Zasady projektowania energooszczędnego domu

Tworząc projekt domu, warto zastanowić się nad tym, ile kosztować będzie jego eksploatacja. Podwyżki cen energii oraz rosnące koszty ogrzewania budynków powodują zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które umożliwiają znaczne obniżenie tychże kosztów.

Co prawda zarówno projekty domów energooszczędnych, jak i pasywnych powinny uwzględniać te same zalecenia ogólne, to jednak w przypadku tych pierwszych architekci mają znacznie większą dowolność. Nie każdy dom energooszczędny musi mieć kształt prostokąta, tak jak nie każdy z nich musi mieć jedno- lub dwuspadowy dach, co jest konieczne w przypadku domów pasywnych.

Przykład Domu Pasywnego

EKO okna

Tworząc projekt energooszczędnego domu należy zwrócić również uwagę na rodzaj okien. Należy więc unikać dużych przeszkleń od ziemi do sufitu w tych pokojach, w których chcemy zachować komfortową temperaturę. Pamiętajmy, że im większe okna tym większe ryzyko niechcianej utraty ciepła. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór okien szerszych, lecz nie sięgających bezpośrednio ziemi.
 

EKO układ pokojów

Energooszczędny dom to również taki, który posiada odpowiedni układ pomieszczeń. Powinny one być zaprojektowane w taki sposób, by od północnej strony budynku znajdowały się pomieszczenia rzadko używane, jak np. garderoba, pralnia, schowek, czy garaż. Odpowiednia regulacja instalacji grzewczej pozwoli utrzymać w nich znacznie niższą temperaturę, niż w pomieszczeniach często uczęszczanych przez domowników.
 

EKO ogród

Równie ważne jest odpowiednie zajmowanie się ogrodem. Stosowanie ekokompostów oraz ekotrawy to tylko niektóre rozwiązania przyczyniające się do większej oszczędności ich właścicieli oraz dbania o środowisko. Kompostownik jest niezbędnym elementem każdego nowoczesnego ogrodu.

Biopreparat do Regeneracji Trawników EcoGrin  HABA RL

 

Modę na jego posiadania zapoczątkowali mieszkańcy Europy zachodniej, w której świadomość ekologiczna jest na bardzo wysokim poziomie. Eko-kompostownik chroni środowisko naturalne w znacznym stopniu zmniejszając ilość odpadów, które trafiają później na wysypisko. Szacuje się, że odpady nadające się do kompostowania stanowią aż 60% wyrzucanych śmieci z każdego domu!

Kompostowniki wykonane są z plastiku poddawanemu recyklingowi, co oznacza, że nadają się one do ponownego przetwarzania. Znacząco przyspieszają kompostowanie, a ich zamknięta forma sprawia, że skutecznie izolują one rozkładające się materiały, podtrzymując jednocześnie wysoką temperaturę.

Moda na energooszczędne i ekologiczne domy nieustannie rośnie. Zalet tego typu rozwiązania jest wiele, dlatego już na wstępie projektu warto dokładnie przemyśleć wszystkie rozwiązania, które pomogą obniżyć koszty eksploatacji budynku.

 

  Biopreparat do Kompostowania Eco9 KOMPOST

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczka wodne i stawy stanowią piękną ozdobę ogrodów, przyciągając zarówno miłośników natury, jak i entuzjastów krajobrazu. Jednak utrzymanie czystości wody w tych zbiornikach może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w obliczu problemu rozwoju glonów i innych zanieczyszczeń. Na szczęście istnieje naturalne... więcej
Jak zarabiać na przydomowej oczyszczalni ścieków? O nawadnianiu ogrodu z oczyszczalni. Komfort, dzięki posiadaniu oczyszczalni bezzapachowej i dodatkowo opróżnianej co kilka lat można jeszcze uzupełnić o rozwiązanie, które wykorzystuje oczyszczone ścieki do nawadniania ogrodu.Aby system nawadniania... więcej
Każdy inwestor lub osoba prywatna będąca w trakcie budowy domu, mieszkania lub innego rodzaju pomieszczeń socjalnych musi zadbać o system, który rozwiąże problem usuwania ścieków bytowych. Kiedyś do dyspozycji były wyłącznie dwa warianty: sieć kanalizacyjna lub szambo, które było jedyną alternatywą... więcej