Kompost – pielęgnacja ogrodu

Pierwsze promyki wiosennego słońca, ciepły powiew powietrza oraz pączkujące po zimie drzewa to znak dla wszystkich miłośników zieleni, że najwyższa pora rozpocząć prace sprowadzające się do pielęgnacji ogrodu. Dzięki nim nasz ogród latem będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym pięknem wyrażonym poprzez harmonijnie rozwijającą się roślinność, która absorbuje uwagę swoją soczystą zielenią przeplataną intensywnymi odcieniami kwiatów i owoców.

Kompost – złoto dla ogrodników

W czasie wiosennego sadzenia roślinności niezwykle istotną czynnością jest nawożenie gleby. To proces, dzięki któremu ziemia zostaje wzbogacona wartościami odżywczymi. W ten sposób zwiększa się jej żyzność, co ma z kolei bezpośredni wpływ na jakość roślin.

Decydując się na nawożenie gleby, można skorzystać ze sztucznych preparatów mineralnych, jednak w naszej opinii o wiele efektywniejszym i lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kompostu. Jest to prawdziwe złoto dla Twoich roślin, cenny składnik, dzięki któremu będą mogły się rozwijać we właściwy sposób. Posiada on wiele istotnych zalet, o których powinna pamiętać każda osoba, która chce zadbać o rośliny w swoim ogrodzie:

  • wzbogaca glebę w próchnicę,
  • spulchnia glebę,
  • zatrzymuje wodę,
  • jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji odżywczych,
  • nadaje się dla wszystkich roślin,
  • nie stwarza zagrożenia przenawożenia lub zatrucia środowiska.

 

Kompostowanie

Kompost to naturalny nawóz, który powstaje w wyniku rozkładu tlenowego resztek roślinnych przez mikroorganizmy. Miłośnikom ogrodnictwa, którzy zamierzają wytworzyć własny kompost, polecamy wykorzystanie kompostownika.

To specjalna forma wykonana z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest magazynowanie kompostu. Gwarantuje ona nie tylko estetykę, ale również zapewnia właściwą izolację termiczną oraz zabezpiecza zawartość przed wiatrem i wysuszaniem. W kompostowniku umieszczamy wszystkie składniki, które są niezbędne do wytworzenia tego naturalnego nawozu. W tym celu można wykorzystać zdrowe resztki roślinne, chwasty bez nasion, liście, popiół drzewny, roślinne resztki jedzenia. Im bardziej zróżnicowany jest materiał, z którego wytwarza się kompost, tym wyższa będzie jakość finalnego wyrobu.

Naturalne wspomagacze

Wielu ogrodników wytwarzających kompost decyduje się na organiczne preparaty, które przyspieszają proces produkcji oraz pozwalają wytworzyć materiał o znacznie lepszej jakości. Doskonałym przykładem jest środek Eco9 KOMPOST, który dodaje się do kompostu w proporcji 1l/100kg masy organicznej. Jest to skuteczne rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać, ponieważ wpływa ono bezpośrednio na ograniczenie straty węgla i azotu w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

ECO9 KOMPOST  - PREPARAT DO KOMPOSTOWANIA

Proces dojrzewania kompostu oscyluje w granicach 18 miesięcy, jednak dzięki właściwym zabiegom takim jak używanie organicznych preparatów okres ten można skrócić nawet do 9 miesięcy. Dojrzały kompost należy wkopać do górnej warstwy ziemi. W ten sposób wytwarza się próchnicza warstwa, która ma istotny wpływ na rozwój roślin ogrodowych.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Nadchodząca susza hydrologiczna uświadomiła wielu osobom, że woda tak naprawdę jest cennym skarbem, którego wartość doceniamy szczególnie wtedy, gdy zaczyna go brakować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezzapachowe oczyszczalnie BIO EASY FLOW i MAXI BIO z systemem nawadniania GREEN SHOWER... więcej
Niedrożność umywalki, zlewu czy brodzika prysznicowego jest niezwykle irytującym problemem, który może pojawić się w każdym domu. Jednym z winowajców tego zjawiska jest zapchany syfon. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem szybko, skutecznie i samodzielnie... więcej