Odprowadzenie wody deszczowej. Przepisy prawne

Deszcz to najbardziej powszechne zjawisko pogodowe, dlatego też dźwięk stukania kropel wody w okno i parapet mieszkania nie robi na nikim większego wrażenia. Deszcz po prostu pada i nie mamy na to żadnego wpływu, jednak każdy właściciel domu musi koniecznie rozwiązać sprawę odprowadzania wód deszczowych ze swojej posesji, ponieważ kwestia ta regulowana jest przepisami, które definiuje Ustawa Prawo Wodne Dz.U.2012.145.

Organizator

Akt prawny określa, w jaki sposób powinno odbywać się odprowadzenie wody deszczowej:Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.”

Organizator

Wydawać by się mogło, że przepis ten jest bardzo jednoznaczny i definitywnie reguluje kwestie odprowadzania wody opadowej, jednak w sytuacjach, w których woda deszczowa nie jest odprowadzana do kanalizacji, rodzi się wiele problemów oraz sytuacji spornych pomiędzy właścicielami sąsiadujących posesji.

Organizator

Błoto, a nawet… podmycie fundamentów

Jeżeli właściciel posesji nie zadba o właściwe odprowadzanie wody deszczowej, może dojść do sytuacji, w której intensywne opady deszczu będą przyczyną stojącej wody oraz tworzenia się błota co w konsekwencji może prowadzić do podmycia fundamentów domu. Jednak w wielu przypadkach nadmiar wody opadowej spływa w głąb posesji sąsiednich działek, co jest zjawiskiem całkowicie zabronionym z punktu widzenia prawa.

Jeżeli spowodowane przez właściciela posesji zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na działki sąsiednie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji nakazać mu następujące działania:

  • przywrócenie stanu poprzedniego
  • wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

W przypadku, gdy działania te zostaną zlekceważone, to na właściciela posesji może zostać nałożona kara w postaci grzywny w celu przymuszenia, a jeśli ona nie pomoże to właściciel może zostać zobligowany do wykonania niezbędnych robót zastępczych.

Organizator

Urządzenia do magazynowania wody deszczowej

Jednak rozprowadzenie wody opadowej po posesji nie zawsze jest łatwym zadaniem ze względu na słabą chłonność gruntu albo obecność zbyt dużej powierzchni utwardzonej betonem lub kostką brukową. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest instalacja urządzeń służących do magazynowania i oczyszczania wody deszczowej. Woda opadowa przedostaje się z powierzchni dachu do rur spustowych, a dalej rurami ułożonymi pod ziemią doprowadzana jest do zbiornika podziemnego, w którym następuje filtracja.

Woda deszczowa zostaje oczyszczona w sposób mechaniczny z zabrudzeń, a następnie zgromadzona w odpowiednio dobranym pod względem wielkości zbiorniku. Jest to rozwiązanie, które definitywnie rozwiązuje kwestie odprowadzenia wody deszczowej, jest zgodny z prawem, a jednocześnie w znaczący sposób wpływa na obniżenia rachunków zużycie wody.

SYSTEM ZAGOSPODAROWANIA WODY DESZCZOWEJ HABA RAIN 5500L

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Wielu osobom dom kojarzy się z budynkiem, który wykonany jest z betonu, cegieł oraz wielu innych materiałów murarskich. Jednak w ostatnich latach można w naszym kraju zauważyć wzrost zainteresowania konstrukcjami z drewna. To trend, który przybył do naszego kraju zza oceanu, ponieważ to właśnie w... więcej
Kiedy myślimy o gromadzeniu wody, najczęściej przychodzi nam na myśl korzystanie z kranu. Jednak istnieje ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie wody deszczowej do celów domowych - beczka na deszczówkę. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć instalację beczki... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej