Nieprzyjemne zapachy z przydomowej oczyszczalni ścieków

Na terenach, które są pozbawione stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. To urządzenia, które są wygodniejsze i efektywniejsze niż klasyczne szamba, a koszt ich montażu zwraca się średnio po trzech latach eksploatacji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są również w pełni bezpieczne dla środowiska, jak i użytkowników, jednak czytając fora internetowe, można znaleźć posty umieszczane przez osoby, które narzekają na nieprzyjemny zapach wydobywający się z przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Dlaczego powstaje nieprzyjemny zapach?

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków to systemy, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort w czasie eksploatacji. Z założenia oczyszczalnia nie powinna wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów do otoczenia jednak w praktyce może zaistnieć taka sytuacja.

Należy mieć jednak na uwadze, że jest to spowodowane wyłącznie niewłaściwym sposobem korzystania z systemu. W trakcie eksploatacji z przydomowej oczyszczalni ścieków następuje zahamowanie naturalnego procesu rozkładu zanieczyszczeń poprzez zamieranie bakterii.

To naturalny proces, jednak jest on intensyfikowany przez silne środki chemiczne oraz detergenty, które zabijają bakterie funkcjonujące w oczyszczalni. W wyniku zmniejszenia ilości bakterii w złożu rozpoczyna się proces polegający na zablokowaniu układu rozprowadzającego, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach.

 

Co zrobić w takiej sytuacji?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z oczyszczalni jest wynikiem zaniedbania, dlatego wszyscy użytkownicy tego typu systemów powinni w pierwszej kolejności pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacyjnych.

Koniecznym działaniem profilaktycznym jest korzystanie z odpowiednich detergentów służących np. do mycia toalet. Polecamy ECO9 WC GEL, ponieważ to ekologiczny żel do czyszczenia toalet, który w odróżnieniu od klasycznych środków czyszczących jest w pełni bezpieczny dla mikroorganizmów funkcjonujących w oczyszczalni. Sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalniach, niweluje nieprzyjemne zapachy oraz doskonale usuwa wszelkie nieczystości.

ECO9 WC GEL

Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków powinni również pamiętać o regularnym uzupełnianiu bakterii, ponieważ jak już wspomnieliśmy, bakterie naturalnie obumierają i z czasem ich liczba może być niewystarczająca do prawidłowego działania całego systemu.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie jest to absorbująca czynność. Wystarczy raz w miesiącu wsypać odpowiedni preparat do muszli klozetowej i pozostawić na kilka godzin.

Wiele różnorodnych koncentratów skutecznych bakterii znajdziecie w naszym internetowym sklepie, do którego zapraszamy wszystkie osoby zamierzające zadbać o nienaganną sprawność własnej oczyszczalni. Gwarantujemy, że dzięki tym preparatom raz na zawsze pozbędziecie się problemu nieprzyjemnego zapachu.

BIOPREPARATY DO OCZYSZCZALNI ECO9

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają... więcej
Co to jest próba osadowa i po co się ją wykonuje? Na czym polega kontrola osadu w oczyszczalni? Próba osadowa to zabieg polegający na sprawdzeniu ilości i jakości osadu w zbiorniku oczyszczalni ścieków. Wykonuje się ją przede wszystkim po to, by sprawdzić czy nie został przekroczony poziom osadu w... więcej
Moduł BioStar to kompaktowy moduł sekwencyjny z aktywnym osadem czynnym, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie. Urządzenie podłączone jest pod istniejący osadnik wstępny. Dzięki temu osad czynny jest obciążony w bardzo małym stopniu, co podnosi skuteczność oczyszczania.   Dlaczego... więcej