Jak oczyścić wodę deszczową – separatory węglowodorowe

Od wielu wieków, rzeka zapewniała życiodajną wodę, potrzebną do życia i pracy. Tam, gdzie warunki do rozwoju rolnictwa nie były sprzyjające, specjalnie na te potrzeby tworzono wodociągi nawadniające pola uprawne. Tak było w przypadku cywilizacji egipskiej czy mezopotamskiej. To właśnie z Mezopotamii pochodzą najstarsze znane przykłady irygacji, a sam region nazywany był Żyznym Półksiężycem. Do dziś rzeki są ważnym środkiem komunikacyjnym, a coraz większego znaczenia w codziennym życiu nabierają elektrownie wodne.

Do niedawna woda traktowana była jako niewyczerpalny zasób, a jej ochrona nieobwarowana rygorystycznymi nakazami ochrony. Z biegiem czasu jednak, woda w Polsce zaczęła być coraz bardziej zanieczyszczona, a członkostwo w Unii Europejskiej wymagało od polskiego rządu wprowadzenia przepisów dotyczących ochrony wód. W 2015 r. dzięki tym przepisom, woda na terenie UE ma być zdatna do użytku bez jej kosztownego oczyszczania. Głównymi źródłami zanieczyszczeń wód są zanieczyszczenia naturalne, czyli związane z obumieraniem organizmów wodnych – roślin, zwierząt, czy też wypłukiwaniem substancji ze skał lub gleb. Dziś jednak, największymi źródłami zanieczyszczeń są ścieki komunalne oraz nawozy stosowane w rolnictwie.

Woda opadowa czy też deszczowa, zanim trafi do kanalizacji może być zanieczyszczona przez zawiesiny, metale ciężkie, nawozy sztuczne i naturalne, środki ochrony roślin, a także węglowodory.

bvbvbv

Do oczyszczania wód deszczowych, ale również roztopowych przeznaczone są separatory węglowodorowe. W separatorach następuje oddzielenie substancji ropopochodnych ze ścieków wód opadowych. A gdzie separatory sprawdzają się najlepiej?

  • myjnie,

  • lotniska,

  • zakłady mechaniczne,

  • stacje benzynowe,

  • zlewnie miejskie,

  • przydomowe oczyszczalnie ścieków.

 

Osoby, które decydują się na uruchomienie oczyszczalni ścieków przy domu jednorodzinnym czy w pobliżu budynków gospodarczych, powinny prześledzić jakie separatory obecne są na rynku i do czego służą poszczególne rodzaje. Wyróżnić możemy więc:

 

 

By – passy stosowane są w przypadku przepuszczania wód o bardzo dużym nasileniu z bardzo dużych powierzchni, na przykład w czasie dużych opadów deszczu. Po kilku minutach do separatora zaczyna docierać czysta woda.

Budowa separatora obejmuje również:

  • odmulacz

  • wkładkę koalescencyjną.

Odmulacz sprawia, że wszystkie substancje ciężkie np. żwir, piasek, muł są zatrzymywane przed dotarciem do separatora. Wkładka natomiast, zbiera z powierzchni te cząstki węglowodorów, które nie mają odpowiedniej masy. Gdy jednak węglowodory uzyskają odpowiednią masę, wkładka przenosi je do górnej części separatora.

Ważne jest, aby dobrać właściwy separator do danego obiektu, którym dysponujemy. Separator musi mieć też właściwą wielkość, nie może być ani zbyt duży ani za mały. Elementami, które decydują o tym jaki separator wybrać są wody deszczowe, wody procesowe oraz ilość węglowodorów.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Według danych statystycznych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny obywatel naszego kraju wykorzystuje 96 litrów wody każdego dnia. Większa część tej liczby jest wygospodarowana na prace domowe oraz kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej. Pranie, sprzątanie, podlewanie... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, musimy od początku mieć absolutną pewność, że procesy w niej zachodzące są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia naszego domu. Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podstawowe zalety tego typu... więcej