Jak wybrać oczyszczalnie drenażowe

Jeżeli wybierzecie przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym będzie to wybór bardzo dobry. Użytkownicy tego typu rozwiązań podkreślają bowiem, że takie oczyszczalnie są nie tylko proste w budowie, ale także nieuciążliwe w obsłudze.

O czym należy pamiętać decydując się na budowę tego typu oczyszczalni? Eksperci zwykle podkreślają, że przed jej zakupem trzeba określić:

  • przepuszczalność gruntu
  • poziom wód gruntowych
  • wielkość miejsca, w którym ma być zainstalowana oczyszczalnia
  • głębokość wejścia rury, która odprowadza ścieki

Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli chodzi o przepuszczalność gruntu to w ten sposób uda nam się określić w jakim miejscu najlepiej zamontować cały mechanizm. Grunt może być dobrze, słabo i źle przepuszczający wodę. Jeżeli zostanie on określony jako źle przepuszczający nie mamy możliwości aby zamontować tam oczyszczalnię drenażową.

Poziom wód gruntowych pozwoli nam określić czy oczyszczalnia będzie działać skutecznie. Wód gruntowych nie powinno być do głębokości ok. 2 metrów ponieważ tylko wtedy uda nam się zakopać rury do drenażu.

 

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni musimy sobie zdawać sprawę z tego, że musi ona być zainstalowana w określonych odległościach od budynku i to również należy zmierzyć przed instalacją mechanizmu.

Zastosowanie oczyszczalni drenażowych

Wiedząc już o warunkach jakie należy spełnić aby przystąpić do montażu oczyszczalni warto zdać sobie sprawę, gdzie najlepiej je wykorzystać. Oczyszczalnie drenażowe doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych jak i w tych, gdzie mieszka wiele rodzin. Poza tym pola namiotowe, campingi czy małe ośrodki wczasowe i niewielkie przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Należy również pamiętać o tym, że drenaż dobiera się na podstawie tego ilu użytkowników stałych będzie korzystać z oczyszczalni.

.

fot. groundworksperth.co.uk

fot. groundworksperth.co.uk

Jak działają oczyszczalnie drenażowe

Mechanizm oczyszczania ścieków w tego typu oczyszczalni nie jest skomplikowany. Najpierw ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku gnilnym po czym przepływają przez drenaż rozsączający i tam są oczyszczane w sposób biologiczny w sposób tlenowy. Na powierzchni gruntu powstaje błona biologiczna, a dzięki mikroorganizmom, które ją tworzą zanieczyszczenia są rozkładane na związki, które mogą być rozpuszczane w wodzie. Po zakończeniu wszystkich tych etapów ścieki można bezpiecznie odprowadzać do gruntu ponieważ zostały już całkowicie oczyszczone.

Oczyszczalnie drenażowe możemy również podzielić na oczyszczalnie tunelowe, o których niedawno mogliście przeczytać na naszym blogu, ale również na pakietowe i tradycyjne. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnych użytkowników, ale wszystkie rozwiązania są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również pozwolą zaoszczędzić na częstym wywozie ścieków tak jak ma to na przykład miejsce w przypadku tradycyjnego szamba.

OCZYSZCZALNIA DRENAŻOWA 3000L   DLA   4-6 OSÓB

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Od ponad 23 lat jestem użytkownikiem przydomowej oczyszczalni ścieków. W ostatnich latach często słyszę w rozmowach ze znajomymi, budującymi wymarzony dom, że mają oferty, na tzw. SZAMBA EKOLOGICZNE.Pytam wtedy cóż kryje się pod tą nazwą? Odpowiedzi są różne. Jedni mówią, że to atestowany, szczelny... więcej
Drewniane lub gliniane ściany, słomiany dach, brązowe okiennice i kwiaty w doniczkach na każdym parapecie, a wokół trawa, wiejska dróżka oraz szumiące pola. Właśnie tak większość osób wyobraża sobie eko domy. Nadajemy im wiejski charakter, ponieważ kojarzy nam się to z naturą i bliskością z... więcej
Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy. Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w ODPOWIEDNIE BIOPREPARATY, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej