Na terenach, które są pozbawione stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. To urządzenia, które są wygodniejsze i efektywniejsze niż klasyczne szamba, a koszt ich montażu zwraca się średnio po trzech latach eksploatacji.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są również w pełni bezpieczne dla środowiska, jak i użytkowników, jednak czytając fora internetowe, można znaleźć posty umieszczane przez osoby, które narzekają na nieprzyjemny zapach wydobywający się z przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dlaczego powstaje nieprzyjemny zapach?
Nowoczesne oczyszczalnie ścieków to systemy, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort w czasie eksploatacji. Z założenia oczyszczalnia nie powinna wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów do otoczenia jednak w praktyce może zaistnieć taka sytuacja.
Należy mieć jednak na uwadze, że jest to spowodowane wyłącznie niewłaściwym sposobem korzystania z systemu. W trakcie eksploatacji z przydomowej oczyszczalni ścieków następuje zahamowanie naturalnego procesu rozkładu zanieczyszczeń poprzez zamieranie bakterii.
To naturalny proces, jednak jest on intensyfikowany przez silne środki chemiczne oraz detergenty, które zabijają bakterie funkcjonujące w oczyszczalni. W wyniku zmniejszenia ilości bakterii w złożu rozpoczyna się proces polegający na zablokowaniu układu rozprowadzającego, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z oczyszczalni jest wynikiem zaniedbania, dlatego wszyscy użytkownicy tego typu systemów powinni w pierwszej kolejności pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacyjnych.
Koniecznym działaniem profilaktycznym jest korzystanie z odpowiednich detergentów służących np. do mycia toalet. Polecamy ECO9 WC GEL, ponieważ to ekologiczny żel do czyszczenia toalet, który w odróżnieniu od klasycznych środków czyszczących jest w pełni bezpieczny dla mikroorganizmów funkcjonujących w oczyszczalni. Sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalniach, niweluje nieprzyjemne zapachy oraz doskonale usuwa wszelkie nieczystości.
Użytkownicy przydomowych oczyszczalni ścieków powinni również pamiętać o regularnym uzupełnianiu bakterii, ponieważ jak już wspomnieliśmy, bakterie naturalnie obumierają i z czasem ich liczba może być niewystarczająca do prawidłowego działania całego systemu.
Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że nie jest to absorbująca czynność. Wystarczy raz w miesiącu wsypać odpowiedni preparat do muszli klozetowej i pozostawić na kilka godzin.
Wiele różnorodnych koncentratów skutecznych bakterii znajdziecie w naszym internetowym sklepie, do którego zapraszamy wszystkie osoby zamierzające zadbać o nienaganną sprawność własnej oczyszczalni. Gwarantujemy, że dzięki tym preparatom raz na zawsze pozbędziecie się problemu nieprzyjemnego zapachu.
BIOPREPARATY DO OCZYSZCZALNI ECO9