Woda deszczowa a woda z kranu

Według danych statystycznych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny obywatel naszego kraju wykorzystuje 96 litrów wody każdego dnia. Większa część tej liczby jest wygospodarowana na prace domowe oraz kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej.

Pranie, sprzątanie, podlewanie roślin to czynności, które powodują, że licznik wody kręci z dużą częstotliwością. Czy można temu zaradzić? Oczywiście, że tak! Najskuteczniejszym sposobem jest woda opadowa, którą każdy z nas może magazynować we własnym domu.

Wystarczy zainwestować w prosty system magazynowania wody, który można nabyć w firmie HABA RL. Wielu z Was z pewnością chciałaby wiedzieć, czy taka woda w istotny sposób różni się od wody kranu?

W dzisiejszym artykule postaramy się porównać wodę deszczową z wodą z kranu. Przedstawimy istotne zalety oraz wady tych dwóch alternatywnych rozwiązań.

 

Woda z kranu

Woda z kranu jest powszechnie dostępna. Wystarczy odkręcić kurek i można z niej dowolnie korzystać. W Polsce w większości gospodarstw domowych woda z kranu spełnia kryteria wody pitnej, dlatego może być ona bez obaw wykorzystywana nie tylko w celach gospodarczych, ale również spożywczych.

Jednak woda z kranu nie jest idealna. Posiada ona kilka mankamentów, o których każdy z nas powinien wiedzieć.

 

Twardość wody

Pierwszą kwestią jest jej twardość. Do wielu gospodarstw domowych jest dostarczana woda twarda. Oznacza to, że jej skład charakteryzuje się dużą zawartością jonów wapnia i magnezu. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, jednak wpływają w niekorzystny sposób na parametry cieczy.

Twarda woda jest źródłem wielu osadów, które można zauważyć na w naczyniach lub urządzeniach sanitarnych. Wysoki wskaźnik twardości ma również niekorzystny wpływ skuteczność wody w walce z wszelkimi zabrudzeniami oraz plamami, co zmusza do inwestycji w dodatkowe detergenty służące do zmiękczania wody.

 

Cena

Kolejną istotną wadą wody z kranu jest cena. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej nie jest ona najwyższa, to jednak przy sporym zużyciu wysokość rachunków może być odczuwalna dla gospodarstwa domowego.

W przypadku wody kranowej powinniśmy również pamiętać o kwestiach związanych z ochroną środowiska. Na świecie panuje deficyt wody pitnej, dlatego ekologowie apelują o jej rozsądne wykorzystywanie.

 

Woda deszczowa

Każdy z nas ma dostęp do wody deszczowej, niestety nie każdy z niej korzysta. Jeżeli Wy również należycie do tej grupy osób, powinniście dokładnie poznać możliwości i zalety zagospodarowania deszczówki.

Jest to woda charakteryzująca się niskim stężeniem związków wapnia, dlatego doskonale sprawdza się w pracach porządkowych, jak również jest znakomicie przyswajana przez rośliny. Jest ona darmowa, dlatego pozwala znacznie zaoszczędzić zużycie kosztownej wody wodociągowej.

Zestaw HABA RAIN do zagospodarowania wody deszczowej
 

Wykorzystanie? Wszechstronne

Woda deszczowa może posłużyć do podlewania ogrodu, napełniania przydomowego oczka, mycia samochodu, napełniania spłuczki toaletowej, a nawet prania. We wszystkich wymienionych wyżej czynnościach woda opadowa sprawdza się o wiele lepiej od klasycznej wody z kranu, dlatego inwestycja w system zagospodarowania wody jest jak najbardziej uzasadniona.

 
Zarówno woda z kranu, jak i woda deszczowa są niezwykle ważne dla gospodarstwa domowego, dlatego nie można jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza. W naszej opinii gospodarstwa domowe powinny w odpowiednim stopniu korzystać zarówno z jednej, jak i drugiej. Zyska na tym nie tylko nasz portfel, ale również środowisko.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją? Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale... więcej
Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków? Jak działa? Czy należy obawiać się wysokich kosztów eksploatacji? Rozwiewamy wątpliwości. Przydomowa oczyszczalnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, korzystnym zarówno dla naszych kieszeni, jak i dla środowiska. Wielu właścicieli posesji,... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej
Moduł BioStar to kompaktowy moduł sekwencyjny z aktywnym osadem czynnym, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie. Urządzenie podłączone jest pod istniejący osadnik wstępny. Dzięki temu osad czynny jest obciążony w bardzo małym stopniu, co podnosi skuteczność oczyszczania.   Dlaczego... więcej
Kalendarzowa jesień 2016 rozpocznie się już za dwa dni. To nielubiana przez większość osób pora roku ze względu na niesprzyjającą pogodę, jednak według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne i bez deszczu. W naszej opinii to doskonały moment na rozpoczęcie jesiennych porządków w ogrodzie. Od... więcej