Montaż separatora tłuszczu

Zgodnie z przepisami, we wszystkich zakładach, w którym znajdują się ścieki wytwarzające tłuszcz, powinny znajdować się separatory tłuszczu. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz cząstek stałych, które mogłyby zatykać przewody rurowe powodując niesprawne ich funkcjonowanie.

Montaż separatorów jest konieczny m.in. w barach, zakładach mięsnych oraz stołówkach, czyli miejscach związanych z produkcją lub sprzedażą jedzenia.

Zbyt duża ilość ścieków połączonych z tłuszczami, oprócz zatykania rurociągów, powoduje nieprzyjemny, gnijący zapach, który w przypadku instalacji separatorów tłuszczu, nie miałby miejsca. Ich zasada działania bazuje na prawach fizyki i zjawisku grawitacji. Różnica ciężaru danej substancji powoduje, że ścieki zawierające substancje ciężkie opadają na dno, a w przypadku substancji lekkich (tłuszczy zwierzęcych, roślinnych, olejów), wypływają na powierzchnię wody.

 

Montaż Separatora Tłuszczu HABA RL

O czym pamiętać podczas instalacji?

Separatory tłuszczu należy instalować w celu skutecznego oddzielania olejów i tłuszczów. Nie są one przeznaczone do obcowania z wodą deszczową oraz ściekami bytowymi. Powinny znajdować się niedaleko miejsca powstawania zanieczyszczeń, lecz nie w pomieszczeniach zamkniętych.

Separatory tłuszczu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, dlatego należy unikać ich montażu w pobliżu obiektów mieszkalnych lub miejsc często uczęszczanych przez ludzi. Dla bezpieczeństwa, urządzenia te powinny być także zabezpieczone przed działaniem mrozu.

Aby zapewnić długotrwałe funkcjonowanie separatora tłuszczu należy go regularnie opróżniać i kontrolować, by uniknąć powstawania uszkodzeń. Częstotliwość opróżniania nie jest stała i zależy od ilości oczyszczanych ścieków i zawartych w nich tłuszczów, lecz szacuje się, że proces ten powinien odbywać się nie rzadziej, niż raz w miesiącu.

Równie istotną kwestią jest podłoże, na którym ma znaleźć się separator. W zależności od typu gruntu, separatory można umiejscowić bezpośrednio na gruncie rodzimym (w przypadku podłoża naturalnego, czyli gruntów piaszczystych, żwirowo-piaszczystych, sypkich, piaszczysto-glinianych, itp.), lub też na odpowiednio przygotowanym podłożu wzmocnionym, w przypadku naruszenia gruntów rodzimych, gruntów skalistych, torfach oraz mułach.

 

Korzyści wynikające ze stosowania separatorów tłuszczu

  • Łatwa obsługa
  • Nieskomplikowany montaż
  • Długi czas użytkowania
  • Wysoka skuteczność
  • Niska cena separatorów tłuszczu
  • Możliwość instalacji na kilka sposobów
 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Zgodnie z przepisami, we wszystkich zakładach, w którym znajdują się ścieki wytwarzające tłuszcz, powinny znajdować się separatory tłuszczu. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz cząstek stałych, które mogłyby zatykać przewody rurowe powodując... więcej
Liczne problemy i poniesione koszty związane z naprawami to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy dbać o rury kanalizacyjne – zachęcić nas powinno również do tego polskie prawo. Nie każdy o tym wie, ale użytkowanie instalacji jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i... więcej
Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak... więcej