Separatory z by-passem

W XXI wieku kwestie związane z ochroną środowiska nabierają wyjątkowego znaczenia.
Nigdy wcześniej nasza planeta nie była eksploatowana w tak intensywny sposób. Rewolucja przemysłowo-technologiczna sprawiła, że ludzkość z każdym kolejnym rokiem produkuje coraz więcej odpadów i zanieczyszczeń.

Dziś stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest działanie, które pozwoli nam redukować źródła powstawania zanieczyszczeń, ponieważ tylko w ten sposób zniwelujemy występowanie wszelkich szkodliwych substancji i sprawimy, że nasze życie będzie zdrowsze.

 

Zastosowanie separatorów z by-passem

Na szczęście rozwój technologiczny, który pierwotnie przyczynił się to obecnego stanu rzeczy, może okazać się naszym ratunkiem. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, których działanie ukierunkowane jest na poprawienie warunków środowiska.

Takimi urządzeniami są np. separatory z by-passem, które przeznaczone są do oddzielania związków ropopochodnych określonych w normie PN-EN 858, takich jak oleje, benzyny, zawartych w ściekach płynących w systemie kanalizacji deszczowej. Separatory z bypassem znajdują zastosowanie w każdym miejscu, w którym znaczne ilości wody łączą się z cząsteczkami zanieczyszczonych substancji. Używa się je m.in. do oczyszczania wody deszczowej odprowadzanej z parkingów, stacji benzynowych, dróg oraz placów manewrowych.

Separatory doskonale sprawdzają się również podczas oczyszczania ścieków technologicznych, które powstają w myjniach samochodowych oraz warsztatach.

 

Konstrukcja i sposób działania

Ich konstrukcja oraz sposób działania jest stosunkowo prosta, jednak wyróżnia się wyjątkową skutecznością. Zanieczyszczona ropopochodnymi substancjami woda kierowana jest do pierwszej komory osadnika, w której następują główny proces oczyszczenia nazywany flotacją. To proces, w którym następuje unoszenie się cząsteczek olejów i substancji chemicznych na powierzchnię. Dzieje się tak, ponieważ większe cząsteczki flotują, czyli unoszą się pod wpływem różnicy ciężarów ku górze.

Kolejny proces zachodzący w separatorach to koalescencja i dotyczy on cząsteczek, które nie są wystarczająco złożone, aby samodzielnie unieś się na powierzchnię zbiornika. W trakcie koalescencji zachodzącej na filtrze będącym standardowym wyposażeniem każdego separatora dochodzi do łączenia się mniejszych cząstek aż do momentu, w którym zaczną one flotować. Zatrzymane substancje ropopochodne usuwane są z osadnika i komory flotacji za pomocą pompy ssącej, natomiast oczyszczona z wszelkich substancji ropopochodnych woda wypływa z separatora przez specjalny odpływ, który uniemożliwia wydostaniem się substancji separowanej na zewnątrz i zapobiega skażeniu miejsca zrzutu oczyszczonych ścieków deszczowych.

Separatory z bypassem to prosta i zwarta konstrukcja, która jest optymalnym rozwiązaniem technicznym służącym do filtracji zanieczyszczonej wody. To rozwiązanie, które jest również zalecane przez naszą firmę. W naszej opinii czyste i przyjazne środowisko to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy się szczególnie troszczyć z myślą o przyszłych pokoleniach. Zastosowanie w Waszej firmie separatora z bypassem będzie Waszą małą cegiełką w budowaniu lepszego jutra.

fot. HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy. Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie... więcej
Czy spotkaliście się już z terminem szara energia? Nie? Nie dziwi nas to, ponieważ jest to obecnie mało popularne zagadnienie, pomimo że jest bezpośrednio związane z szeroko rozumianą ekologią, która przecież w ostatnich latach jest na topie. Dziś budujemy ekologiczne domy, jeździmy ekologicznymi... więcej
Wszystkie zanieczyszczenia, które docierają do oczyszczalni są rozkładane na związki mineralne, które nie są groźne dla środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia to inwestycja na długie lata, jednak jaki typ oczyszczalni będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb? Wśród najważniejszych... więcej