Dlaczego warto uczyć dzieci segregacji odpadów?

Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej wyspy na mapie Europy, ponieważ tylko 20 procent generowanych odpadów zostaje poddana recyklingowi, w wyniku którego odzyskuje się surowce wtórne.

 

Dla porównania w Niemczech poziom odzyskiwania odpadów oscyluje na poziomie 62 procent. W tym aspekcie powinniśmy jak najszybciej dogonić naszych zachodnich sąsiadów. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – poprzez edukację, która powinna się rozpocząć już od najmłodszych lat.

Dzieciństwo jest szczególnym okresem, w którym kształtują się podwaliny przyszłego systemu wartości, utrwalają się wzorce zachowań oraz uwydatniają się pierwsze nawyki i preferencje. Dzieci szybko i skutecznie przyswajają wiedzę, zwłaszcza gdy jest ona przekazywana w ciekawy i przystępny sposób np. w formie zabawy. Dzieciństwo jest więc doskonałym okresem na rozpoczęcie nauki segregacji odpadów.

 

źródło:  https://naturalnieozdrowiu.pl/jak-segregowac-smieci-recykling/

Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metalu. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego.

Segregując odpady, płacimy mniej za rachunki związane z wywozem śmieci. Powinniśmy wytłumaczyć dzieciom, że produkty wykonane ze szkła, papieru, czy metalu, które nie są nam już potrzebne, należy starannie posegregować przed wyrzuceniem, aby mogły być ponownie wykorzystane.

Korzyści wynikające z recyklingu:

  • ograniczenie ilości trudno ulegających rozkładowi odpadów,
  • ograniczenie zużycia surowca naturalnego,
  • oszczędzanie zużycia energii,
  • ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery,
  • ograniczenie ilości odpadów i ścieków.

Segregacja odpadów ma bezpośredni wpływ na czystość środowiska, czyli również na jakość naszego życia. Jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w zdrowym i zadbanym otoczeniu powinniśmy już dziś edukować nasze dzieci, które są przecież przyszłością świata.

 
Jak nauczyć dzieci segregacji śmieci?

Nauka segregacji odpadów może być prosta, skuteczna i przyjemna zarówno dla dziecka, jak i rodziców. W naszej opinii najlepsza jest nauka w formie kreatywnej, dlatego polecamy zabawę w segregację polegającą na wykorzystaniu wyczyszczonych już odpadów do stworzenia recyklingowych zabawek oraz akcesoriów przydatnych w czasie codziennej zabawy.

 
Nie wiecie jak wykorzystać odpady w zabawie? To proste!

Z papieru można zrobić masę papierową pozwalającą ulepić fantastyczne rzeźby oraz figurki, z puszki po warzywach konserwowych można wykonać skarbonkę,
zużyte plastikowe butelki dzięki drobnym modyfikacjom sprawdzają się znakomicie w roli pojemnika na kredki.

Tak naprawdę w tej zabawie ogranicza Was tylko kreatywność. Zabawa w recykling to setki różnorodnych możliwości, dzięki którym Wasze dzieci z pewnością przyswoją podstawowe zasady segregacji odpadów.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczyszczalnia tunelowa: budowa i zasada działania Nowoczesne gospodarstwa domowe cechują inteligentne i zoptymalizowane rozwiązania, których celem jest dostarczenie swoim użytkownikom zarówno komfortowych warunków jak i zmniejszenie kosztów eksploatacji wraz z rozwiązaniami wpływającymi na poprawę... więcej
Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej... więcej
Kamień osadzający się na płytkach łazienkowych, na dnie brodzika czy w muszli klozetowej to jeden z najczęstszych i najczęściej pojawiających się problemów przy próbie utrzymania czystości w domu. W tym wpisie podpowiemy, jak się z nim uporać, również bez konieczności używania detergentów.  ... więcej