Kolektory słoneczne – czyli jak zaoszczędzić na energii?

Moda na życie w stylu eko zatacza coraz szersze kręgi. Miłośnicy zdrowej żywności, a także dbania o środowisko są dziś w większości. Wśród nich pojawia się też coraz więcej osób, które chcą mieszkać w zgodzie ze środowiskiem. A jaka jest historia symbiozy człowieka i domów ekologicznych?

Coraz częściej osoby, które decydują się na kupno lub budowę własnego domu słyszą o idei zrównoważonego rozwoju. Te same osoby często zastanawiają się na cięciem kosztów i jak najmniejszymi nakładami finansowymi jeśli chodzi o materiały budowlane i eksploatację domu czy mieszkania. Doradcy mogą pomóc im w wyborze strategii budowy, a jedną z nich jest właśnie strategia zrównoważonego rozwoju.

Na czym ona polega? Eksperci wyjaśniają, że strategia ta opiera się na kilku przesłankach. Najważniejsza z nich to zachowanie równowagi pomiędzy aspektami zarówno społecznymi jak i środowiskowymi i ekonomicznymi. W skrócie, ideą tego typu budownictwa jest to, aby rozwijać się mogły tak obecne jak i przyszłe pokolenia. Budownictwo jest sektorem, który w Polsce rozwija się prężnie, choć firmom budowlanym dość mozolnie szło wychodzenie z kryzysu, w który wpadły po roku 2012. W roku 2013 aż 15 największych budowlanych spółek w Polsce odnotowało spadek przychodów aż o 19,7 %. Niektóre prognozy specjalistów nie były optymistyczne, a coraz więcej firm ogłaszało swoją upadłość. Dziś jednak branża zaczyna znów rosnąć w siłę,ale może jest to także okazja dla firm, które zajmują się budowaniem ekologicznym.

Po co komu ekologiczne budynki?

Czy to już nie jest lekka przesada? Pytają niektórzy, kiedy dowiadują się o tym, że ich znajomi czy rodzina zdecydowali się na budowę zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Jednak gdy spojrzymy na statystyki nie pozostawiają one wątpliwości co do tego, za co odpowiedzialna jest dziś branża budowlana w Europie.

 

fff

 

Dzięki wykresowi śmiało możemy wysnuć wniosek, że firmy budowlane mają ogromny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego też ekologiczne budynki zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Mają też wiele korzyści, wśród których możemy wymienić:

  • obniżone koszty związane z użyciem wody, energii czy naprawami
  • obniżone koszty użytkowania,
  • o wiele mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Kolektory słoneczne w ekologicznym domu

Domy ekologiczne, ale również te tradycyjne często wyposażone są także w kolektory słoneczne. Czy to duża oszczędność i jak wykorzystać kolektory?

Wybierając kolektory słoneczne należy zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Wśród nich znajdziemy bowiem:

  • kolektory cieczowe
  • kolektory powietrzne
  • kolektory płaskie

Jeżeli zależy nam na tym, aby wytwarzać ciepłą wodę należy wybrać kolektory płaskie, jeżeli jednak chcielibyśmy aby kolektory wspomagały ogrzewanie w domu czy mieszkaniu warto zdecydować się na kolektory próżniowe. Są nieco droższe od wcześniej wymienionych, ale bardziej wydajne.

Jak to działa?

Głównym zadaniem kolektorów jest pobieranie energii z promieniowania słonecznego, a następnie przekazania jej do instalacji. Wewnątrz kolektora znajduje się tzw. absorber pochłaniający promieniowanie. Absorber promieniowanie to, zamienia w ciepło. Absorber oddaje ciepło również czynnikowi grzewczemu, który przepływa przez kolektor, po czym ten ogrzany płyn trafia do zasobnika. Ten ostatni przekazuje ciepło wodzie, która się w nim znajduje, a schłodzony płyn powraca do kolektora.

bvbvbv

Często osoby, które słyszą o kolektorach słonecznych martwią się tym, że w Polsce w okresie jesienno – zimowym nie ma zbyt dużo słońca. Faktycznie, w miesiącach zimowych czas nasłonecznienia jest nieporównanie krótszy niż w przypadku okresu letniego. Zimą aktywność słońca to ok. 8 godzin, latem 16. Jednak intensywność promieni słonecznych w Polsce zimą zapewnia pokrycie 60% potrzeb energetycznych, a latem aż 100%. Niektóre zimy są też bardzo mroźne, ale słoneczne i wtedy można używać kolektorów próżniowych, które łatwo absorbują ciepło.

Kolektory słoneczne w polskich warunkach sprawdzają się znakomicie w miesiącach letnich. A do czego można je wykorzystać?

  • podgrzewanie wody użytkowej ( także tej w basenach)
  • wspomaganie centralnego ogrzewania,
  • chłodzenie budynków,
  • osuszanie drewna i produktów rolnych

Kolektory słoneczne to niestety niezbyt tania inwestycja, jednak po dłuższym użytkowaniu koszty się zwracają. Chodzi tu głównie o okres zimowy, kiedy trzeba ogrzewać wodę i dogrzać dom. Rosnące koszty opału i cen energii to najlepsze powody, dla których warto rozważyć zakup kolektorów. Ponadto, korzyści z użytkowania kolektorów obejmują również wspomaganie ogrzewania centralnego i ogrzewanie wody. Na ten proces wydajemy najwięcej pieniędzy. Średni zysk jaki możemy osiągną stosując kolektory w Polsce to ok. 500 kWh do nawet 700 kWh z 1m2 kolektora.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej