Oczyszczalnie osiedlowe

W każdym roku świadomość Polaków w kwestii zalet wynikających z wykorzystania oczyszczalni ścieków systematycznie wzrasta. Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na montaż oczyszczalni na własnej posesji, które regulują gospodarkę ściekami. W ostatnim czasie zalety oczyszczalni ścieków wzbudzają zainteresowanie również wśród deweloperów.

W wielu przypadkach najwięcej kłopotu przy projektowaniu nowego osiedla sprawia wybór właściwego systemu odprowadzania ścieków. Często zdarza się sytuacja, w której nie jest możliwe doprowadzenie sieci kanalizacyjnej, dlatego z myślą o większych przedsięwzięciach budowlanych zostały zaprojektowane specjalne oczyszczalnie osiedlowe, które są w stanie obsłużyć nawet do kilkuset mieszkańców. To doskonałe rozwiązanie dedykowane do miejsc, w których rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest mało prawdopodobna.

Czy oczyszczalnie osiedlowe jak sama nazwa wskazuje, mogą być wykorzystywane wyłącznie na terenach osiedli? Zdecydowanie nie! To rozwiązanie, które z pełną odpowiedzialnością możemy polecić następującym placówkom oraz podmiotom:

 • hotele,
 • pensjonaty,
 • szkoły,
 • ośrodki rekreacyjne,
 • przedsiębiorstwa produkcyjne,
 • restauracje,
 • stacje paliw,
 • szpitale.

a

Jak działają oczyszczalnie osiedlowe?
Większość z nich bazuje na rozwiązaniach wykorzystywanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Wykorzystują połączenie procesów oczyszczania mechanicznego w warunkach beztlenowych z procesami tlenowymi w złożu fluidyzacyjnym i złożu ruchomym. To oczyszczalnie biologiczne z osadnikiem wstępnym oraz wtórnym, jednak o wiele bardziej rozbudowanym systemie działania.

W oczyszczalniach osiedlowych świetnym rozwiązaniem jest łączenie kolejnych układów. W ten sposób możliwe jest zwiększenie wydajności, która będzie optymalna do określonej liczby osób korzystających z całego systemu. Każda osiedlowa oczyszczalnia ścieków wyposażona jest w panel sterowania, systemy alarmowe, zintegrowane systemy kontroli, pompownie oraz studzienki do poboru próbek. To urządzenia, które mogą być prawie całkowicie zautomatyzowane.

a

Kwestie prawne
Wykorzystanie osiedlowych oczyszczalni ścieków regulowane jest przez dyrektywy unijne, które mówią o konieczności rozwiązania problemu ścieków. Dyrektywa zakłada realizacje programu budowy systemów kanalizacyjnych w osiedlach wiejskich o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 osób. Mają one umożliwić rozwiązanie w sposób systemowy problemów z gospodarką ściekową na terenach o zabudowie rozproszonej w obszarach wiejskich i miejskich, szczególnie objętych różnymi formami ochrony przyrody.

a

Zalety oczyszczalni osiedlowych
Budowa osiedlowej oczyszczalni ścieków wiąże się ze znacznymi wydatkami, których wysokość jest uzależniona od wielkości całego systemu. Jednak budowa oczyszczalni to nie koszt, tylko długoterminowa inwestycja, która z pewnością się zwróci. Wybierając określony system, należy sprawdzić, czy cechuje się on następującymi wartościami:

 • niski koszt transportu i instalacji,
 • szeroka gama – możliwość dopasowania optymalnego wariantu,
 • monolityczny zbiornik,
 • minimalna powierzchnia zabudowy,
 • możliwość instalacji w obszarach o dużym natężeniu ruch,
 • minimalny wizualny wpływ na otoczenie,
 • niskie koszty eksploatacji.

Jeżeli planujecie inwestycje w oczyszczalnie ścieków o powyższych parametrach, to z pełną odpowiedzialnością możemy wam polecić taki system. Z pewnością przez wiele lat zapewni wam optymalną gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenie waszego osiedla.

 
 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Woda to jeden z najcenniejszych darów otaczającego nas świata. Jest niemalże wszędzie – w rzekach, morzach, oceanach, roślinach, kubku porannej herbaty i w ludzkim ciele. Gdyby nie woda, nie byłoby na świecie życia. Zniknęłaby zieleń, owoce, warzywa, wyschłyby zbiorniki wodne, a zwierzęta i ludzie... więcej
Kalendarzowa jesień 2016 rozpocznie się już za dwa dni. To nielubiana przez większość osób pora roku ze względu na niesprzyjającą pogodę, jednak według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne i bez deszczu. W naszej opinii to doskonały moment na rozpoczęcie jesiennych porządków w ogrodzie. Od... więcej
Biopreparaty są aktywnymi substancjami biologicznymi, niezbędnymi w przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków. Posiadają szereg zalet, spośród których wyróżnić można udrażnianie przewodów kanalizacyjnych, usuwanie przykrego zapachu oraz rozkładanie tłuszczy. Chronią także zdrowie... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej