Dobre żarówki ledowe

Dziś coraz więcej osób wyraża swoją aprobatę do działań proekologicznych. Istotny wpływ na dynamiczny rozwój tego trendu ma nie tylko troska o otaczające nas środowisko, ale również aspekt finansowy. Gospodarstwa domowe, które podążają tą ścieżką mogą skuteczne minimalizować wydatki przeznaczane na zużycie wody, gazu bądź prądu.

Jeżeli Wy również zamierzacie wprowadzić w swoim domu lub mieszkaniu ekologiczne rozwiązania, musicie pomyśleć o inwestycji w produkty oraz urządzenia, które charakteryzują się większą oszczędnością w stosunku do klasycznych rozwiązań. W pierwszej kolejności powinniście zmienić formę oświetlenia pomieszczeń znajdujących się w domu. Niezbędna jest inwestycja w żarówki LED.

 

 

 

 

 

 

Żarówka LED, czyli?

Żarówka LED składa się z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie uprzednio znajdowały się tradycyjne żarówki. To rozwiązanie, które charakteryzuje się znacznie większą energooszczędnością w stosunku do halogenów, świetlówek oraz żarówek wolframowych, jednak nie jest to jedyny atut przemawiającym za tym rozwiązaniem.

Żarówki LED wydzielają również mniej ciepła, a ich żywotność jest dłuższa od klasycznych rozwiązań. Według danych producentów, żarówka LED może świecić nawet do 100 razy dłużej od tradycyjnej.

Przed zakupem żarówek LED warto poznać kilka istotnych parametrów, na które większość osób nie zwraca swojej uwagi. Jest to poważny błąd, ponieważ zakup niewłaściwej żarówki może w istotny sposób wpłynąć na komfort korzystania z pomieszczeń.

Moc żarówki

Żarówki LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej od klasycznych żarówek, dlatego kupując żarówki LED powinniście pamiętać, że podana na opakowaniu przez producenta informacja dotycząca deklarowanego poboru mocy, nie odpowiada wartościom występujących w klasycznych żarówkach. Przygotowaliśmy dla Was porównanie dotyczące poboru mocy:

  • Klasyczna żarówka 40W ( 410-470 lumen) odpowiada 6W żarówce LED
  • Klasyczna żarówka 60W (700-810 lumen) odpowiada 7W żarówce LED
  • Klasyczna żarówka 75W (920-1060 lumen) odpowiada 10W żarówce LED

 

Kąt świecenia

Z pewnością pierwszy parametr nie stanowi dla większości osób trudności w interpretacji. Wielu z nas podczas zakupu żarówek LED zwraca na niego szczególną uwagę, niestety pomijając jednocześnie aspekt rozproszenia światła, który jest nie mniej ważny.

  • 30-45° – żarówki LED kierunkowe, które znajdują zastosowanie w wysokich pomieszczeniach. Pozwalają one uzyskać równomierny poziom oświetlenia, jednak należy pamiętać aby odpowiednio dobrać ilość punktów świetlnych do kąta świecenia.
  • 60-120° – żarówki LED kierunkowe stosowane w niskich pomieszczeniach.
  • 120-180° – żarówki LED o półsferycznej budowie elementu osłonowego. Sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach z ograniczoną liczbą punktów świetlnych.
  • > 180 ° – żarówki LED sferyczne odpowiednie dla tradycyjnych opraw z kloszami lub dla żyrandoli.

Mocowanie i rozmiar żarówki

To dwa istotne szczegóły, o których często zdarza się zapomnieć. Kupienie żarówki o niewłaściwym gwincie lub nieodpowiednim rozmiarze całkowicie uniemożliwi jej montaż, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jaki gwint występuje w danej żarówce i zmierzyć czy zmieści się ona w oprawie. Jest to niezwykle ważne ponieważ nie każda żarówka LED ma rozmiar odpowiadający żarówce tradycyjnej. Najczęściej spotykane typy mocowania żarówek LED:

  • „duży gwint” E27
  • „mały gwint” E14
  • uchwyty bagnetowe GU10

 

Podsumowanie

Wymienione parametry mają istotny wpływ na zakup żarówki odpowiadającej Waszym spersonalizowanych potrzebom. Warto na nie zawsze zwracać uwagę, jednak pamiętajcie, że również cena odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Zakup taniej żarówki LED nieznanego producenta może okazać się nietrafioną inwestycją. Kupując produkty uznanych marek, otrzymujecie gwarancję niezawodności oraz zgodności parametrów.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ścieki są jednym z produktów ubocznych generowanych przez gospodarstwa domowe. Przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 332 kilogramy odpadów komunalnych, które następnie trafiają na składowiska. Choć jest to wartość znacznie niższa od średniej unijnej, to jednak nie możemy się określać mianem zielonej... więcej
Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej