Szambo czy oczyszczalnia

Wiele osób, które decyduje się na budowę domu zastanawia się nad instalacją szamba i oczyszczalni. Jakie są jednak różnice pomiędzy nimi i jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb?

Wszędzie tam gdzie nie możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej należy wybrać jedną z dwóch opcji. Jeżeli chodzi o szambo, to ścieki w nim zgromadzone muszą być regularnie odprowadzane czyli wywożone do oczyszczalni, znajdującej się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Oczyszczalnia przydomowa natomiast charakteryzuje się tym, że ścieki, które się w niej znajdują odprowadzane są do odbiornika ścieków. Aby zbudować szambo lub przydomową oczyszczalnię, działka musi spełnić określone warunki. Oczyszczalnia bowiem może powstać tylko tam gdzie teren nie jest zagrożony powodzią lub zalaniem. Więcej na temat tego gdzie można budować oczyszczalnię i jakie przepisy regulują budowę przeczytacie w naszym artykule na blogu. Zgodnie bowiem z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie przekracza 7,5 m3 na dobę nie wymaga od nas tego, abyśmy starali się o pozwolenie na budowę. Należy jednak zgłosić chęć jej montażu staroście w wydziale architektury i budownictwa. Jeżeli chodzi o szambo, to odległość jaka musi dzielić je od okien i drzwi budynku to minimum 5 metrów, od studni 15 m, od granicy działki – 7,5 m. Odległości można zmniejszyć jeśli zgodę na to wyrazi wojewódzki inspektorat sanitarny.

.

Koszty i eksploatacja

Zwolennicy budowy szamba podkreślają, że jest ono o wiele tańsze od oczyszczalni jeżeli chodzi o budowę. Za wywóz ścieków, które gromadzą się w bezodpływowych zbiornikach trzeba jednak płacić specjalistycznym firmom, które zajmują się wywozem nieczystości. Jeżeli chodzi o koszt budowy oczyszczalni jest on nieporównanie większy niż koszt budowy szamba, jednak jeśli chodzi o późniejszą eksploatację i opłaty związane z użytkowaniem całego mechanizmu okazuje się, że nie są one duże, a praktycznie zminimalizowane do zera. Ponadto, w niektórych województwach można starać się o dotacje bądź kredyty na montaż oczyszczalni. Koszty eksploatacji oczyszczalni związane są jedynie z używaniem biopreparatów, a także usuwanie zanieczyszczeń z osadnika. W porównaniu z regularnym wywozem ścieków z szamba koszty te są mniejsze, a inwestycja związana z budową oczyszczalni zwróci się w ciągu dwóch lat.

.

fot. 27east.com

fot. 27east.com

.

Ekologia 

Czy któreś z rozwiązań jest bezpieczniejsze dla środowiska i zdrowia człowieka? Na pewno jest tak w przypadku przydomowych oczyszczalni ponieważ następuje w nich rozkład ścieków. Proces ten wspomagany jest poprzez naturalne zjawiska biologiczne, a ścieki są rozkładane do nieszkodliwych dla człowieka i środowiska związków mineralnych. Jeżeli chodzi o szambo, to w sytuacjach gdy jest ono odpowiednio eksploatowane nie powinno sprawiać żadnych problemów. Jednak z racji tego, że zbiornik ten jest bezodpływowy, fermentują w nim substancje bez udziału tlenu. W ten sposób wewnątrz szamba tworzyć się mogą gazy, a zła wentylacja może sprawić, że mogą one zagrażać zdrowiu mieszkańców, którzy odczuwać mogą nieprzyjemny zapach w łazience czy kuchni.

.

fot. .hycura.com

fot. .hycura.com

.

Decyzja

Podejmując decyzję o budowie szamba czy oczyszczalni musimy zastanowić się nad ich wadami i zaletami, które oba te rozwiązanie posiadają. Jeśli chodzi o ochronę środowiska lepszą opcją będzie na pewno przydomowa oczyszczalnia, choć koszty jej budowy są znacznie wyższe. W przypadku szamba zaoszczędzimy dość sporo na jego budowie, jednak problem związany z regularnym wywozem ścieków. Należy więc wybrać opcję, która nie tylko sprawi, że zaoszczędzimy pieniądze, ale również czas przeznaczony na eksploatację urządzenia.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczyszczalnia tunelowa: budowa i zasada działania Nowoczesne gospodarstwa domowe cechują inteligentne i zoptymalizowane rozwiązania, których celem jest dostarczenie swoim użytkownikom zarówno komfortowych warunków jak i zmniejszenie kosztów eksploatacji wraz z rozwiązaniami wpływającymi na poprawę... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pozwalające na niezależne oczyszczanie ścieków z budynków mieszkalnych czy usługowych. Niemniej jednak, aby działały one efektywnie i bezawaryjnie... więcej