Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków - ceny, porady i praktyczne wskazówki

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to bardzo popularne rozwiązanie na terenach pozbawionych stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Aby takie oczyszczalnie działały sprawnie i efektywnie, konieczne jest regularne opróżnianie osadu i utrzymanie ich w odpowiednim stanie. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków, jak również ceny tego rodzaju usług oraz praktyczne porady.

1. Częstotliwość opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków

1.1. Jak często opróżniać oczyszczalnię?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj oczyszczalni, jej wielkość, liczba mieszkańców gospodarstwa domowego czy ładunek zanieczyszczeń dopływających do niej. W większości przypadków opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków powinno następować od 1 do 4 razy w ciągu roku. Jednak precyzyjne informacje na ten temat można znaleźć w dokumentacji dołączonej do konkretnego urządzenia bądź w książce eksploatacyjnej.

1.2. Czynniki wpływające na częstotliwość opróżniania

Liczba mieszkańców gospodarstwa domowego oraz ładunek zanieczyszczeń wpływających do oczyszczalni to główne czynniki wpływające na częstotliwość opróżniania. Im więcej osób korzysta z oczyszczalni, tym częściej będzie potrzebować opróżnienia. Ponadto, warto zwrócić uwagę na zasady eksploatacji oczyszczalni oraz na sposoby monitorowania poziomu osadu, aby móc odpowiednio dobrać terminy opróżniania. Regularne stosowanie bakterii do oczyszczalni i unikanie ostrej chemii domowej korzystnie wpływa na rzadsze wywożenie osadu.

2. Jak sprawdzić, czy oczyszczalnia wymaga opróżnienia?

2.1. Kontrolowanie poziomu osadu

W celu sprawdzenia, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga opróżnienia, należy monitorować poziom nagromadzenia osadu nadmiernego w bioreaktorze. Można to wykonać za pomocą prostego testu, który polega na pobraniu próbki ścieków z osadem z komory bioreaktora i odczekaniu 30 minut. Po upływie tego czasu osad opada na dno naczynia, a jego zawartość można ocenić. Jeśli osad zajmuje prawie połowę naczynia, oznacza to, że oczyszczalnia powinna zostać opróżniona - należy wtedy zamówić wywóz osadu.

3. Usługi opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków - kto może je wykonywać?

3.1. Firmy świadczące usługi asenizacyjne

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków to zadanie, które należy powierzyć profesjonalnej firmie świadczącej usługi asenizacyjne. Tylko taka firma posiada odpowiednie doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt do realizacji tego rodzaju zadań. Dobrze jest wybrać firmę, która posiada własną oczyszczalnię oraz specjalne zezwolenie na zagospodarowanie nieczystości pochodzących z opróżniania przydomowych oczyszczalni ścieków.

3.2. Cena opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków

Cena usługi opróżniania przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj oczyszczalni, ilość osadu czy lokalizacja. Ceny za opróżnianie przydomowych oczyszczalni ścieków są regulowane cennikami firm asenizacyjnych, które można znaleźć na ich stronach internetowych. Warto również sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo świadczy usługi na terenie, na którym znajduje się oczyszczalnia.

4. Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

4.1. Wygoda i oszczędność

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z licznymi zaletami. Przede wszystkim jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne, gdyż nie ma konieczności regularnego wywozu ścieków i ponoszenia związanych z tym kosztów. Ponadto, oczyszczalnie tego rodzaju nie wymagają przeprowadzania specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

4.2. Ekologia i bezpieczeństwo

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest również rozwiązaniem ekologicznym, gdyż zanieczyszczenia zawarte w ściekach są poddawane naturalnym procesom biologicznym, co prowadzi do ich rozkładu. Dzięki temu nie wpływają one negatywnie na środowisko. Korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków jest także bezpieczne, gdyż nie stanowi zagrożenia dla ujęć wody.

