Montaż separatora tłuszczu

Zgodnie z przepisami, we wszystkich zakładach, w którym znajdują się ścieki wytwarzające tłuszcz, powinny znajdować się separatory tłuszczu. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz cząstek stałych, które mogłyby zatykać przewody rurowe powodując niesprawne ich funkcjonowanie.

Montaż separatorów jest konieczny m.in. w barach, zakładach mięsnych oraz stołówkach, czyli miejscach związanych z produkcją lub sprzedażą jedzenia.

Zbyt duża ilość ścieków połączonych z tłuszczami, oprócz zatykania rurociągów, powoduje nieprzyjemny, gnijący zapach, który w przypadku instalacji separatorów tłuszczu, nie miałby miejsca. Ich zasada działania bazuje na prawach fizyki i zjawisku grawitacji. Różnica ciężaru danej substancji powoduje, że ścieki zawierające substancje ciężkie opadają na dno, a w przypadku substancji lekkich (tłuszczy zwierzęcych, roślinnych, olejów), wypływają na powierzchnię wody.

 

Montaż Separatora Tłuszczu HABA RL

O czym pamiętać podczas instalacji?

Separatory tłuszczu należy instalować w celu skutecznego oddzielania olejów i tłuszczów. Nie są one przeznaczone do obcowania z wodą deszczową oraz ściekami bytowymi. Powinny znajdować się niedaleko miejsca powstawania zanieczyszczeń, lecz nie w pomieszczeniach zamkniętych.

Separatory tłuszczu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego należy unikać ich montażu w pobliżu obiektów mieszkalnych lub miejsc często uczęszczanych przez ludzi. Dla bezpieczeństwa, urządzenia te powinny być także zabezpieczone przed działaniem mrozu.

Aby zapewnić długotrwałe funkcjonowanie separatora tłuszczu należy go regularnie opróżniać i kontrolować, by uniknąć powstawania uszkodzeń. Częstotliwość opróżniania nie jest stała i zależy od ilości oczyszczanych ścieków i zawartych w nich tłuszczów, lecz szacuje się, że proces ten powinien odbywać się nie rzadziej, niż raz w miesiącu.

Równie istotną kwestią jest podłoże, na którym ma znaleźć się separator. W zależności od typu gruntu, separatory można umiejscowić bezpośrednio na gruncie rodzimym (w przypadku podłoża naturalnego, czyli gruntów piaszczystych, żwirowo-piaszczystych, sypkich, piaszczysto-glinianych, itp.), lub też na odpowiednio przygotowanym podłożu wzmocnionym, w przypadku naruszenia gruntów rodzimych, gruntów skalistych, torfach oraz mułach.

 

Korzyści wynikające ze stosowania separatorów tłuszczu

  • Łatwa obsługa
  • Nieskomplikowany montaż
  • Długi czas użytkowania
  • Wysoka skuteczność
  • Niska cena separatorów tłuszczu
  • Możliwość instalacji na kilka sposobów
 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Naprawa i serwis przydomowych oczyszczalni ścieków: co musisz wiedzieć Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem. Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej
Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają... więcej