Wykorzystanie energooszczędnych materiałów w budowie domu

Z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Powstają, ponieważ coraz większa część społeczeństwa jest świadoma rosnących kosztów życia. Mowa o energooszczędnych domach, które powoli wypierają klasyczne konstrukcje. Warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ budowa energooszczędnych domów nie jest znacznie trudniejsza, a dzięki nim można zaoszczędzić rachunkach związanych z ogrzewaniem oraz zużyciem energii.

W tym przypadku problematyka sprowadza się wyłącznie do zakupu specjalnych energooszczędnych materiałów, które są alternatywną wersją standardowych odpowiedników, powszechnie wykorzystywanych we współczesnym budownictwie.

 

Ściany zewnętrze

Jeżeli planujecie budowę domu energooszczędnego, pierwszą istotną kwestią, którą powinniście rozważyć jest wybór materiału na ściany zewnętrze. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciepło w największym stopniu jest tracone przez przegrody zewnętrzne: ściany i dach.

W związku z tym materiał wykorzystywany do budowy ścian powinien charakteryzować się niskim współczynnik przenikania ciepła.

Polecane materiały energooszczędne:

  • bloczki wapienno piaskowe
  • elementy z keramzytobetonu
  • beton komórkowy
  • ceramika poryzowana

Materiały izolacyjne

Kolejną istotną kwestią, o której powinniście pamiętać podczas budowy domu są odpowiednie izolacje. To one uzupełniają zewnętrzną konstrukcję budynku, tworząc spójną warstwę zabezpieczającą przed utratą ciepła.

Dobra izolacja oraz ściany o niskim współczynnik przenikania ciepła to w opinii wielu ekspertów dwa kluczowe czynniki wpływające na stopień energooszczędności domu.

Polecane materiały energooszczędne:

  • płyty z wełny mineralnej
  • styropian o zwiększonej gęstości objętościowej
  • płyty z polistyrenu ekstrudowanego

 

 

Energooszczędne instalacje

Energooszczędny dom to miejsce, w którym znaleźć można nowoczesne instalacje oraz systemy, które zapobiegają stratom ciepła i stanowią źródło alternatywnej energii. Osoby zainteresowane budową takiego domu powinny dokładnie zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez następujące rozwiązania:

  • pompa ciepła
  • wentylacja z rekuperacj
  • kolektor słoneczny

 

Fundament

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. To od niego zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Ma on również bezpośredni wpływ na stopień energooszczędności domu, dlatego do jego budowy warto wykorzystać odpowiednie materiały, które redukują straty ciepła.

W opinii ekspertów jednym z najlepszych rozwiązań są bloczki żwirobetonowe ocieplone styrodurem.

 

Czy warto budować domy z materiałów energooszczędnych, których cena w wielu przypadkach jest wyższa od zwykłych materiałów budowlanych? Według szczegółowych ekspertyz gra jest warta świeczki. Taki dom zużywa ok. 6-krotnie mniej energii niż budynek tradycyjny, dlatego inwestycja zwraca się już po kilku latach eksploatacji.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Oczyszczalnia ścieków Bio Easy Flow pozwala połączyć ekologię z oszczędnością. Oczyszczalnia biologiczna to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego systemu oczyszczania ścieków tam, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej. W niniejszym artykule przedstawimy, jak działa... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej