Inteligentne i ekologiczne domy

Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją?

Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale zataczają coraz szersze kręgi wokół wszystkich dziedzin życia. Coraz częściej chcemy żyć w zgodzie z naturą, często wracamy do naszych korzeni spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu, jedząc produkty ze sprawdzonej hodowli, a wreszcie budując domy zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne i inteligentne budynki to dziś nie tylko moda, ale sposób na obniżenie rachunków i uzyskanie większej wygody użytkowania.

Domy ekologiczne

Idea ekologicznego budownictwa, nazywanego także pasywnym, pojawiła się w Europie Zachodniej już w latach 70 tych. Pierwszy projekt tego typu powstał w Niemczech i do dziś ten typ budownictwa zyskuje sobie sympatyków na całym świecie. W Polsce pierwszy dom pasywny został zbudowany w 2004 roku, a osób, które decydują się na wybudowanie ekologicznego domu wciąż nie brakuje. Dlaczego domy ekologiczne zyskały taką popularność?

Przede wszystkim dlatego, że mimo iż koszt jego budowy jest nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnego domu, bo od 8-15 %, to jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania, a koszt budowy domu jest jednorazowy.

bvbvbv

W jakie elementy wyposażone są ekologiczne domy?

  • do budowy domów ekologicznych używa się wyłącznie materiałów o zwiększonych parametrach cieplnych,
  • zewnętrzna warstwa domu jest nieprzepuszczalna dla powietrza,
  • instalowane są odnawialne źródła energii,
  • montowany jest nowoczesny system nawiewno – wywiewny.

Dzięki temu, wydatki związane z użytkowaniem energii można obniżyć o 40-60%. Szacuje się, że na ogrzewanie domu i wody użytkowej wydajemy najwięcej pieniędzy. Domy ekologiczne sprawiają jednak, że koszty te minimalizujemy. Głównym założeniem domów pasywnych jest to, aby nie stosować w nich żadnych dodatkowych źródeł ogrzewania. Do tego można więc wykorzystać na przykład kolektory słoneczne.

 

fot. mimoa.eu

fot. mimoa.eu

 

Czy jednak domy ekologiczne to same zalety? Niekoniecznie. Za największą wadę tego typu budownictwa uważane są koszty ponoszone w trakcie budowy domu pasywnego. Warto również powierzyć budowę takiego domu fachowcom, gdyż materiały, z których zbudowany jest dom należy dobierać niezwykle starannie, a wszelkie pomiary wykonać fachowo i z dużą precyzją. Ekologiczne domy spełniają zasady zrównoważonego rozwoju, a często ich właściciele decydują się na montaż wszelkich urządzeń, które pomogą w eksploatacji budynku. Tu idealnym rozwiązaniem będzie montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

Domy inteligentne

Oprócz domów ekologicznych, coraz częściej na rynku nieruchomości pojawiają się tzw. domy inteligentne wyposażone w systemy czujników, który zarządza wszelkimi instalacjami znajdującymi się w domu. Inteligentne budynki wykorzystywane są nie tylko w pomieszczeniach przystosowanych na gabinety i biura, ale również w budynkach mieszkalnych. Inteligentne budynki reagują na zmiany zarówno w środowisku zewnętrznym jak i wewnętrznym, a ich funkcjonalność gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W inteligentnym domu sterować można takimi elementami jak:

  • ogrzewanie,
  • system monitoringu,
  • system przeciwpożarowy,
  • oświetlenie ,
  • zarządzanie siecią informatyczną ,
  • sterowanie klimatyzacją i wentylacją.

 

Krakowski „ Błękitek” z systemem zarządzania budynkiem

Krakowski „ Błękitek” z systemem zarządzania budynkiem

bvbvbv

Na czym można zaoszczędzić budując inteligentny dom? Badania wskazują na oszczędności związane z kontrolą oświetlenia, sterowaniem klimatyzacją czy sterowaniem pojedynczym pomieszczeniem. Oprócz tego, że inteligentny dom zapewnia wygodę i komfort użytkowania to również pozwala na oszczędności. Instalacja tego systemu, choć nie jest tania, zwraca się już po kilku latach użytkowania.

Biorąc pod uwagę koszty budowy ekologicznego domu, a także inteligentnego domu są one wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Jednak w obu przypadkach koszty te zwracają się po kilku latach, a oszczędności są zauważalne w takich obszarach jak ogrzewanie powierzchni czy wody użytkowej. Warto zastanowić się nad budową ekologicznych i inteligentnych domów, zwłaszcza, że ceny energii wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat tendencja ta ulegnie zmianie.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Deszcz to najbardziej powszechne zjawisko pogodowe, dlatego też dźwięk stukania kropel wody w okno i parapet mieszkania nie robi na nikim większego wrażenia. Deszcz po prostu pada i nie mamy na to żadnego wpływu, jednak każdy właściciel domu musi koniecznie rozwiązać sprawę odprowadzania wód... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Powstają, ponieważ coraz większa część społeczeństwa jest świadoma rosnących kosztów życia. Mowa o energooszczędnych domach, które powoli wypierają klasyczne konstrukcje. Warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ budowa energooszczędnych domów nie jest znacznie... więcej