Woda deszczowa do oczka wodnego

Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite związki chemiczne, które mogą być przydatne w obiegu natury. Z tych samych powodów jednak nie należy jej również pić. Znakomicie za to nadaje się do wykorzystania w ogródku — ma niskie pH, dzięki czemu jest idealna dla większości roślin.

a

Pojemniki na wodę deszczową

W jaki sposób można magazynować deszczówkę? W sezonie najłatwiej jest zbierać ją do drewnianej (wykonanej najlepiej z drewna dębowego) beczki lub cysterny. Dzisiejszy rynek oferuje też zbiorniki całoroczne, zbudowane z drewnianych listewek spiętych stalowymi obręczami, wyścielone wytrzymałą i elastyczną folią.

Nie powinno się stosować natomiast zbiorników metalowych, gdyż do wody przedostają się z nich utleniające się związki metali. Nie zaleca się też zbiorników betonowych, z których wypłukiwany jest wapń.

Pamiętajmy, aby zbiornik na deszczówkę zawsze ustawiać w cieniu. W przeciwnym razie w wodzie rozwiną się niechciane glony. Zbiorniki na deszczówkę należy opróżniać przed zimą, gdyż mogą pęknąć na mrozie i przykrywać (szczególnie na czas późnego lata i jesieni), aby nie wpadały do nich liście.

a

Zbiornik na deszczówkę HABA RAIN

Wodę odprowadzaną przez system odwodnienia można rozsączać na działce – dzięki czemu może być wykorzystywana przez rośliny lub magazynować – aby uzyskać zapas miękkiej wody deszczowej do podlewania roślin ogrodowych, mycia samochodu, a nawet prania.

a

Odprowadzanie deszczówki

Jest również jeszcze jedno, w praktyce długofalowej dużo tańsze rozwiązanie — woda deszczowa do oczka wodnego. Niestety nie nadaje się ona do oczek bez wcześniejszego jej oczyszczenia, ponieważ zawiera szkodliwe dla ryb i roślin substancje. Zazwyczaj jest też zbyt kwaśna, dlatego zaleca się mieszanie jej z wodą pochodzącą z innego źródła.

Wodę opadową i roztopową można magazynować w zagłębieniach gruntu, na przykład w stawach i oczkach wodnych, a następnie wykorzystywać ją chociażby do podlewania trawników i ogródka. Z takich otwartych zbiorników część wody będzie odparowywała w sposób naturalny. Pamiętajmy, że dno i skarpy zbiorników muszą być bardzo szczelne. Jeżeli grunt jest piaszczysty, lepiej ułóżmy na dnie warstwę gliny lub folii ogrodniczej.

Warto pamiętać o tym, że gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, mogą się one przesączać do zbiornika lub wypierać jego dno. W okresie letnim, gdy woda z powierzchni zbiornika intensywnie paruje i zużywamy jej najwięcej do podlewania ogrodu, dodatkowe zasilanie wodami gruntowymi może być korzystne. Uważajmy jednak w czasie intensywnych opadów lub roztopów, aby zbiornik nie został przepełniony.

Przy realizacji inwestycji systemu zagospodarowania deszczówki warto zorientować się co na temat odprowadzenia wód opadowych mówią aktualne przepisy prawne - zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym.

Przykład zagospodarowania wody  HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej