Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy.
Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie przekracza 7,5 m3 na dobę nie wymaga od nas tego, abyśmy starali się o pozwolenie na budowę. Należy jednak zgłosić chęć jej montażu staroście w wydziale architektury i budownictwa. W urzędowym formularzu powinny znaleźć się informacje o:
- zakresie i sposobie wykonywania prac budowlanych,
- rodzaju oczyszczalni
- wydajności
- ilości wytwarzanych ścieków
- terminie rozpoczęcia budowy oczyszczalni
jghghg
Poza tym osoby, które zdecydują się na budowę oczyszczalni muszą dostarczyć także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek, który przedstawia budynek oraz oczyszczalnię oraz odległość w jakiej znajduje się on od innych budynków. Wymagane są również opinie i pozwolenia na przykład inspektora ochrony środowiska.
W sytuacji gdy przepustowość przekracza 7,5 m3 na dobę, należy kierować się przepisami ustawy, które mówią o konieczności wykonania dokumentacji projektowej. Czasami również należy uzyskać Pozwolenie Wodnoprawnego.
jghghg
Gdzie można budować oczyszczalnię?
Choć oczyszczalnie można budować przy własnym domu bądź budynku biurowym należy pamiętać o określonych warunkach, które musi spełniać teren, na którym oczyszczalnia ma powstać. Po pierwsze, właściciele działek, które są skanalizowane będą musieli przyłączyć się do już istniejącej sieci kanalizacyjnej i nie dostaną zgody na budowę. Nie można budować oczyszczalni na terenach, które są zagrożone powodzią lub są zalewane regularnie wodami opadowymi. W bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, oczyszczalnię można budować tylko wtedy gdy wprowadzi się system wentylacji pionu kanalizacyjnego.
W powyższej tabeli uwzględniono minimalne odległości oczyszczalni od poszczególnych obiektów na terenie posesji.
Odległości montażowe
Montując przydomową oczyszczalnię ścieków należy pamiętać o zachowaniu odległości określonych przepisami prawa wodnego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.
jghhgZ
Rodzaj oczyszczalni
W formularzu dostarczanym staroście musi zostać zawarta informacja na temat rodzaju oczyszczalni jaką planujemy wybudować. Przy wyborze oczyszczalni należy kierować się przede wszystkim:
- liczbą osób mieszkających czy korzystających z budynku
- wielkość działki
- rodzaj gruntu
- poziom wód gruntowych
- docelowe miejsce odprowadzania ścieków
Na naszym blogu możecie znaleźć również informacje na temat biologicznych i ekologicznych oczyszczalni, które również zależą od indywidualnych potrzeb właścicieli danego obiektu.
Choć może się wydawać, że budowa oczyszczalni ścieków wiąże się z wieloma formalnościami i podjęciem decyzji dotyczących wyboru określonego rodzaju oczyszczania ścieków, to jej późniejsze użytkowanie i eksploatacja nie sprawiają ich właścicielom wielu problemów.