Woda deszczowa do oczka wodnego

Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite związki chemiczne, które mogą być przydatne w obiegu natury. Z tych samych powodów jednak nie należy jej również pić. Znakomicie za to nadaje się do wykorzystania w ogródku — ma niskie pH, dzięki czemu jest idealna dla większości roślin.

a

Pojemniki na wodę deszczową

W jaki sposób można magazynować deszczówkę? W sezonie najłatwiej jest zbierać ją do drewnianej (wykonanej najlepiej z drewna dębowego) beczki lub cysterny. Dzisiejszy rynek oferuje też zbiorniki całoroczne, zbudowane z drewnianych listewek spiętych stalowymi obręczami, wyścielone wytrzymałą i elastyczną folią.

Nie powinno się stosować natomiast zbiorników metalowych, gdyż do wody przedostają się z nich utleniające się związki metali. Nie zaleca się też zbiorników betonowych, z których wypłukiwany jest wapń.

Pamiętajmy, aby zbiornik na deszczówkę zawsze ustawiać w cieniu. W przeciwnym razie w wodzie rozwiną się niechciane glony. Zbiorniki na deszczówkę należy opróżniać przed zimą, gdyż mogą pęknąć na mrozie i przykrywać (szczególnie na czas późnego lata i jesieni), aby nie wpadały do nich liście.

a

Zbiornik na deszczówkę HABA RAIN

Wodę odprowadzaną przez system odwodnienia można rozsączać na działce – dzięki czemu może być wykorzystywana przez rośliny lub magazynować – aby uzyskać zapas miękkiej wody deszczowej do podlewania roślin ogrodowych, mycia samochodu, a nawet prania.

a

Odprowadzanie deszczówki

Jest również jeszcze jedno, w praktyce długofalowej dużo tańsze rozwiązanie — woda deszczowa do oczka wodnego. Niestety nie nadaje się ona do oczek bez wcześniejszego jej oczyszczenia, ponieważ zawiera szkodliwe dla ryb i roślin substancje. Zazwyczaj jest też zbyt kwaśna, dlatego zaleca się mieszanie jej z wodą pochodzącą z innego źródła.

Wodę opadową i roztopową można magazynować w zagłębieniach gruntu, na przykład w stawach i oczkach wodnych, a następnie wykorzystywać ją chociażby do podlewania trawników i ogródka. Z takich otwartych zbiorników część wody będzie odparowywała w sposób naturalny. Pamiętajmy, że dno i skarpy zbiorników muszą być bardzo szczelne. Jeżeli grunt jest piaszczysty, lepiej ułóżmy na dnie warstwę gliny lub folii ogrodniczej.

Warto pamiętać o tym, że gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, mogą się one przesączać do zbiornika lub wypierać jego dno. W okresie letnim, gdy woda z powierzchni zbiornika intensywnie paruje i zużywamy jej najwięcej do podlewania ogrodu, dodatkowe zasilanie wodami gruntowymi może być korzystne. Uważajmy jednak w czasie intensywnych opadów lub roztopów, aby zbiornik nie został przepełniony.

Przykład zagospodarowania wody  HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak... więcej
Ścieki — temat niby codzienny, ale wciąż poniekąd abstrakcyjny dla większości z nas. Wiemy, czym są, tak, jak wiemy, czym jest czas. Trudno jednak podać nam jedną, konkretną definicję terminu ścieki prosto z głowy. Co ciekawe, nie istnieje tylko i wyłącznie jedna grupa ścieków. W dzisiejszym wpisie... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA RL. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej