Jak oczyścić wodę deszczową – separatory węglowodorowe

Od wielu wieków, rzeka zapewniała życiodajną wodę, potrzebną do życia i pracy. Tam, gdzie warunki do rozwoju rolnictwa nie były sprzyjające, specjalnie na te potrzeby tworzono wodociągi nawadniające pola uprawne. Tak było w przypadku cywilizacji egipskiej czy mezopotamskiej. To właśnie z Mezopotamii pochodzą najstarsze znane przykłady irygacji, a sam region nazywany był Żyznym Półksiężycem. Do dziś rzeki są ważnym środkiem komunikacyjnym, a coraz większego znaczenia w codziennym życiu nabierają elektrownie wodne.

Do niedawna woda traktowana była jako niewyczerpalny zasób, a jej ochrona nieobwarowana rygorystycznymi nakazami ochrony. Z biegiem czasu jednak, woda w Polsce zaczęła być coraz bardziej zanieczyszczona, a członkostwo w Unii Europejskiej wymagało od polskiego rządu wprowadzenia przepisów dotyczących ochrony wód. W 2015 r. dzięki tym przepisom, woda na terenie UE ma być zdatna do użytku bez jej kosztownego oczyszczania. Głównymi źródłami zanieczyszczeń wód są zanieczyszczenia naturalne, czyli związane z obumieraniem organizmów wodnych – roślin, zwierząt, czy też wypłukiwaniem substancji ze skał lub gleb. Dziś jednak, największymi źródłami zanieczyszczeń są ścieki komunalne oraz nawozy stosowane w rolnictwie.

Woda opadowa czy też deszczowa, zanim trafi do kanalizacji może być zanieczyszczona przez zawiesiny, metale ciężkie, nawozy sztuczne i naturalne, środki ochrony roślin, a także węglowodory.

bvbvbv

Do oczyszczania wód deszczowych, ale również roztopowych przeznaczone są separatory węglowodorowe. W separatorach następuje oddzielenie substancji ropopochodnych ze ścieków wód opadowych. A gdzie separatory sprawdzają się najlepiej?

  • myjnie,

  • lotniska,

  • zakłady mechaniczne,

  • stacje benzynowe,

  • zlewnie miejskie,

  • przydomowe oczyszczalnie ścieków.

 

Osoby, które decydują się na uruchomienie oczyszczalni ścieków przy domu jednorodzinnym czy w pobliżu budynków gospodarczych, powinny prześledzić jakie separatory obecne są na rynku i do czego służą poszczególne rodzaje. Wyróżnić możemy więc:

 

 

By – passy stosowane są w przypadku przepuszczania wód o bardzo dużym nasileniu z bardzo dużych powierzchni, na przykład w czasie dużych opadów deszczu. Po kilku minutach do separatora zaczyna docierać czysta woda.

Budowa separatora obejmuje również:

  • odmulacz

  • wkładkę koalescencyjną.

Odmulacz sprawia, że wszystkie substancje ciężkie np. żwir, piasek, muł są zatrzymywane przed dotarciem do separatora. Wkładka natomiast, zbiera z powierzchni te cząstki węglowodorów, które nie mają odpowiedniej masy. Gdy jednak węglowodory uzyskają odpowiednią masę, wkładka przenosi je do górnej części separatora.

Ważne jest, aby dobrać właściwy separator do danego obiektu, którym dysponujemy. Separator musi mieć też właściwą wielkość, nie może być ani zbyt duży ani za mały. Elementami, które decydują o tym jaki separator wybrać są wody deszczowe, wody procesowe oraz ilość węglowodorów.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak... więcej
Ścieki — temat niby codzienny, ale wciąż poniekąd abstrakcyjny dla większości z nas. Wiemy, czym są, tak, jak wiemy, czym jest czas. Trudno jednak podać nam jedną, konkretną definicję terminu ścieki prosto z głowy. Co ciekawe, nie istnieje tylko i wyłącznie jedna grupa ścieków. W dzisiejszym wpisie... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA RL. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej