Ekodom – jak oszczędzać w domu?

Wiele osób nieustannie narzeka na zwiększające się koszty utrzymania domu lub mieszkania. Sprzyjają temu wysokie ceny mediów, takich jak prąd czy gaz, w stosunku do relatywnie niskich zarobków. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na bierną postawę. Istnieje kilkanaście sprawdzonych metod, dzięki którym większość z Was będzie mogła zmniejszyć kwoty na rachunkach nawet o kilkanaście procent i to bez większego wysiłku oraz rezygnowania z obecnego standardu życia. Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów oszczędzania w domu.

Energooszczędne żarówki oraz inteligentne oświetlenie

Wydatki na energię elektryczną w wielu gospodarstwach domowych stanowią znaczną część wszystkich kosztów utrzymania, dlatego od tej sfery powinno się rozpocząć poszukiwania możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Energooszczędne żarówki LED to absolutne minimum, w które każdy z Was powinien zainwestować.

Według wyliczeń ekspertów w przeciętnym gospodarstwie domowym tradycyjne żarówki pochłaniają w ciągu roku prąd o wartości 440 złotych. W przypadku żarówek LED wartość ta spada do 115 złotych. Obecnie żarówki LED można kupić już za 15 złotych, co oznacza, że wymiana 8 żarówek w gospodarstwie domowym zwróci się po 5 miesiącach ich używania. Osoby, które chciały w tej kwestii wykonać kolejny istotny krok, powinny rozważyć instalację inteligentnego systemu oświetlenia. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziecie musieli przejmować się, że wychodząc z domu, zapomnieliście o zgaszeniu światła. System sam interpretuje, w których pomieszczeniach użycie oświetlenia jest zbyteczne i samoistnie je wyłącza.

Korzystanie ze zmywarki

Według wyliczeń ręczne mycie naczyń wymaga przynajmniej 30 litrów wody. Jest to wartość aż czterokrotnie wyższa od wartości, jaką zużywają średniej klasy zmywarki. Wliczając koszt zakupu zmywarki oraz jej utrzymanie w pierwszym roku wygeneruje ona oszczędności w przedziale od 50 do 120 złotych. W przypadku zmywarki istotny jest również zaoszczędzony czas, który można przeliczyć na godziny robocze.

a

Lista zakupów

Robiąc zakupy, pamiętaj, aby kupować wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujesz i w takiej ilości, która odpowiada możliwościom twojej rodziny. Pomoże Ci w tym skrupulatnie przygotowana lista zakupów, dzięki której nie wrócisz do domu z torbą niepotrzebnych produktów obciążających budżet.

Odłączone wtyczki

W wielu domach urządzenia RTV oraz AGD są ciągle podłączone do gniazdka sieciowego, nawet gdy z nich nie korzystamy. Należy pamiętać, że takie urządzenia działają w trybie czuwania i potrafią generować od 10 do 25% zużycia energii. Wszystkim osobom, które chciałby zmniejszyć rachunki za prąd, zalecamy wyjmowanie wszelkich niepotrzebnych wtyczek z kontaktu.

Oferty łączone

Firmy telekomunikacyjne w sposób agresywny konkurują między sobą o Klienta. Jednym ze stosowanych przez nie sposobów na zainteresowanie Konsumenta jest łączenie usług, w ramach których Klient w jednym rachunku otrzymuje dostęp do telefonii, internetu i telewizji. Czy warto korzystać z takiej oferty? Zdecydowanie tak! Usługi kupowane w pakiecie są znacznie tańsze niż kupowane osobno od konkurencyjnych dostawców.

Wcześniejsze wyłącznie piekarnika

Jeżeli często używasz piekarnika to skutecznym sposobem zminimalizowania rachunków za prąd lub gaz jest jego wcześniejsze wyłączenie. Rozgrzany piekarnik po wyłączeniu przez pewien czas utrzymuję swoją temperaturę. Przygotowując potrawę, która powinna piec się około 40 min, już po pół godziny można wyłączyć piekarnik bez obawy o niedopieczone zawartości.

a

Przedstawione wyżej porady stanowią wyłącznie nieliczną cześć wszystkich sposobów oszczędzania w domu. Ich skuteczność jest potwierdzona, jednak aby tak się stało, muszą stać się nawykiem. Gwarantujemy, że dzięki nim Wasze rachunki w sposób odczuwalny zmniejszą się, a Wy, dzięki zgromadzonym oszczędnościom będzie mogli w końcu zrealizować swoje cele i marzenia.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej
Oczka wodne i stawy stanowią piękną ozdobę ogrodów, przyciągając zarówno miłośników natury, jak i entuzjastów krajobrazu. Jednak utrzymanie czystości wody w tych zbiornikach może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w obliczu problemu rozwoju glonów i innych zanieczyszczeń. Na szczęście istnieje naturalne... więcej