Ogrzewamy dom drewniany

Wielu osobom dom kojarzy się z budynkiem, który wykonany jest z betonu, cegieł oraz wielu innych materiałów murarskich. Jednak w ostatnich latach można w naszym kraju zauważyć wzrost zainteresowania konstrukcjami z drewna.

To trend, który przybył do naszego kraju zza oceanu, ponieważ to właśnie w Stanach Zjednoczonych budowanie domów z drewna jest powszechnie stosowaną techniką.

Taki dom ma wiele zalet, takich jak lekka konstrukcja oraz krótszy czas i niższe koszty budowy. To bardzo ciekawa alternatywa, dlatego postanowiliśmy w dzisiejszym artykule poruszyć bardzo ważną kwestię, a mianowicie sposób ogrzewania drewnianego domu.

Wszystkie osoby, które rozważają tego typu inwestycję powinny wiedzieć, że sposób ogrzewania jest jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ drewno jest materiałem o zupełnie innych parametrach i właściwościach niż powszechnie wykorzystywane materiały w budownictwie.

Drewno szybko przyjmuje i oddaje ciepło, co w praktyce oznacza, że wszelkie przerwy w ogrzewaniu powodują natychmiastowe wychłodzenie całego budynku. Istotna jest dobra izolacja ścian oraz skuteczny system grzewczy.

 

Ogrzewanie podłogowe

Domy z bali drewnianych mają niepowtarzalny urok oraz charakter. Ich aranżacja w sposób bezpośredni nawiązuje do naturalnych materiałów, dlatego wykorzystanie takich elementów jak grzejniki w znaczący sposób szpeci całą kompozycję.

W związku z tym ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez osoby, które zdecydowały się zamieszkać w drewnianym domu. Ponadto betonowa wylewka wykorzystywana w instalacji ogrzewania podłogowego doskonale akumuluje ciepło, dlatego jest to typ ogrzewania charakteryzujący się wysoką efektywnością. Drewniany dom z ogrzewaniem podłogowym znacznie dłużej utrzymuje ciepło!

 

Ogrzewanie solarne

To ekologiczne rozwiązanie, które polecamy osobom planującym budowę domu drewnianego o powierzchni przekraczającej 150 m2. Tego typu instalacja opiera się na pracy specjalnych kolektorów, które zamieniają energię słoneczną na energię cieplną.

 

Kominek

To niezastąpione źródło ciepła, które znakomicie sprawdza się nie tylko w murowanych domach, ale również w tych wykonanych z drewna. Kominek może być zainstalowany w formie oddzielnej wyspy lub wbudowany w ścianę.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku drewnianych domów instalacja bazująca na kominku musi spełniać określone wymagania pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.

Powyższe przykłady jednoznacznie świadczą o tym, że domy wykonane z drewna nie stawiają przed użytkownikami większych ograniczeń, dlatego wybór określonego systemu jest w głównej mierze uzależniony od osobistych potrzeb oraz preferencji.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Pierwsze promyki wiosennego słońca, ciepły powiew powietrza oraz pączkujące po zimie drzewa to znak dla wszystkich miłośników zieleni, że najwyższa pora rozpocząć prace sprowadzające się do pielęgnacji ogrodu. Dzięki nim nasz ogród latem będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym pięknem wyrażonym... więcej
Kalendarzowa jesień 2016 rozpocznie się już za dwa dni. To nielubiana przez większość osób pora roku ze względu na niesprzyjającą pogodę, jednak według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne i bez deszczu. W naszej opinii to doskonały moment na rozpoczęcie jesiennych porządków w ogrodzie. Od... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej