Oczyszczanie tlenowe i beztlenowe

Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków musimy zdać sobie sprawę, że procesy zachodzące w jej wnętrzu są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia domu. Jakie to procesy i czym się charakteryzują?

Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podstawowe zalety tego typu rozwiązań przyjrzyjmy się procesom w nich zachodzących. Dwa podstawowe etapy oczyszczania ścieków to:

  • oczyszczanie tlenowe
  • oczyszczanie beztlenowe

Na czym polegają te procesy? Jeżeli chodzi o oczyszczanie tlenowe to oczyszczanie zachodzi w obecności tlenu (jak sama nazwa wskazuje), natomiast w drugim rodzaju oczyszczania, nie ma dostępu do powietrza. W procesie oczyszczania ścieków ważne jest to, aby odbywał się on dwufazowo, a dostęp do tlenu ma bezpośredni wpływ na typy bakterii i innych mikroorganizmów, które biorą udział w oczyszczaniu.

Oczyszczanie beztlenowe

Jest pierwszym etapem oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni. W pozbawionym powietrza środowisku zachodzi oczyszczanie ścieków, które charakteryzują się wyższym stopniem zanieczyszczenia związkami organicznymi. Reakcje zachodzące podczas oczyszczania beztlenowego są wolniejsze niż te w oczyszczaniu tlenowym. W wyniku oczyszczania beztlenowego produkowane są takie związki jak dwutlenek węgla czy metan. Ten etap oczyszczania zachodzi w pierwszym zbiorniku (osadniku gnilnym) i jest również pierwszym etapem oczyszczania. To właśnie tam w sposób mechaniczny oddziela się zanieczyszczenia bez udziału tlenu. W pierwszym etapie, ścieki, które zostały podoczyszczone nazywane są szarą wodą. Należy także pamiętać, że ścieki, w których znajdują się duże ilości tłuszczów muszą także trafić do separatora. Ważne jest również to, że procesy beztlenowe nie są samodzielnymi procesami. Zawsze po pierwszym etapie oczyszczania nastąpić musi oczyszczanie tlenowe. Na czym ono polega?

.

Oczyszczanie tlenowe i rola bakterii tlenowych w procesie oczyszczania

To drugi etap oczyszczania ścieków w przydomowych oczyszczalniach. Tutaj kluczową rolę pełnią mikroorganizmy - bakterie tlenowe, które sprawiają, że we wnętrzu zbiornika zachodzą procesy biochemiczne. Podczas tego etapu, który jest drugim, po oczyszczaniu beztlenowym oczyszczane są ścieki o niższym stopniu zanieczyszczenia. Mikroorganizmy, które działają w tlenowym procesie oczyszczania wykorzystują organiczne substancje i utleniają je do wody. Tlenowy proces oczyszczania może być także wspomagany przez urządzenia napowietrzające, aby bakterie tlenowe mogły się swobodnie rozwijać i rozkładać zanieczyszczenia. W obu procesach – tlenowym i beztlenowym ścieki, które zostały już oczyszczone są odprowadzane do odbiornika, którym może być woda stojąca, płynąca bądź po prostu gruntu.

Jakie preparaty będą dobre dla bakterii tlenowych?

Aby oczyszczalnie i zachodzące w nich procesy przebiegały prawidłowo należy stosować biopreparaty, które sprawią, że eksploatacja urządzeń będzie jeszcze prostsza. Preparatami mogą być środki na rozruch oczyszczalni tlenowych. Podczas opróżniania wraz z nieczystościami zostaje usunięta naturalna flora bakteryjna, odpowiedzialna za prawidłową pracę oczyszczalni i utrzymanie równowagi biologicznej, a preparaty powodują jej szybką odbudowę w zbiorniku.

.

.

Preparatami mogą być również bakterie do oczyszczalni tlenowych, które zwiększają skuteczność oczyszczania ścieków oraz redukujący nieprzyjemny zapach z oczyszczalni.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Od ponad 23 lat jestem użytkownikiem przydomowej oczyszczalni ścieków. W ostatnich latach często słyszę w rozmowach ze znajomymi, budującymi wymarzony dom, że mają oferty, na tzw. SZAMBA EKOLOGICZNE.Pytam wtedy cóż kryje się pod tą nazwą? Odpowiedzi są różne. Jedni mówią, że to atestowany, szczelny... więcej
Dla wielu osób sprzątanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności. To żmudna praca, którą często należy powtarzać każdego dnia. Ma to odniesienie to pomieszczeń, które są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jednym z takich pomieszczeń jest łazienka. W dzisiejszym... więcej
Wielu właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się, że odpowiedni montaż i zastosowanie bakterii w szambie ekologicznym wystarczą, aby oczyszczalnia działała sprawnie i bez zarzutów na długi czas. Istnieje też stereotyp sugerujący, że produkty eko nie wymagają żadnej kontroli,... więcej