Woda deszczowa do oczka wodnego

Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite związki chemiczne, które mogą być przydatne w obiegu natury. Z tych samych powodów jednak nie należy jej również pić. Znakomicie za to nadaje się do wykorzystania w ogródku — ma niskie pH, dzięki czemu jest idealna dla większości roślin.

a

Pojemniki na wodę deszczową

W jaki sposób można magazynować deszczówkę? W sezonie najłatwiej jest zbierać ją do drewnianej (wykonanej najlepiej z drewna dębowego) beczki lub cysterny. Dzisiejszy rynek oferuje też zbiorniki całoroczne, zbudowane z drewnianych listewek spiętych stalowymi obręczami, wyścielone wytrzymałą i elastyczną folią.

Nie powinno się stosować natomiast zbiorników metalowych, gdyż do wody przedostają się z nich utleniające się związki metali. Nie zaleca się też zbiorników betonowych, z których wypłukiwany jest wapń.

Pamiętajmy, aby zbiornik na deszczówkę zawsze ustawiać w cieniu. W przeciwnym razie w wodzie rozwiną się niechciane glony. Zbiorniki na deszczówkę należy opróżniać przed zimą, gdyż mogą pęknąć na mrozie i przykrywać (szczególnie na czas późnego lata i jesieni), aby nie wpadały do nich liście.

a

Zbiornik na deszczówkę HABA RAIN

Wodę odprowadzaną przez system odwodnienia można rozsączać na działce – dzięki czemu może być wykorzystywana przez rośliny lub magazynować – aby uzyskać zapas miękkiej wody deszczowej do podlewania roślin ogrodowych, mycia samochodu, a nawet prania.

a

Odprowadzanie deszczówki

Jest również jeszcze jedno, w praktyce długofalowej dużo tańsze rozwiązanie — woda deszczowa do oczka wodnego. Niestety nie nadaje się ona do oczek bez wcześniejszego jej oczyszczenia, ponieważ zawiera szkodliwe dla ryb i roślin substancje. Zazwyczaj jest też zbyt kwaśna, dlatego zaleca się mieszanie jej z wodą pochodzącą z innego źródła.

Wodę opadową i roztopową można magazynować w zagłębieniach gruntu, na przykład w stawach i oczkach wodnych, a następnie wykorzystywać ją chociażby do podlewania trawników i ogródka. Z takich otwartych zbiorników część wody będzie odparowywała w sposób naturalny. Pamiętajmy, że dno i skarpy zbiorników muszą być bardzo szczelne. Jeżeli grunt jest piaszczysty, lepiej ułóżmy na dnie warstwę gliny lub folii ogrodniczej.

Warto pamiętać o tym, że gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, mogą się one przesączać do zbiornika lub wypierać jego dno. W okresie letnim, gdy woda z powierzchni zbiornika intensywnie paruje i zużywamy jej najwięcej do podlewania ogrodu, dodatkowe zasilanie wodami gruntowymi może być korzystne. Uważajmy jednak w czasie intensywnych opadów lub roztopów, aby zbiornik nie został przepełniony.

Przy realizacji inwestycji systemu zagospodarowania deszczówki warto zorientować się co na temat odprowadzenia wód opadowych mówią aktualne przepisy prawne - zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym.

Przykład zagospodarowania wody  HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

  Czyste oczko wodne – dlaczego jest takie ważne Staw i oczko wodne, w których woda lśni czystością, stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu. Jednak nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy czasem stają przed wyzwaniem zwalczania niechcianych glonów. Czy jest na to skuteczny sposób? Woda w stawach może... więcej
Właściciele domów, którzy posiadają szczelne szambo, często zastanawiają się nad tym, czy warto zmodernizować swoje urządzenie na bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, warto! W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć... więcej
Często wydaje nam się, że swobodny i codzienny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym dla większości ludzi żyjących na świecie. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości w czasie mycia się, sprzątania, gotowania, podlewania ogrodu, prania czy mycia samochodu. Wody ubywa także przez przemysł i... więcej