Finansowanie oczyszczalni ścieków

Wiele osób nie decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków ze względu na koszty, które są większe niż w przypadku tradycyjnego szamba. 

W jednym z naszych artykułów, w którym porównywaliśmy koszty montażu i eksploatacji tradycyjnego szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć początkowe koszty montażu oczyszczalni nie niskie, to jednak w późniejszym czasie cała inwestycja się zwraca, a koszty związane z użytkowaniem całego mechanizmu są niższe niż w przypadku szamba, które musi być regularnie wywożone. Czy jednak można uzyskać dofinansowanie na zakup oczyszczalni, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty?

.

Źródła finansowania

Poza własnymi środkami włożonymi na zakup i montaż oczyszczalni można skorzystać z trzech źródeł finansowania, a mianowicie:

  • kredyty i pożyczki na oczyszczalnię ścieków
  • dofinansowanie z gminy
  • dofinansowanie pozyskane z funduszy unijnych

O dofinansowanie mogą starać się nie tylko osoby prywatne, które są właścicielami domów jednorodzinnych, ale również spółki komunalne czy jednostki samorządu terytorialnego. Jednak osobom prywatnym ciężko jest samodzielnie zdobyć środki ponieważ pozyskuje je gmina, a pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy tak jak już wspominaliśmy z funduszy unijnych i takich programów jak  Infrastruktura i Środowisko. Oczyszczalnie ścieków mogą być zakładane wszędzie tam gdzie niemożliwy jest dostęp do instalacji kanalizacyjnych i tylko w tych miejscach można planować inwestycję. Na dofinansowanie mogą liczyć te inwestycje, które obsługują maksymalnie 50 użytkowników.

.

Fot. muratordom.pl

Fot. muratordom.pl

.

Środki unijne i NFOŚiGW

Program, dzięki któremu pozyskać można środki na budowę przydomowej oczyszczalni funkcjonuje od 2011 r. Dofinansowanie można uzyskać wyłącznie przed budową oczyszczalni, nie już po jej wykonaniu. Należy więc dowiedzieć się czy taka pomoc może nam przysługiwać. Jaką kwotę można uzyskać korzystając z unijnej pomocy? jest to najczęściej kwota od 20%-80%  środków kwalifikowanych ( tych objętych dotacją). Wysokość dofinansowania może się różnić w zależności od gminy. Środki unijne pozyskiwane są najczęściej przez gminy więc to w urzędzie gminy uzyskać można informacje na temat realizowanych programów pomocowych w naszym regionie.

Jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to realizuje on program, który wspiera budowę przydomowych oczyszczalni oraz podłączenie budynków do zbiorczego systemu kanalizacji. Program ten został uruchomiony, aby pomóc właścicielom domów jednorodzinnych. Przy tym został również zwiększony procent dofinansowania z 30% na 45%.

.

fot. muratordom.p

fot. muratordom.p

.

Pożyczka i formalności 

Inwestorzy mogą także starać się o preferencyjne kredyty i pożyczki w sytuacjach gdy dotacja na budowę oczyszczalni nie jest możliwa. Jakie instytucje wspierają spłatę tego typu pożyczek? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Ochrony Środowiska, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Fundacja Wspomagania Wsi czy Fundusz Mikro. O czym należy pamiętać składając wniosek o dotację? Wszystkie niezbędne informacje zostaną nam udzielone przez pracowników urzędu gminy, jednak szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

  • dokumenty, które pozwolą na rozliczenie dotacji
  • dokumentację projektową
  • termin składania wniosków
  • wykorzystanie specjalnego formularza
  • zaświadczenie o zameldowaniu
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja na wiele lat, dlatego warto znaleźć instytucje, które pomogą nam w jej budowie. Jej eksploatacją i użytkowaniem zająć się można samodzielnie, jednak pomoc na etapie budowy i montażu jest często nieoceniona. Warto więc śledzić aktualne programy pomocowe i unijne dostępne w naszym regionie.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczyszczalnia tunelowa: budowa i zasada działania Nowoczesne gospodarstwa domowe cechują inteligentne i zoptymalizowane rozwiązania, których celem jest dostarczenie swoim użytkownikom zarówno komfortowych warunków jak i zmniejszenie kosztów eksploatacji wraz z rozwiązaniami wpływającymi na poprawę... więcej
Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej... więcej
Kamień osadzający się na płytkach łazienkowych, na dnie brodzika czy w muszli klozetowej to jeden z najczęstszych i najczęściej pojawiających się problemów przy próbie utrzymania czystości w domu. W tym wpisie podpowiemy, jak się z nim uporać, również bez konieczności używania detergentów.  ... więcej