Przydomowa oczyszczalnia ścieków a studnia głębinowa

Przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz studnia głębinowa to alternatywne rozwiązania w przypadku, gdy działka, którą posiadamy nie ma dostępu do sieci. Jednak każde z tych rozwiązań jest zupełnie inne, dlatego warto poznać różnice, nim zdecydujemy się na któreś z nich.

Brak kanalizacji komunalnej może być dużym utrudnieniem dla osób mieszkających w domu, jednak problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, przez co wielu deweloperów decyduje się na budowę nieruchomości w miejscach, w których nie ma wodociągów.

 
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zalety rozwiązania

Jednym z nich jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jej dużą zaletą są stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Jest ona znacznie tańsza, niż szambo, ponieważ płacimy wyłącznie za zużycie energii elektrycznej, która używana jest do napędzania pompy.

Dodatkowo, przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym – daje użytkownikowi pewność, że szkodliwe ścieki nie przedostają się do gleby znajdującej się w bezpośrednim otoczeniu domu.

Cechuje się także dużą odpornością i długim czasem gwarancji od producenta. Jej używanie jest niezwykle łatwe i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Polega ona wyłącznie na dostarczaniu enzymów i bakterii do kanalizacji oraz, co jakiś czas, wywożeniu osadu powstałego w zbiorniku.

OCZYSZCZALNIA BIOLOGICZNA SBR PRIMO+ WIRO 7
 

Studnia głębinowa – zalety rozwiązania

Mimo wielu atutów, jakie posiada przydomowa oczyszczalnia ścieków, część osób decyduje się także na montaż studni głębinowej. Jest to wykopany lub wywiercony otwór w ziemi, który sięga warstwy wodonośnej. Trend na to rozwiązanie nie powinien zaskakiwać – studnia głębinowa przynosi bowiem w niedługim czasie duże korzyści finansowe.

Jej koszt wykonania jest niski, a późniejsza eksploatacja bardzo tania. Niezaprzeczalnym jej atutem jest także jakość wody. W wyniku dużej liczby warstw filtracyjnych woda, która przez nie się przedostaje jest niezwykle czysta, nie zawiera chloru i posiada szereg mikroelementów pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka, w przeciwieństwie do wody z rur wodociągowych.

Wiele osób decyduje się na montaż studni głębinowej również ze względów gospodarczych, wykorzystując wodę m.in. do podlewania ogrodu, czy mycia samochodu. Koszty zużycia wody wodociągowej byłyby w takim przypadku bardzo duże. Posiadanie własnej studni wiąże się więc z niskim kosztem jej eksploatacji.

Jedynym wydatkiem jest koszt energii elektrycznej wykorzystywany do napędu pompy, jednak w dzisiejszych czasach, ich producenci zadbali o to, by były one jak najbardziej energooszczędne.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają... więcej
Co to jest próba osadowa i po co się ją wykonuje? Na czym polega kontrola osadu w oczyszczalni? Próba osadowa to zabieg polegający na sprawdzeniu ilości i jakości osadu w zbiorniku oczyszczalni ścieków. Wykonuje się ją przede wszystkim po to, by sprawdzić czy nie został przekroczony poziom osadu w... więcej
Moduł BioStar to kompaktowy moduł sekwencyjny z aktywnym osadem czynnym, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie. Urządzenie podłączone jest pod istniejący osadnik wstępny. Dzięki temu osad czynny jest obciążony w bardzo małym stopniu, co podnosi skuteczność oczyszczania.   Dlaczego... więcej