5. Jak wygląda opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie, jakby się mogło wydawać. Pierwszym krokiem jest zdjęcie pokryw zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ta czynność musi być wykonywana z ogromną ostrożnością, ponieważ gwałtowne otwarcie instalacji może spowodować dekompresję gazów znajdujących się w wewnątrz oczyszczalni.

Dekompresja nie tylko powoduje kurczenie ścian osadnika, ale również stymuluje gwałtowne ulatnianie się gazu na zewnątrz, co może być niebezpieczne dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu.

Kolejny etap sprowadza się do opróżnienia zawartości osadnika. W tym celu do włazu znajdującego się od strony wlotu ścieków wprowadza się wąż wypompowujący osad, natomiast od strony wylotu z osadnika wprowadza się wąż z wodą, która uzupełnia zawartość osadnika. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas usuwania osadu poziom płynów w osadniku nie może być niższy niż połowa wysokości całkowitego napełnienia.

Po wypompowaniu zalegającego osadu stosuje się specjalne preparaty do szamba i oczyszczalni, które mają na celu zwiększyć dawkę aktywatora. To ważny zabieg profilaktyczny pozwalający utrzymać rytmiczną pracę oczyszczalni ścieków. Regularne stosowanie biopreparatów podnosi skuteczność oczyszczania i rozkładu ścieków, co sprzyja wolniejszemu przyrastaniu osadu w oczyszczalni. Dzięki temu opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków czy też szamba ekologicznego odbywa się rzadziej i generuje mniej kosztów.

6. Jak wyczyścić drenaż oczyszczalni przydomowej?

Do czyszczenia drenażu w przydomowej oczyszczalni ścieków często stosuje się stężony nadtlenek wodoru, który jest silnym utleniaczem i pomaga zneutralizować błonę biologiczną znajdującą się na złożu. W celu oczyszczenia lekko zamulonego drenażu oraz profilaktyki drenażowej najlepiej zastosować preparat Eco9 Drenaż.
Korzystajcie tylko z usług profesjonalistów

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również nowoczesnego sprzętu, który gwarantuje profesjonalną obsługę.

Aby mieć pewność, że opróżnianie oczyszczalni zostało przeprowadzone prawidłowo, należy powierzyć tę czynność specjalistom. Dzięki temu, Wasza przydomowa oczyszczalnia będzie funkcjonować sprawnie i efektywnie przez długi czas.

7. Podsumowanie

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków to niezbędny element jej prawidłowego funkcjonowania. Pamiętanie o regularnym opróżnianiu oraz kontrolowaniu poziomu osadu w bioreaktorze pozwoli na utrzymanie oczyszczalni w odpowiednim stanie oraz na korzystanie z licznych zalet, które oferuje to rozwiązanie. Warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej firmy świadczącej usługi asenizacyjne, gdyż tylko taka firma zapewni profesjonalne i bezpieczne opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków.

żródło:  wywoz-nieczystosci-pynnych-bekowski.business.site

                                                             

ECO9  OXY START - ROZRUCH OCZYSZCZALNI Z NATLENIANIEM                          

ECO9 START - ROZRUCH OCZYSZCZALNI BEZ NATLENIANIA

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczyszczalnia ścieków Bio Easy Flow pozwala połączyć ekologię z oszczędnością. Oczyszczalnia biologiczna to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego systemu oczyszczania ścieków tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej. W niniejszym artykule przedstawimy, jak działa... więcej
Kanalizacja, choć stanowi najwygodniejsze rozwiązanie dla wielu ludzi, bywa często opcją niemożliwą do osiągnięcia w miejscach, gdzie budowę utrudnia rozproszona rozbudowa lub w których na podłączenie do sieci kanalizacyjnej trzeba długo czekać. Szambo ekologiczne jest jednym ze sposobów na... więcej
Nadeszła jesień, a co gorsza, zima zbliża się wielkimi krokami. Choć cieszymy się na jarmarki bożonarodzeniowe, ferie i wyjazdy na narty, to istnieją też negatywne strony tej pory roku. Na pierwszym miejscu można wymienić temperaturę. Nie dość, że ubieramy się ciepło od stóp do głów, to i tak wciąż... więcej