Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dofinansowanie

Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi inwestycję na wiele lat. Koszt takiej instalacji jest w dużej mierze powiązany z wyborem technologii oczyszczania. Ta z kolei wynika z wielu czynników, jakimi są m.in. możliwości lokalizacji oczyszczalni na działce, liczba użytkowników oraz warunki wodno-gruntowe. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków dość szybko się zwraca, a dzięki programom dofinansowania oczyszczalni przydomowych (dotacje, dopłaty), może nam się zwrócić w błyskawicznym tempie. Jakie są możliwości zdobycia dopłaty do oczyszczalni i co trzeba zrobić? Tego dowiesz się czytając dalej ten artykuł (około 2-3 minuty).

Oczyszczalnie biologiczne, szamba ekologiczne dofinansowanie - jak zdobyć dotację?

Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej w 2021 r. - dotacja z gminy

W wielu gminach można skorzystać z dofinansowań części kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Dotacje te są realizowane dla mieszkańców obszarów o rozproszonej zabudowie, dla których nie planuje się budowy zbiorczej sieci kanalizacyjnej bądź podłączenie do sieci jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadnione. Wysokość dotacji nie jest stała w każdej gminie. Jej wielkość jest ustalana na mocy uchwały Rady Gminy i może wynosić nawet 5 000 zł.
Część jednostek samorządowych przyznaje dotacje uzależniając jej wysokość od poniesionych kosztów, np. 50% kosztów brutto zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków lecz nie więcej niż 4 000 zł.
Dotacje obejmują systemy oczyszczania, które spełniają obowiązujące normy dotyczące parametrów ścieków wprowadzanych do odbiornika. Należą do nich m.in. oczyszczalnie biologiczne Bio Easy Flow.
W związku z powyższym, o wiele łatwiej jest zdobyć dofinansowanie na oczyszczalnię biologiczną, aniżeli drenażową (w której do gruntu, na drenaż, trafia mocno zanieczyszczony ściek).

Od czego zacząć? Pozyskiwanie dofinansowania krok po kroku

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków, to warto sprawdzić, czy gmina, w której mieszkasz promuje takie rozwiązanie dotując jej zakup. Istotne jest, że najczęściej wnioski są rozpatrywane w kolejności ich wpływu, a pula pieniężna przeznaczona na dany rok jest ograniczona.
Wniosek jest prosty: po rozpoczęciu terminu naboru wniosków, im szybciej złożysz podanie o dotację, tym większą masz szansę, że ją otrzymasz.

Procedura przyznawania dotacji gminnej może wyglądać następująco:

  • złożenie wniosku o dofinansowanie razem z niezbędnymi załącznikami,
  • podpisanie umowy na udzielenie dotacji po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku,
  • budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
  • złożenie wniosku o wypłacenie dotacji
  • kontrola realizacji przedsięwzięcia
  • wypłata dotacji celowej.

 

Inne możliwości finansowania przydomowej oczyszczalni ścieków

Innym sposobem realizacji inwestycji budowy przydomowej oczyszczalni ścieków w przypadku, gdy koszty oczyszczalni są dla nas w danym momencie wysokie, jest zakup oczyszczalni na raty. Kupno urządzenia na raty bezpośrednio u producenta bądź instalatora takiej oczyszczalni, przy oprocentowaniu wynoszącym obecnie ok. 2,6 % może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem - biorąc pod uwagę osiągane korzyści, które są uzyskiwane przez użytkowników oczyszczalni ścieków w porównaniu z użytkownikami zbiorników bezodpływowych oraz rosnącą inflację, która dosłownie "zjada" wartość pieniądza. Często o wiele bardziej opłaca się kupić oczyszczalnię ścieków na raty, niż ponosić znacznie wyższe koszty eksploatacji szamba i straty inflacyjne.
Na chwilę obecną HABA oferuje możliwość sprzedaży ratalnej - jeżeli jesteś zainteresowany tą opcją zakupową, to skontaktuj się z nami.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Nadchodząca susza hydrologiczna uświadomiła wielu osobom, że woda tak naprawdę jest cennym skarbem, którego wartość doceniamy szczególnie wtedy, gdy zaczyna go brakować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezzapachowe oczyszczalnie BIO EASY FLOW i MAXI BIO z systemem nawadniania GREEN SHOWER... więcej
Niedrożność umywalki, zlewu czy brodzika prysznicowego jest niezwykle irytującym problemem, który może pojawić się w każdym domu. Jednym z winowajców tego zjawiska jest zapchany syfon. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem szybko, skutecznie i samodzielnie... więcej