Przydomowa oczyszczalnia a pory roku

Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju.

Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają istotny wpływ na nasz organizm oraz samopoczucie. W czasie cieplejszych okresów czujemy więcej energii, a nasz system immunologiczny działa w nienaganny sposób. Zimą natomiast czujemy się bardziej senni i jesteśmy podatni na liczne przeziębienia.

Wiele osób planujących budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zadaje sobie pytanie, czy zmieniająca się aura ma również wpływ na działanie poszczególnych podzespołów oczyszczalni? To częsty dylemat, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu pogody na działanie przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

Czy przydomowa oczyszczalnia działa w sposób optymalny w czasie mroźnych dni?

Zimy w naszym kraju są bardzo nieregularne. Występują nie tylko łagodne i względnie ciepłe okresy, ale również dni, w trakcie których temperatura przekracza wartość (-20) stopni Celsjusza. Zima jak co roku nieoczekiwanie zaskakuje kierowców, ale czy może zaskoczyć również Waszą oczyszczalnię?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie naturalnych procesów biologicznych odbywających się przy użyciu beztlenowych mikroorganizmów. Skutecznie oczyszczają ścieki, które generowane są przez gospodarstwo domowe. Temperatura ścieków trafiających do przydomowej oczyszczalni ścieków oscyluje na poziomie 20 stopni Celsjusza. W momencie, w którym trafią one do osadnika, rozpoczynają się intensywne procesy fermentacyjne, w wyniku których generowane jest ciepło, podtrzymujące temperaturę ścieków.

Charakterystyka tego procesu sprawia, że nawet przy najmroźniejszych zimach, temperatura w oczyszczalni nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach system może funkcjonować w sposób nienaganny.

Wpływ śniegu na działanie oczyszczalni ścieków

W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączajacym, który doprowadza powietrze do złoża biologicznego, konieczne jest zamontowanie kominka napowietrzającego wraz z kapturkiem zapobiegającym niedrożności przewodów. Zbagatelizowanie tej kwestii w czasie intensywnych opadów śniegu może doprowadzić do częściowego, a nawet całkowitego wyginięcia bakterii tlenowych odpowiedzialnych za poprawne działanie procesów biologicznych.

 

Działania profilaktycznie

Wiecie już, że sprawna oczyszczalnia ścieków działa niezależnie od pory roku. Należy jednak pamiętać, że niska temperatura może spowolnić szybkość procesu biologicznego, dlatego w okresach zimowych należy pamiętać o regularnym dozowaniu preparatów takich jak Eco9 MIX, który prowadzi do poprawy skuteczności oczyszczania, zmniejsza ilość osadu i przeciwdziała powstawaniu odorów.

Taki preparat możecie w szybki i wygodny sposób kupić w naszym internetowym sklepie. Zapewniamy, że oczyszczalnia, która jest eksploatowana we właściwy sposób, nie zawiedzie Was bez względu na panującą porę roku.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej... więcej
Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej