W każdym roku świadomość Polaków w kwestii zalet wynikających z wykorzystania oczyszczalni ścieków systematycznie wzrasta. Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na montaż oczyszczalni na własnej posesji, które regulują gospodarkę ściekami. W ostatnim czasie zalety oczyszczalni ścieków wzbudzają zainteresowanie również wśród deweloperów.
W wielu przypadkach najwięcej kłopotu przy projektowaniu nowego osiedla sprawia wybór właściwego systemu odprowadzania ścieków. Często zdarza się sytuacja, w której nie jest możliwe doprowadzenie sieci kanalizacyjnej, dlatego z myślą o większych przedsięwzięciach budowlanych zostały zaprojektowane specjalne oczyszczalnie osiedlowe, które są w stanie obsłużyć nawet do kilkuset mieszkańców. To doskonałe rozwiązanie dedykowane do miejsc, w których rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest mało prawdopodobna.
Czy oczyszczalnie osiedlowe jak sama nazwa wskazuje, mogą być wykorzystywane wyłącznie na terenach osiedli? Zdecydowanie nie! To rozwiązanie, które z pełną odpowiedzialnością możemy polecić następującym placówkom oraz podmiotom:
- hotele,
- pensjonaty,
- szkoły,
- ośrodki rekreacyjne,
- przedsiębiorstwa produkcyjne,
- restauracje,
- stacje paliw,
- szpitale.
a
Jak działają oczyszczalnie osiedlowe?
Większość z nich bazuje na rozwiązaniach wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Wykorzystują połączenie procesów oczyszczania mechanicznego w warunkach beztlenowych z procesami tlenowymi w złożu fluidyzacyjnym i złożu ruchomym. To oczyszczalnie biologiczne z osadnikiem wstępnym oraz wtórnym, jednak o wiele bardziej rozbudowanym systemie działania.
W oczyszczalniach osiedlowych świetnym rozwiązaniem jest łączenie kolejnych układów. W ten sposób możliwe jest zwiększenie wydajności, która będzie optymalna do określonej liczby osób korzystających z całego systemu. Każda osiedlowa oczyszczalnia ścieków wyposażona jest w panel sterowania, systemy alarmowe, zintegrowane systemy kontroli, pompownie oraz studzienki do poboru próbek. To urządzenia, które mogą być prawie całkowicie zautomatyzowane.
a
Kwestie prawne
Wykorzystanie osiedlowych oczyszczalni ścieków regulowane jest przez dyrektywy unijne, które mówią o konieczności rozwiązania problemu ścieków. Dyrektywa zakłada realizacje programu budowy systemów kanalizacyjnych w osiedlach wiejskich o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 osób. Mają one umożliwić rozwiązanie w sposób systemowy problemów z gospodarką ściekową na terenach o zabudowie rozproszonej w obszarach wiejskich i miejskich, szczególnie objętych różnymi formami ochrony przyrody.
Przepisy prawa wodnego regulują również odległości montażowe, jakie należy zachować przy budowie oczyszczalni ścieków na działce.
a
Zalety oczyszczalni osiedlowych
Budowa osiedlowej oczyszczalni ścieków wiąże się ze znacznymi wydatkami, których wysokość jest uzależniona od wielkości całego systemu. Jednak budowa oczyszczalni to nie koszt, tylko długoterminowa inwestycja, która z pewnością się zwróci. Wybierając określony system, należy sprawdzić, czy cechuje się on następującymi wartościami:
- niski koszt transportu i instalacji,
- szeroka gama – możliwość dopasowania optymalnego wariantu,
- monolityczny zbiornik,
- minimalna powierzchnia zabudowy,
- możliwość instalacji w obszarach o dużym natężeniu ruch,
- minimalny wizualny wpływ na otoczenie,
- niskie koszty eksploatacji.
Jeżeli planujecie inwestycje w oczyszczalnie ścieków o powyższych parametrach, to z pełną odpowiedzialnością możemy wam polecić taki system. Z pewnością przez wiele lat zapewni wam optymalną gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenie waszego osiedla.