Nieprzyjemne zapachy z przydomowej oczyszczalni ścieków

Na terenach, które są pozbawione stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. To urządzenia, które są wygodniejsze i efektywniejsze niż klasyczne szamba, a koszt ich montażu zwraca się średnio po trzech latach eksploatacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są również w pełni bezpieczne dla środowiska, jak i użytkowników, jednak czytając fora internetowe, można znaleźć posty umieszczane przez osoby, które narzekają na nieprzyjemny zapach wydobywający się z przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Dlaczego powstaje nieprzyjemny zapach?

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków to systemy, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort w czasie eksploatacji. Z założenia oczyszczalnia nie powinna wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów do otoczenia jednak w praktyce może zaistnieć taka sytuacja. Oczyszczalnie wielokomorowe są bardzie narażone na powstawanie smrodu, ponieważ nie dość, że posiadają osadniki gnilne będące źródłem odorów, to jeszcze te osadniki zwykle są niedoszacowane (szczególnie przy oczyszczalniach mających trzy komory lub więcej).

Należy mieć jednak na uwadze, że zwykle jest to spowodowane niewłaściwym sposobem korzystania z systemu. W trakcie eksploatacji z przydomowej oczyszczalni ścieków następuje zahamowanie naturalnego procesu rozkładu zanieczyszczeń poprzez zamieranie bakterii.

To naturalny proces, jednak jest on intensyfikowany przez silne środki chemiczne oraz detergenty, które zabijają bakterie funkcjonujące w oczyszczalni. W wyniku zmniejszenia ilości bakterii w złożu rozpoczyna się proces polegający na zablokowaniu układu rozprowadzającego, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach.

 

Co zrobić w takiej sytuacji?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z oczyszczalni jest wynikiem zaniedbania, dlatego wszyscy użytkownicy tego typu systemów powinni w pierwszej kolejności pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacyjnych. W przypadku zniszczenia flory bakteryjnej na skutek silnego zbyt wielkiej toksyczności ścieków w osadniku, konieczne może być opróżnienie zbiornika oczyszczalni i zaszczepienie na nowo pożytecznych szczepów bakteryjnych.

Koniecznym działaniem profilaktycznym jest korzystanie z odpowiednich detergentów służących np. do mycia toalet. Polecamy ECO9 WC GEL, ponieważ to ekologiczny żel do czyszczenia toalet, który w odróżnieniu od klasycznych środków czyszczących jest w pełni bezpieczny dla mikroorganizmów funkcjonujących w oczyszczalni. Sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalniach, niweluje nieprzyjemne zapachy oraz doskonale usuwa wszelkie nieczystości.

ECO9 WC GEL

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków powinni również pamiętać o regularnym uzupełnianiu bakterii, ponieważ jak już wspomnieliśmy, bakterie naturalnie obumierają i z czasem ich liczba może być niewystarczająca do prawidłowego działania całego systemu.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie jest to absorbująca czynność. Wystarczy raz w miesiącu wsypać odpowiedni preparat do muszli klozetowej i pozostawić na kilka godzin.

Wiele różnorodnych koncentratów skutecznych bakterii znajdziesz w naszym internetowym sklepie, do którego zapraszamy wszystkie osoby zamierzające zadbać o nienaganną sprawność własnej oczyszczalni. Te preparaty pomogą ci pozbyć się problemu nieprzyjemnego zapachu.

BIOPREPARATY DO OCZYSZCZALNI ECO9

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Blog HABA RL to miejsce, w którym poruszać będziemy tematy związane m.in. z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, systemami zagospodarowania wody deszczowej, separatorami, biopreparatami, a także ekologicznymi rozwiązaniami dla domu. Najważniejsze informacje podane w przystępnej formie, dzięki... więcej
Liczne problemy i poniesione koszty związane z naprawami to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy dbać o rury kanalizacyjne – zachęcić nas powinno również do tego polskie prawo. Nie każdy o tym wie, ale użytkowanie instalacji jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i... więcej
Definicja i Znaczenie Ścieków Ścieki, choć często niedoceniane, odgrywają kluczową rolę w naszym środowisku i codziennym życiu. Definicja ścieków może brzmieć prosto: są to zużyte ciecze wody, które pochodzą z różnych źródeł, takich jak gospodarstwa domowe, przemysł, rolnictwo czy opady... więcej