Jak wybrać oczyszczalnie drenażowe

Jeżeli wybierzecie przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym będzie to wybór bardzo dobry. Użytkownicy tego typu rozwiązań podkreślają bowiem, że takie oczyszczalnie są nie tylko proste w budowie, ale także nieuciążliwe w obsłudze.

O czym należy pamiętać decydując się na budowę tego typu oczyszczalni? Eksperci zwykle podkreślają, że przed jej zakupem trzeba określić:

  • przepuszczalność gruntu
  • poziom wód gruntowych
  • wielkość miejsca, w którym ma być zainstalowana oczyszczalnia
  • głębokość wejścia rury, która odprowadza ścieki

Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli chodzi o przepuszczalność gruntu to w ten sposób uda nam się określić w jakim miejscu najlepiej zamontować cały mechanizm. Grunt może być dobrze, słabo i źle przepuszczający wodę. Jeżeli zostanie on określony jako źle przepuszczający nie mamy możliwości aby zamontować tam oczyszczalnię drenażową.

Poziom wód gruntowych pozwoli nam określić czy oczyszczalnia będzie działać skutecznie. Wód gruntowych nie powinno być do głębokości ok. 2 metrów ponieważ tylko wtedy uda nam się zakopać rury do drenażu.

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni musimy sobie zdawać sprawę z tego, że musi ona być zainstalowana w określonych odległościach od budynku i to również należy zmierzyć przed instalacją mechanizmu.

Zastosowanie oczyszczalni drenażowych

Wiedząc już o warunkach jakie należy spełnić aby przystąpić do montażu oczyszczalni warto zdać sobie sprawę, gdzie najlepiej je wykorzystać. Oczyszczalnie drenażowe doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych jak i w tych, gdzie mieszka wiele rodzin. Poza tym pola namiotowe, campingi czy małe ośrodki wczasowe i niewielkie przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z tego typu rozwiązania. Należy również pamiętać o tym, że drenaż dobiera się na podstawie tego ilu użytkowników stałych będzie korzystać z oczyszczalni.

.

fot. groundworksperth.co.uk

fot. groundworksperth.co.uk

Jak działają oczyszczalnie drenażowe? 

Mechanizm oczyszczania ścieków w tego typu oczyszczalni nie jest skomplikowany. Najpierw ścieki są wstępnie czyszczone w osadniku gnilnym po czym przepływają przez drenaż rozsączający i tam są oczyszczane w sposób biologiczny w sposób tlenowy. Na powierzchni gruntu powstaje błona biologiczna, a dzięki mikroorganizmom, które ją tworzą zanieczyszczenia są rozkładane na związki, które mogą być rozpuszczane w wodzie. Po zakończeniu wszystkich tych etapów ścieki można bezpiecznie odprowadzać do gruntu ponieważ zostały już całkowicie oczyszczone.

Oczyszczalnie drenażowe możemy również podzielić na oczyszczalnie tunelowe, o których niedawno mogliście przeczytać na naszym blogu, ale również na pakietowe i tradycyjne. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnych użytkowników, ale wszystkie rozwiązania są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również pozwolą zaoszczędzić na częstym wywozie ścieków tak jak ma to na przykład miejsce w przypadku tradycyjnego szamba.

OCZYSZCZALNIA DRENAŻOWA 3000L   DLA   4-6 OSÓB

 

Jak naprawić zapchaną oczyszczalnię drenażową?

Zapchanie się drenażu w oczyszczalni drenażowej jest tylko kwestią czasu. W trakcie eksploatacji tego typu oczyszczalni na drenaż trafia dużo zawiesiny oraz osadów tłuszczowych, które systematycznie zaklejają przestrzenie między kamieniami, doprowadzając w końcu do zakolmatowania, czyli zarośnięcia drenażu nieprzepuszczalną błoną biologiczną. Dobra wiadomość jest taka, że nawet taką zablokowaną oczyszczalnię drenażową można zregenerować bez konieczności rozkopywania ogrodu i z wykorzystaniem istniejącego osadnika - służy do tego zestaw RETROFIT, po zamontowaniu którego dawna oczyszczalnia drenażowa staje się w pełni funkcjonalną oczyszczalnią biologiczną z możliwością odzyskiwania wody do nawadniania ogrodu.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sprawna instalacja kanalizacyjna jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym lub firmie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ulegnie ona zapchaniu. Co wtedy zrobić? Czy niezbędne jest wezwanie sprawdzonego hydraulika? Tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ problemu zapchanej kanalizacji... więcej
Toaleta jest jednym z tych pomieszczeń, które są szczególnie narażone na liczne zabrudzenia, w wyniku których mogą rozwijać szkodliwe bakterie, wirusy oraz grzyby. Najbardziej narażona jest muszla klozetowa, w której mogą zasiedlać się m.in. bakterie Salmonelli, Shigelli oraz E-coli. Czy walka z... więcej
Proste rozwiązania często okazują się tymi najskuteczniejszymi. To bardzo popularna teza, która swoje odzwierciedlenie znajduje również w dziedzinie oczyszczania ścieków. Czytając regularnie naszego bloga, z pewnością poznaliście wiele sposobów na usuwanie zanieczyszczeń. Większość z nich to... więcej