Ciekawe! Największa oczyszczalnia ścieków w Polsce

HABA RL to producent przydomowych oczyszczalni, który od wielu lat zapewnia Klientom wysokiej jakości rozwiązania, dzięki którym możliwa jest utylizacja ścieków. To produkty wykorzystywane wyłącznie na terenach, które są pozbawione stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej.

Jeżeli posiadacie taki system w domu, z pewnością wiecie, jaka jest zasada jego działania i co dzieje się ze ściekami opuszczającymi Wasz dom, ale czy jesteście świadomi, jak funkcjonują oczyszczalnie, które obsługują nie jeden dom, a całą aglomerację? To bardzo ciekawa kwestia, dlatego w dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam największą oczyszczalnię ścieków w Polsce.

 

Czajka – największa oczyszczalnia w Polsce

Według danych statystycznych mieszkaniec największego polskiego miasta, czyli Warszawy w ciągu doby zużywa ponad 200 l wody. Nie zapominajmy o ściekach przemysłowych oraz ściekach opadowych, które również obsługiwane są przez miejską kanalizację. W praktyce w ciągu doby Warszawa generuje aż 500 mln litrów ścieków. To ogromna wartość, którą trzeba na bieżąco oczyścić, dlatego na terenie Choszczówki powstała największa oczyszczalnia ścieków w naszym kraju – „Czajka”.

Oczyszczalnia swoją działalność rozpoczęła już w 1991 roku, jednak w związku z zaostrzeniem przepisów ochrony środowiska niezbędna była jest modernizacja, która rozpoczęła się w 2008 roku i trwała do 2012 roku. Koszt całej inwestycji wyniósł 3 miliardy złotych, z czego połowa tej kwoty była dofinansowana z funduszy unijnych.

Obecnie oczyszczalnia “Czajka” jest nie tylko jedną z najdroższych, ale również jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków na świecie. Dzięki modernizacji średnia przepustowość oczyszczalni wzrosła z 240 tys. m³ do 435 tys. m³ na dobę.

 

Oczyszczalnia ścieków "Czajka">>Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (fot. K.Kowalski/aeromedia dla MPWiK)

Oczyszczalnia ścieków “Czajka”>>Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (fot. K.Kowalski/aeromedia dla MPWiK)

Sposób działania

“Czajka” jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną. W pierwszym etapie oczyszczania ze ścieków usuwane są tzw. skratki, czyli wszystkie zanieczyszczenia, które nie są rozpuszczalne w wodzie, takie jak patyki, czy przedmioty wykonane z gumy lub innych tworzyw sztucznych. Ścieki oczyszczone z ciał stałych są przepompowane do reaktorów biologicznych z osadem czynnym typu BIODENIPHO.

Każdy z reaktorów wyposażony jest w dwa oddzielone osadniki wtórne. W tym etapie ścieki są oczyszczane przez bakterie żyjące i rozwijające się w reaktorze biologicznym. Odżywiają się one występującymi w ściekach związkami węgla, azotu i fosforu. W oczyszczalni Czajka proces ten trwa zaledwie kilkanaście godzin.

Woda jest już oczyszczona, a bakterie wraz z innymi osadami opadają na dno i są odprowadzane do zagęszczaczy grawitacyjnych, gdzie ulegają zagęszczeniu, a następnie są kierowane do specjalnych komór fermentacyjnych, gdzie w procesie stabilizacji beztlenowej osadów powstaje biogaz, który w wyniku spalania może być przekształcony na energię elektryczną, która odpowiada 1/3 zapotrzebowania na energię elektryczną całej oczyszczalni. W ten sposób oczyszczalnia działa przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w ODPOWIEDNIE BIOPREPARATY, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej