Oczyszczalnia tlenowa czy beztlenowa?

Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, musimy od początku mieć absolutną pewność, że procesy w niej zachodzące są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia naszego domu.

Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podstawowe zalety tego typu rozwiązań przyjrzyjmy się procesom w nich zachodzących. Dwa podstawowe etapy oczyszczania ścieków to oczyszczanie tlenowe i oczyszczanie beztlenowe.

a

Czym różnią się od siebie te dwa procesy? Przede wszystkim, jak mówi sama nazwa, w oczyszczalniach tlenowych proces oczyszczania zachodzi w obecności tlenu, natomiast w oczyszczalniach beztlenowych dzieje się to bez dostępu do powietrza. Dlaczego udział tlenu odgrywa tak istotną rolę w tych procesach? Ponieważ dostęp do niego ma bezpośredni wpływ na typy bakterii i innych mikroorganizmów, które biorą udział w oczyszczaniu. Im skuteczniejsze oczyszczanie, tym rzadsze opróżnianie przydomowej oczyszczalni.

a

Oczyszczanie beztlenowe

Etap beztlenowy zachodzi w osadniku gnilnym, a więc pierwszym zbiorniku każdej przydomowej oczyszczalni. Procesy związane z opadaniem i wypływaniem oraz fermentacją osadu pozwalają na pierwsze, mechaniczne oddzielenie zanieczyszczeń. Wstępnie “podczyszczone” ścieki, które będą następnie poddawane kolejnym etapom oczyszczania, nazywane są szarą wodą.

Jeżeli w ściekach zawarte są spore ilości tłuszczów, konieczne jest zainstalowanie separatora tłuszczu. Jest to konieczne ze względu na zabezpieczenie kolejnych elementów oczyszczalni i szczególnie ważne w przypadku, gdy osadnik jest oddalony kilka metrów od budynku. Pojawia się wówczas niebezpieczeństwo wychładzania ścieków i osadzania się tłuszczu wewnątrz rur kanalizacyjnych. To z kolei może stać się przyczyną zmniejszenia wydajności oczyszczalni.

a

Oczyszczanie tlenowe

Oczyszczanie tlenowe jest drugim etapem oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni. W tym procesie niezwykle istotną rolę odgrywają mikroorganizmy tlenowe. To one są odpowiedzialne za zachodzące kolejno procesy biochemiczne. Ten proces oczyszczania może być dodatkowo wspomagany poprzez zastosowanie urządzeń napowietrzających, które dostarczając tlen, zwiększają również wydajność mikroorganizmów.

Ścieki, które zostały już oczyszczone, mogą zostać wprowadzone do odbiornika, którym może być grunt, woda płynąca lub woda stojąca.

Wybór poszczególnych odbiorników jest uzależniony od rodzaju danej oczyszczalni oraz warunków gruntowo – przestrzennych terenu. Na przykład zestaw RETROFIT do modernizacji szamba pozwala przerobić szczelny zbiornik na oczyszczalnię biologiczną z napowietrzaniem.

Ważne jest również zachowanie odległości montażowych oczyszczalni przydomowej.

 
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA ZAGOSPODAROWANIA ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH HABA RL
 
Jeżeli chcesz porównać sposób działania podstawowych trzech typów oczyszczalni przydomowych dostępnych na rynku, to przejdź do artykułu zawierającego opis i schematy oczyszczalni drenażowych, biologicznych i hydrofitowych.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Blog HABA RL to miejsce, w którym poruszać będziemy tematy związane m.in. z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, systemami zagospodarowania wody deszczowej, separatorami, biopreparatami, a także ekologicznymi rozwiązaniami dla domu. Najważniejsze informacje podane w przystępnej formie, dzięki... więcej