Jak wybrać oczyszczalnie drenażowe

Jeżeli wybierzecie przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym będzie to wybór bardzo dobry. Użytkownicy tego typu rozwiązań podkreślają bowiem, że takie oczyszczalnie są nie tylko proste w budowie, ale także nieuciążliwe w obsłudze.

O czym należy pamiętać decydując się na budowę tego typu oczyszczalni? Eksperci zwykle podkreślają, że przed jej zakupem trzeba określić:

  • przepuszczalność gruntu
  • poziom wód gruntowych
  • wielkość miejsca, w którym ma być zainstalowana oczyszczalnia
  • głębokość wejścia rury, która odprowadza ścieki

Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli chodzi o przepuszczalność gruntu to w ten sposób uda nam się określić w jakim miejscu najlepiej zamontować cały mechanizm. Grunt może być dobrze, słabo i źle przepuszczający wodę. Jeżeli zostanie on określony jako źle przepuszczający nie mamy możliwości aby zamontować tam oczyszczalnię drenażową.

Poziom wód gruntowych pozwoli nam określić czy oczyszczalnia będzie działać skutecznie. Wód gruntowych nie powinno być do głębokości ok. 2 metrów ponieważ tylko wtedy uda nam się zakopać rury do drenażu.

 

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni musimy sobie zdawać sprawę z tego, że musi ona być zainstalowana w określonych odległościach od budynku i to również należy zmierzyć przed instalacją mechanizmu.

Zastosowanie oczyszczalni drenażowych

Wiedząc już o warunkach jakie należy spełnić aby przystąpić do montażu oczyszczalni warto zdać sobie sprawę, gdzie najlepiej je wykorzystać. Oczyszczalnie drenażowe doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych jak i w tych, gdzie mieszka wiele rodzin. Poza tym pola namiotowe, campingi czy małe ośrodki wczasowe i niewielkie przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Należy również pamiętać o tym, że drenaż dobiera się na podstawie tego ilu użytkowników stałych będzie korzystać z oczyszczalni.

.

fot. groundworksperth.co.uk

fot. groundworksperth.co.uk

Jak działają oczyszczalnie drenażowe

Mechanizm oczyszczania ścieków w tego typu oczyszczalni nie jest skomplikowany. Najpierw ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku gnilnym po czym przepływają przez drenaż rozsączający i tam są oczyszczane w sposób biologiczny w sposób tlenowy. Na powierzchni gruntu powstaje błona biologiczna, a dzięki mikroorganizmom, które ją tworzą zanieczyszczenia są rozkładane na związki, które mogą być rozpuszczane w wodzie. Po zakończeniu wszystkich tych etapów ścieki można bezpiecznie odprowadzać do gruntu ponieważ zostały już całkowicie oczyszczone.

Oczyszczalnie drenażowe możemy również podzielić na oczyszczalnie tunelowe, o których niedawno mogliście przeczytać na naszym blogu, ale również na pakietowe i tradycyjne. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnych użytkowników, ale wszystkie rozwiązania są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również pozwolą zaoszczędzić na częstym wywozie ścieków tak jak ma to na przykład miejsce w przypadku tradycyjnego szamba.

OCZYSZCZALNIA DRENAŻOWA 3000L   DLA   4-6 OSÓB

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sekwencyjny Biologiczny Reaktor (SBR) bierze swoją nazwę od metody oczyszczania ścieków. Dzięki etapowemu, cyklicznie powtarzającemu się 24-godzinnemu procesowi, oczyszczalnie SBR poszczycić się mogą znacznie większą skutecznością oczyszczania ścieków niż oczyszczalnie tradycyjne drenażowe.   a... więcej
Kamień osadzający się na płytkach łazienkowych, na dnie brodzika czy w muszli klozetowej to jeden z najczęstszych i najczęściej pojawiających się problemów przy próbie utrzymania czystości w domu. W tym wpisie podpowiemy, jak się z nim uporać, również bez konieczności używania detergentów.  ... więcej
Dla wielu osób sprzątanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności. To żmudna praca, którą często należy powtarzać każdego dnia. Ma to odniesienie to pomieszczeń, które są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jednym z takich pomieszczeń jest łazienka. W dzisiejszym... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków musimy zdać sobie sprawę, że procesy zachodzące w jej wnętrzu są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia domu. Jakie to procesy i czym się charakteryzują? Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz... więcej
Wielu właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się, że odpowiedni montaż i zastosowanie bakterii w szambie ekologicznym wystarczą, aby oczyszczalnia działała sprawnie i bez zarzutów na długi czas. Istnieje też stereotyp sugerujący, że produkty eko nie wymagają żadnej kontroli,... więcej