Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej?

Średnia ilość opadów w Polsce oscyluje na poziomie 600 mm/m2. Wielkość ta jednak zależy od rejonu kraju, a największa ilość opadów przypada nie na miesiące jesienne, ale te letnie – lipiec i sierpień.

Najwięcej wody zużywamy na pranie, spłukiwanie toalet czy zmywanie, a statystyczny Polak zużywa w ciągu dnia ok. 125 l wody! Często dochodzą do tego problemy z nieszczelną spłuczką czy kranem, więc koszty zużycia wody w ciągu roku są naprawdę ogromne. Poniższy wykres pokazuje zużycie wody w ciągu doby. Polska jest spośród krajów świata jednym z najuboższych jeżeli chodzi o zasoby wody w Europie.

.

fot. muratorplus.pl

fot. muratorplus.pl

.

Zmiana nawyków dotycząca oszczędzania wody, czyli zakręcanie kranów podczas porannej toalety czy branie prysznica zamiast długiej kąpieli ograniczy zużycie wody podczas wykonywania codziennych czynności. Jednak czy istnieją sposoby na zaoszczędzenie wody, która potrzebna jest nie do celów spożywczych i higienicznych? Owszem, bo woda deszczowa doskonale nadaje się do:

  • prac porządkowych (pranie),
  • spłukiwania toalet w przypadku, gdy nie wymaga jest do tej czynności woda wodociągowa,
  • mycia samochodów,
  • podlewania ogrodów i kwiatów.

Woda deszczowa jest wodą miękką dlatego bardzo dobrze nadaje się do prania, a proszek lepiej się w niej pieni, więc i koszty związane z zakupem drogich detergentów spadną co najmniej połowę. Ponadto, woda deszczowa nazywana jest najkorzystniejszą jeżeli chodzi o podlewanie kwiatów i wszelkiego rodzaju roślin. Dlaczego? Bo nie zawiera chloru ani innych szkodliwych pierwiastków. W przypadku mycia samochodów, deszczówka również sprawdzi się idealnie przede wszystkim dlatego, że nie pozostawia smug na karoserii.

Woda deszczowa odprowadzana z dachów budynków powinna być więc wykorzystywana do różnych celów. Jest ona również źródłem dużych oszczędności, bo pozwala na ograniczenie zużycia wody pochodzącej z wodociągów.

.

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

.

W jednym z naszych artykułów na blogu wyjaśnialiśmy na czym polega działanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Podstawa działania systemu opiera się przede wszystkim na zebranej z dachu budynku deszczówce. Woda, która spływa z dachu przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego najczęściej pod ziemią. Nim zbiornik się napełni, woda oczyszcza się przez filtr, znajdujący się na jej drodze spływu. Przy pomocy pompy, deszczówka  pompowana jest do miejsca zapotrzebowania. Woda, która zbiera się w zbiorniku retencyjnym jest wykorzystywana do różnych celów i tym samym staje się kolejnym, alternatywnym źródłem wody. Więcej na temat systemów zagospodarowania wody deszczowej przeczytacie tutaj, a jak wykorzystać możliwości jakie daje woda deszczowa?

Oprócz tych ekonomicznych, należy zwrócić na ekologiczne aspekty wykorzystania wody deszczowej. Na Ziemi bowiem, choć 70 % jej powierzchni zajmuje właśnie woda, to ze względu na swoje zasolenie nie jest zdalna do picia. Naukowcy powtarzają więc, ze dla wody nie ma alternatywy, ale alternatywą mogą być źródła jej pozyskania. Dlatego też, im więcej mechanizmów, które mają na celu oczyszczanie wody i ponowne jej wykorzystanie tym lepiej dla naszego środowiska ale i kieszeni.

ZBIORNIK WODY DESZCZOWEJ HABA RAIN 1700L.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym: podstawowe informacje, jak działają, przykłady Drenaż rozsączający jest jednym z najtańszych  sposobów na oczyszczanie ścieków. Przez wzgląd na wysoką odporność na nierównomierny dopływ ścieków oraz korzystną cenę eksploatacji, rozwiązanie... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Zbieranie deszczówki to powszechna praktyka w wielu gospodarstwach domowych. Nie tylko pomaga skutecznie odprowadzać wodę z powierzchni, ale także umożliwia oszczędności w domowym budżecie. Dowiedz się, w jaki sposób można wykorzystać zmagazynowaną wodę? Wszechstronna deszczówka Deszczówka może... więcej