Przydomowe elektrownie wiatrowe

Coraz częstszym powodem zainteresowania małymi elektrowniami wiatrowymi są wysokie koszty podłączenia do sieci zakładu energetycznego oraz rosnące koszty energii wykorzystywanej w naszych gospodarstwach domowych. Nierzadko zdarza się, że kupno małej elektrowni wiatrowej w pełni zaspokaja potrzeby niewielkiego domu jednorodzinnego. Ponadto, jest to opcja zdecydowanie tańsza niż podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

a

Zastosowanie mini elektrowni wiatrowych

Miejscem, w którym małe elektrownie mają szczególnie istotne zastosowanie, jest punkt zasilania samodzielnych systemów telekomunikacyjnych i nawigacyjnych, gospodarstw oraz domów letniskowych, niewielkich osad ludzkich, pompowni i stacji odsalania wody morskiej, nawadniania, oświetlenia wolnostojących obiektów oraz wielu innych systemów odległych od sieci energetycznej.

Tego typu urządzenia bardzo często współpracują w systemach hybrydowych z modułami fotowoltaicznymi lub generatorami spalinowymi.

 a

generatory-wiatrowe.pl

generatory-wiatrowe.pl

 a

Niskie koszty

Ogromną zaletą małych elektrowni wiatrowych są niskie koszty – energia elektryczna pozyskiwana z energii wiatru w tych  urządzeniach nie jest droga.

Pieniądze, które zapłacimy za budowę i obsługę elektrowni atomowej (łącznie z jej ostatecznym zamknięciem i zneutralizowaniem skutków ubocznych), są finalnie i tak większe, niż te, które zapłacimy za budowę i eksploatację równoważnej mocy wytworzonej przez małe elektrownie wiatrowe.

 a

Od czego zależy moc elektrowni?

Większość z nas powie, że wytworzona przez elektrownię moc zależy głównie od typu generatora, ale to nie wszystko. Bardzo istotnym czynnikiem jest również położenie geograficzne – w Polsce (w zależności od obszaru), mamy ponad 250 dni wietrznych w roku. Innym, równie ważnym elementem jest ukształtowanie terenu i występowanie okolicznych przeszkód. Im bardziej urozmaicony teren (a co za tym idzie – im więcej przeszkód się na nim znajduje), tym gorsza wydajność wiatraka.

Trzecią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wysokość masztu. Badania wykazały, że podwyższenie masztu o kilka metrów może przynieść wzrost wydajności elektrowni nawet o 30%. Dlatego też największe, najbardziej ekonomiczne elektrownie posiadają maszty o wysokości dochodzącej nawet do 160 metrów!

Na koniec nie zapominajmy o porach roku – to czwarty czynnik, który ma wpływ na działanie i wydajność elektrowni wiatrowych.

 a

Co bardzo ważne, do montażu mini elektrowni wiatrowych nie potrzebujemy żadnych pozwoleń. Powszechnie traktowane są po prostu jak inne urządzenia takie jak lampa zewnętrzna, agregat spalinowy czy flaga, które z natury rzeczy nie wymagają żadnego pozwolenia dla ich zamontowania.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy. Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie... więcej
Czy spotkaliście się już z terminem szara energia? Nie? Nie dziwi nas to, ponieważ jest to obecnie mało popularne zagadnienie, pomimo że jest bezpośrednio związane z szeroko rozumianą ekologią, która przecież w ostatnich latach jest na topie. Dziś budujemy ekologiczne domy, jeździmy ekologicznymi... więcej
Wszystkie zanieczyszczenia, które docierają do oczyszczalni są rozkładane na związki mineralne, które nie są groźne dla środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia to inwestycja na długie lata, jednak jaki typ oczyszczalni będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb? Wśród najważniejszych... więcej