków oscyluje na poziomie 20 stopni Celsjusza. W momencie, w którym trafią one do osadnika, rozpoczynają się intensywne procesy fermentacyjne, w wyniku których generowane jest ciepło, podtrzymujące temperaturę ścieków.

Charakterystyka tego procesu sprawia, że nawet przy najmroźniejszych zimach, temperatura w oczyszczalni nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach system może funkcjonować w sposób nienaganny.

Wpływ śniegu na działanie oczyszczalni ścieków

W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączajacym, który doprowadza powietrze do złoża biologicznego, konieczne jest zamontowanie kominka napowietrzającego wraz z kapturkiem zapobiegającym niedrożności przewodów. Zbagatelizowanie tej kwestii w czasie intensywnych opadów śniegu może doprowadzić do częściowego, a nawet całkowitego wyginięcia bakterii tlenowych odpowiedzialnych za poprawne działanie procesów biologicznych.

Ogólnie warto zapoznać się ze schematami przydomowych oczyszczalni ścieków dostępnych na rynku, aby lepiej zrozumieć jak działają i w przypadku których ryzyko związane z warunkami atmosferycznymi jest wyższe.

 

Działania profilaktycznie

Wiecie już, że sprawna oczyszczalnia ścieków działa niezależnie od pory roku. Należy jednak pamiętać, że niska temperatura może spowolnić szybkość procesu biologicznego, dlatego w okresach zimowych należy pamiętać o regularnym dozowaniu preparatów takich jak Eco9 MIX, który prowadzi do poprawy skuteczności oczyszczania, zmniejsza ilość osadu i przeciwdziała powstawaniu odorów.

Taki preparat możecie w szybki i wygodny sposób kupić w naszym internetowym sklepie. Zapewniamy, że oczyszczalnia, która jest eksploatowana we właściwy sposób, nie zawiedzie Was bez względu na panującą porę roku.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Blog HABA RL to miejsce, w którym poruszać będziemy tematy związane m.in. z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, systemami zagospodarowania wody deszczowej, separatorami, biopreparatami, a także ekologicznymi rozwiązaniami dla domu. Najważniejsze informacje podane w przystępnej formie, dzięki... więcej
Liczne problemy i poniesione koszty związane z naprawami to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy dbać o rury kanalizacyjne – zachęcić nas powinno również do tego polskie prawo. Nie każdy o tym wie, ale użytkowanie instalacji jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i... więcej
Definicja i Znaczenie Ścieków Ścieki, choć często niedoceniane, odgrywają kluczową rolę w naszym środowisku i codziennym życiu. Definicja ścieków może brzmieć prosto: są to zużyte ciecze wody, które pochodzą z różnych źródeł, takich jak gospodarstwa domowe, przemysł, rolnictwo czy opady... więcej