Jak wybrać oczyszczalnie drenażowe

Jeżeli wybierzecie przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym będzie to wybór bardzo dobry. Użytkownicy tego typu rozwiązań podkreślają bowiem, że takie oczyszczalnie są nie tylko proste w budowie, ale także nieuciążliwe w obsłudze.

O czym należy pamiętać decydując się na budowę tego typu oczyszczalni? Eksperci zwykle podkreślają, że przed jej zakupem trzeba określić:

  • przepuszczalność gruntu
  • poziom wód gruntowych
  • wielkość miejsca, w którym ma być zainstalowana oczyszczalnia
  • głębokość wejścia rury, która odprowadza ścieki

Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli chodzi o przepuszczalność gruntu to w ten sposób uda nam się określić w jakim miejscu najlepiej zamontować cały mechanizm. Grunt może być dobrze, słabo i źle przepuszczający wodę. Jeżeli zostanie on określony jako źle przepuszczający nie mamy możliwości aby zamontować tam oczyszczalnię drenażową.

Poziom wód gruntowych pozwoli nam określić czy oczyszczalnia będzie działać skutecznie. Wód gruntowych nie powinno być do głębokości ok. 2 metrów ponieważ tylko wtedy uda nam się zakopać rury do drenażu.

 

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni musimy sobie zdawać sprawę z tego, że musi ona być zainstalowana w określonych odległościach od budynku i to również należy zmierzyć przed instalacją mechanizmu.

Zastosowanie oczyszczalni drenażowych

Wiedząc już o warunkach jakie należy spełnić aby przystąpić do montażu oczyszczalni warto zdać sobie sprawę, gdzie najlepiej je wykorzystać. Oczyszczalnie drenażowe doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych jak i w tych, gdzie mieszka wiele rodzin. Poza tym pola namiotowe, campingi czy małe ośrodki wczasowe i niewielkie przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Należy również pamiętać o tym, że drenaż dobiera się na podstawie tego ilu użytkowników stałych będzie korzystać z oczyszczalni.

.

fot. groundworksperth.co.uk

fot. groundworksperth.co.uk

Jak działają oczyszczalnie drenażowe

Mechanizm oczyszczania ścieków w tego typu oczyszczalni nie jest skomplikowany. Najpierw ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku gnilnym po czym przepływają przez drenaż rozsączający i tam są oczyszczane w sposób biologiczny w sposób tlenowy. Na powierzchni gruntu powstaje błona biologiczna, a dzięki mikroorganizmom, które ją tworzą zanieczyszczenia są rozkładane na związki, które mogą być rozpuszczane w wodzie. Po zakończeniu wszystkich tych etapów ścieki można bezpiecznie odprowadzać do gruntu ponieważ zostały już całkowicie oczyszczone.

Oczyszczalnie drenażowe możemy również podzielić na oczyszczalnie tunelowe, o których niedawno mogliście przeczytać na naszym blogu, ale również na pakietowe i tradycyjne. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnych użytkowników, ale wszystkie rozwiązania są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również pozwolą zaoszczędzić na częstym wywozie ścieków tak jak ma to na przykład miejsce w przypadku tradycyjnego szamba.

OCZYSZCZALNIA DRENAŻOWA 3000L   DLA   4-6 OSÓB

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

W XXI wieku kwestie związane z ochroną środowiska nabierają wyjątkowego znaczenia.Nigdy wcześniej nasza planeta nie była eksploatowana w tak intensywny sposób. Rewolucja przemysłowo-technologiczna sprawiła, że ludzkość z każdym kolejnym rokiem produkuje coraz więcej odpadów i zanieczyszczeń. Dziś... więcej
Oczyszczalnie ścieków to dziś temat, który bardzo zyskuje na popularności. Na ich instalację decydują się nie tylko gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej czy przedsiębiorstwa produkcyjne, ale również całe wsie i małe miasteczka, które nie mają stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej... więcej
Tworząc projekt domu, warto zastanowić się nad tym, ile kosztować będzie jego eksploatacja. Podwyżki cen energii oraz rosnące koszty ogrzewania budynków powodują zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które umożliwiają znaczne obniżenie tychże kosztów. Co prawda zarówno projekty... więcej
Wiele osób nie decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków ze względu na koszty, które są większe niż w przypadku tradycyjnego szamba.  W jednym z naszych artykułów, w którym porównywaliśmy koszty montażu i eksploatacji tradycyjnego szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć... więcej
Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją? Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale... więcej