Przydomowe wiatraki

Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą popularnością cieszą się panele słoneczne oraz zbiorniki na wodę deszczową, jednak w ostatnich latach zauważalny jest również wzrost zainteresowania przydomowymi wiatrakami. To bardzo ciekawe rozwiązanie, z którym warto się dokładnie zapoznać.

Energia uzyskana z przydomowych wiatraków jest czystą, ekologiczną energią, ponieważ do jej wyprodukowania nie jest potrzebne żadne paliwo. W tym przypadku energia kinetyczna wiatru zamieniana jest na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego, który generuje energię elektryczną. Uzyskana w ten sposób energia stanowi doskonałą alternatywę, która może w pewnym zakresie uniezależnić od dystrybutora energii. Dzięki niej można zmniejszyć rachunki od kilkunastu do kilkudziesięciu procent oraz zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi przerwami w dostawie energii.

a

Kluczowe elementy

Przydomowe wiatraki to stosunkowo proste konstrukcje, które zbudowane są wyłącznie z kilku kluczowych podzespołów:

  • wirnik – jest to najbardziej charakterystyczna część wiatraka, która składa się z szeroko rozpiętych płatów, które poruszane są siłą wiatru. Jest on montowany bezpośrednio na wale wolnoobrotowym.
  • turbina wiatrowa – kluczowy element każdego wiatraka pozyskujący energię z podmuchu wiatru, który ma bezpośredni wpływ na wydajność oraz generowaną moc.
  • generator – kolejny istotny element całego układu, którego rola sprowadza się do zamieniana energii kinetycznej na energię elektryczną.

Wymogi formalne

Z pewnością kluczową kwestią dla osób zastanawiających się nad inwestycją w przydomowy wiatrak są wymogi formalne, które należy spełnić, aby móc pełnoprawnie korzystać z takiego urządzenia na swojej posesji. Zgodnie z polskim prawem budowlanym instalacja przydomowego wiatraka wymaga pozwolenia na budowę wyłącznie w przypadku, gdy turbina wiatraka jest osadzona na maszcie w odległości pond 3 metrów od obrysu budynku, a maszt jest na stałe przytwierdzony do gruntu poprzez fundament. W przypadku masztu niezwiązanego trwale z gruntem, którego wysokość poza obrys budynku nie przekracza 3 metrów, wystarcza zgłoszenie inwestycji w odpowiednim do tego organie.

a

Koszt budowy

Ceny przydomowych wiatraków w większości przypadków są uzależnione od mocy, którą generują:

  • 100W – 1000zł
  • 500W – 4000zł
  • 1000W- 6000zł
  • 2,5kW – 10000zł
  • 15kW – 65000zł

Należy jednak pamiętać, że wyszczególnione ceny są cenami orientacyjnymi i mogą się różnić w zależności producenta. Zakup przydomowego wiatraka generującego moc na poziomie 15kW nie jest małym wydatkiem.

Czy warto inwestować w przydomowe wiatraki? W naszej opinii tak, jednak warto mieć na uwadze fakt, że im mniejsza moc wiatraka, tym dłuższy będzie okres zwrotu inwestycji. Inwestycja jest również nieopłacalna, gdy w odległości 200 metrów od zachodniej strony posesji znajdują się wysokie zabudowania bądź las. Taka lokalizacja jest skrajnie niesprzyjająca. Podmuchy wiatru będą tłumione, dlatego wiatrak nie będzie mógł osiągnąć optymalnej wydajności.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej