Inteligentne i ekologiczne domy

Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją?

Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale zataczają coraz szersze kręgi wokół wszystkich dziedzin życia. Coraz częściej chcemy żyć w zgodzie z naturą, często wracamy do naszych korzeni spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu, jedząc produkty ze sprawdzonej hodowli, a wreszcie budując domy zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne i inteligentne budynki to dziś nie tylko moda, ale sposób na obniżenie rachunków i uzyskanie większej wygody użytkowania.

Domy ekologiczne

Idea ekologicznego budownictwa, nazywanego także pasywnym, pojawiła się w Europie Zachodniej już w latach 70 tych. Pierwszy projekt tego typu powstał w Niemczech i do dziś ten typ budownictwa zyskuje sobie sympatyków na całym świecie. W Polsce pierwszy dom pasywny został zbudowany w 2004 roku, a osób, które decydują się na wybudowanie ekologicznego domu wciąż nie brakuje. Dlaczego domy ekologiczne zyskały taką popularność?

Przede wszystkim dlatego, że mimo iż koszt jego budowy jest nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnego domu, bo od 8-15 %, to jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania, a koszt budowy domu jest jednorazowy.

bvbvbv

W jakie elementy wyposażone są ekologiczne domy?

  • do budowy domów ekologicznych używa się wyłącznie materiałów o zwiększonych parametrach cieplnych,
  • zewnętrzna warstwa domu jest nieprzepuszczalna dla powietrza,
  • instalowane są odnawialne źródła energii,
  • montowany jest nowoczesny system nawiewno – wywiewny.

Dzięki temu, wydatki związane z użytkowaniem energii można obniżyć o 40-60%. Szacuje się, że na ogrzewanie domu i wody użytkowej wydajemy najwięcej pieniędzy. Domy ekologiczne sprawiają jednak, że koszty te minimalizujemy. Głównym założeniem domów pasywnych jest to, aby nie stosować w nich żadnych dodatkowych źródeł ogrzewania. Do tego można więc wykorzystać na przykład kolektory słoneczne.

 

fot. mimoa.eu

fot. mimoa.eu

 

Czy jednak domy ekologiczne to same zalety? Niekoniecznie. Za największą wadę tego typu budownictwa uważane są koszty ponoszone w trakcie budowy domu pasywnego. Warto również powierzyć budowę takiego domu fachowcom, gdyż materiały, z których zbudowany jest dom należy dobierać niezwykle starannie, a wszelkie pomiary wykonać fachowo i z dużą precyzją. Ekologiczne domy spełniają zasady zrównoważonego rozwoju, a często ich właściciele decydują się na montaż wszelkich urządzeń, które pomogą w eksploatacji budynku. Tu idealnym rozwiązaniem będzie montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

Domy inteligentne

Oprócz domów ekologicznych, coraz częściej na rynku nieruchomości pojawiają się tzw. domy inteligentne wyposażone w systemy czujników, który zarządza wszelkimi instalacjami znajdującymi się w domu. Inteligentne budynki wykorzystywane są nie tylko w pomieszczeniach przystosowanych na gabinety i biura, ale również w budynkach mieszkalnych. Inteligentne budynki reagują na zmiany zarówno w środowisku zewnętrznym jak i wewnętrznym, a ich funkcjonalność gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W inteligentnym domu sterować można takimi elementami jak:

  • ogrzewanie,
  • system monitoringu,
  • system przeciwpożarowy,
  • oświetlenie ,
  • zarządzanie siecią informatyczną ,
  • sterowanie klimatyzacją i wentylacją.

 

Krakowski „ Błękitek” z systemem zarządzania budynkiem

Krakowski „ Błękitek” z systemem zarządzania budynkiem

bvbvbv

Na czym można zaoszczędzić budując inteligentny dom? Badania wskazują na oszczędności związane z kontrolą oświetlenia, sterowaniem klimatyzacją czy sterowaniem pojedynczym pomieszczeniem. Oprócz tego, że inteligentny dom zapewnia wygodę i komfort użytkowania to również pozwala na oszczędności. Instalacja tego systemu, choć nie jest tania, zwraca się już po kilku latach użytkowania.

Biorąc pod uwagę koszty budowy ekologicznego domu, a także inteligentnego domu są one wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Jednak w obu przypadkach koszty te zwracają się po kilku latach, a oszczędności są zauważalne w takich obszarach jak ogrzewanie powierzchni czy wody użytkowej. Warto zastanowić się nad budową ekologicznych i inteligentnych domów, zwłaszcza, że ceny energii wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat tendencja ta ulegnie zmianie.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie... więcej
Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej