Domy szkieletowe

Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na rzecz konstrukcji wykonanych z drewna.

Doskonałym przykładem potwierdzającym tę tezę są domy szkieletowe. Jest ich coraz więcej, dlatego postanowiliśmy je dokładnie zweryfikować, aby móc podzielić się z Wami najważniejszymi informacjami. Dziś zaprezentujemy wszystkie plusy i minusy domów szkieletowych, o których powinniście wiedzieć.

 

Charakterystyczna konstrukcja

Dom szkieletowy całkowicie różni się od dotychczas znanych nam domów o masywnych ścianach wykonanych z cegły. W tym przypadku cała konstrukcja opiera się na szkielecie, który wykonany jest z najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego. Poszczególne słupy są rozmieszczone co kilkadziesiąt centymetrów, dlatego po połączeniu wszystkich elementów tworzą spójną i solidną całość.

Gotowy szkielet budynku jest wypełniany wełną mineralną, a następnie pokryty płytami OSB oraz płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz dom szkieletowy, podobnie jak konstrukcje betonowe można wykończyć w dowolny sposób.

 

Zalety:

Czas budowy  – jedną z najważniejszych zalet domów szkieletowych jest znacznie krótszy czas budowy, który wynosi zazwyczaj około 3 miesięcy. W przypadku domów wykonanych na gotowej płycie fundamentowej okres ten można skrócić nawet do kilku tygodni.

Akumulacja ciepła – jeżeli dom szkieletowy posiada odpowiednio przygotowaną izolację, to wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami dotyczącymi akumulacji ciepła. Oznacza to, że do jego ogrzania potrzebna jest mniejsza ilość energii, natomiast w przypadku jakichkolwiek przerw w produkcji ciepła, w jego wnętrzu znacznie dłuższej utrzymuje się komfortowa temperatura.

Ekologia – konstrukcja domów szkieletowych oparta jest na drewnie, czyli na naturalnym surowcu, który jest odnawialny. Rezygnujemy w ten sposób ze wszystkich substancji oraz przetworzonych materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na otoczenie oraz nasze zdrowie.

 

Wady:

Akustyka – największym mankamentem domów szkieletowych jest akustyka, ponieważ drewno jest materiałem przewodzącym fale dźwiękowe. Oznacza to, że wszelkie odgłosy i dźwięki powstające w budynku mogą rozchodzić się po całej konstrukcji. Problemu tego nie da się całkowicie wyeliminować, jednak można go zmniejszyć poprzez specjalistyczną izolację, która oczywiście zwiększa koszt budowy.

Ograniczenia konstrukcyjne – w przypadku domów szkieletowych dowolne rozmieszczenie ciężkich elementów wiszących, takich jak np. szafki kuchenne nie jest takie oczywiste. Jest to kwestia, o której trzeba pomyśleć już etapie projektowania domu, ponieważ niezbędne jest wzmocnienie konstrukcji w miejscach, w których będą zawszone poszczególne elementy.

Podsumowanie

Na podstawie analizy powyższych przykładów można zauważyć, że dom szkieletowy jest ciekawą alternatywą dla budynków murowanych, jednak posiada on pewne wady, które dla niektórych osób mogą być nieakceptowalne.

Oznacza to, że nie można jednoznacznie polecić tego typu rozwiązania. Decyzja o budowie takiego domu powinna być dokładnie przemyślana i skonfrontowana z Waszymi wymaganiami.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej... więcej
Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej