Kompost – pielęgnacja ogrodu

Pierwsze promyki wiosennego słońca, ciepły powiew powietrza oraz pączkujące po zimie drzewa to znak dla wszystkich miłośników zieleni, że najwyższa pora rozpocząć prace sprowadzające się do pielęgnacji ogrodu. Dzięki nim nasz ogród latem będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym pięknem wyrażonym poprzez harmonijnie rozwijającą się roślinność, która absorbuje uwagę swoją soczystą zielenią przeplataną intensywnymi odcieniami kwiatów i owoców.

Kompost – złoto dla ogrodników

W czasie wiosennego sadzenia roślinności niezwykle istotną czynnością jest nawożenie gleby. To proces, dzięki któremu ziemia zostaje wzbogacona wartościami odżywczymi. W ten sposób zwiększa się jej żyzność, co ma z kolei bezpośredni wpływ na jakość roślin.

Decydując się na nawożenie gleby, można skorzystać ze sztucznych preparatów mineralnych, jednak w naszej opinii o wiele efektywniejszym i lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kompostu. Jest to prawdziwe złoto dla Twoich roślin, cenny składnik, dzięki któremu będą mogły się rozwijać we właściwy sposób. Posiada on wiele istotnych zalet, o których powinna pamiętać każda osoba, która chce zadbać o rośliny w swoim ogrodzie:

  • wzbogaca glebę w próchnicę,
  • spulchnia glebę,
  • zatrzymuje wodę,
  • jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji odżywczych,
  • nadaje się dla wszystkich roślin,
  • nie stwarza zagrożenia przenawożenia lub zatrucia środowiska.

 

Kompostowanie

Kompost to naturalny nawóz, który powstaje w wyniku rozkładu tlenowego resztek roślinnych przez mikroorganizmy. Miłośnikom ogrodnictwa, którzy zamierzają wytworzyć własny kompost, polecamy wykorzystanie kompostownika.

To specjalna forma wykonana z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest magazynowanie kompostu. Gwarantuje ona nie tylko estetykę, ale również zapewnia właściwą izolację termiczną oraz zabezpiecza zawartość przed wiatrem i wysuszaniem. W kompostowniku umieszczamy wszystkie składniki, które są niezbędne do wytworzenia tego naturalnego nawozu. W tym celu można wykorzystać zdrowe resztki roślinne, chwasty bez nasion, liście, popiół drzewny, roślinne resztki jedzenia. Im bardziej zróżnicowany jest materiał, z którego wytwarza się kompost, tym wyższa będzie jakość finalnego wyrobu.

Naturalne wspomagacze

Wielu ogrodników wytwarzających kompost decyduje się na organiczne preparaty, które przyspieszają proces produkcji oraz pozwalają wytworzyć materiał o znacznie lepszej jakości. Doskonałym przykładem jest środek Eco9 KOMPOST, który dodaje się do kompostu w proporcji 1l/100kg masy organicznej. Jest to skuteczne rozwiązanie, z którego zdecydowanie warto skorzystać, ponieważ wpływa ono bezpośrednio na ograniczenie straty węgla i azotu w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

ECO9 KOMPOST  - PREPARAT DO KOMPOSTOWANIA

Proces dojrzewania kompostu oscyluje w granicach 18 miesięcy, jednak dzięki właściwym zabiegom takim jak używanie organicznych preparatów okres ten można skrócić nawet do 9 miesięcy. Dojrzały kompost należy wkopać do górnej warstwy ziemi. W ten sposób wytwarza się próchnicza warstwa, która ma istotny wpływ na rozwój roślin ogrodowych.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdy inwestor lub osoba prywatna będąca w trakcie budowy domu, mieszkania lub innego rodzaju pomieszczeń socjalnych musi zadbać o system, który rozwiąże problem usuwania ścieków bytowych. Kiedyś do dyspozycji były wyłącznie dwa warianty: sieć kanalizacyjna lub szambo, które było jedyną alternatywą... więcej
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pozwalające na niezależne oczyszczanie ścieków z budynków mieszkalnych czy usługowych. Niemniej jednak, aby działały one efektywnie i bezawaryjnie... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej