Magazynowanie wody deszczowej

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie pukać w nasze okna, a woda z dachów będzie spływać do rynien, by następnie rurami spustowymi trafić do gruntu.

Do czego wykorzystać magazynowanie wody deszczowej?

Dla wielu osób taka pogoda jest przygnębiająca, uważają ją za zbyteczną i niepotrzebną, jednak możemy ją doskonale wykorzystać do obniżenia naszych domowych rachunków.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości tylko część uzdatnionej wody wysokiej jakości jest niezbędna w naszych gospodarstwach domowych. Potrzebujemy ją tylko do spożywania oraz czynności higienicznych. W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się woda deszczowa. Dzięki jej specyficznym właściwościom (woda deszczowa charakteryzuje się dużą miękkością i kwasowością) można ją wykorzystać do prania, mycia samochodów, spłukiwania toalet, oraz wszelkich prac porządkowych. Magazynowanie, a następnie wykorzystywanie wody deszczowej to ekologiczne rozwiązanie pozwalające nam zaoszczędzić nam nawet do 50% wody wodociągowej.

 

źródło: budujesz.info

źródło: budujesz.info

Rodzaje zbiorników do zbierania i magazynowania wody deszczowej (deszczówki)

Najpopularniejszą metodą magazynowania wody opadowej jest odprowadzanie jej do specjalnych zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników służących do magazynowania wody opadowej, które możemy podzielić na:

  • Zbiorniki podziemne
  • Zbiorniki nadziemne

 

W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać system o różnorodnym stopniu efektywności. Najprostsze instalacje złożone są z układu rynien, filtra, zbiornika oraz specjalnego systemu sterująco – pompowego. W takim systemie instalacji woda opadowa spływająca z naszego dachu trafia do układu rynien. Przed zmagazynowaniem w zbiorniku woda jest oczyszczana przy pomocy filtrów koszowych lub przepływowych. Następnie woda dostarczana jest do punktów czerpania wody przy pomocy pompy. Taką wodę można wykorzystać w każdym obiekcie, nie tylko w domu, ale również w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, hotelach oraz w zakładach pracy. Poczytaj więcej na temat systemów zagospodarowania wody deszczowej.

Magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach HABA

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

  Zdjęcie: Studnia głębinowa pozwala korzystać z zasobów wód podziemnych.   Brak kanalizacji komunalnej może być dużym utrudnieniem dla osób mieszkających w domu, jednak problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, przez co wielu deweloperów mimo wszystko decyduje się na budowę nieruchomości w... więcej
Jak zarabiać na przydomowej oczyszczalni ścieków? O nawadnianiu ogrodu z oczyszczalni. Komfort, dzięki posiadaniu oczyszczalni bezzapachowej i dodatkowo opróżnianej co kilka lat można jeszcze uzupełnić o rozwiązanie, które wykorzystuje oczyszczone ścieki do nawadniania ogrodu.Aby system nawadniania... więcej
Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej