Jak czyścić separator tłuszczu?

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy.

Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych, hoteli, ubojni oraz przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsnego. Mechanizm działania separatora jest bardzo prosty, ponieważ sprowadza się do jednego z podstawowych praw fizyki, które dotyczy gęstości cieczy.

Tłuszcze zwierzęce są lżejsze od wody, dlatego unoszą się na jej powierzchni. Dzięki działaniu osadnika i separatora właściwego można jest skutecznie oddzielić od reszty ścieków.

Należy jednak mieć świadomość, że tłuszcze są bardzo lepką substancją, dlatego często osadzają się poszczególnych elementach separatora. Prawidłowa eksploatacja tego urządzenia jest więc kluczową kwestią, o której powinno się zawsze pamiętać.

 

Eksploatacja separatora

Sprowadza się ona do systematycznej kontroli poziomu zanieczyszczeń w komorach osadczych oraz regularnego czyszczenia. Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, ponieważ osadzający się tłuszcz może spowodować całkowite zablokowanie przepływu, co będzie wiązało się z koniecznością chemicznego lub fizycznego udrożnienia całej sieci.

 

Kontrola pracy urządzeń

Pierwszą ważną kwestią, o której powinni pamiętać użytkownicy separatorów, jest systematyczna kontrola. Przynajmniej raz w tygodniu należy zweryfikować stan techniczny urządzenia, sprawdzić grubość warstwy nagromadzonych substancji, zdjąć pokrywy, a następnie skontrolować drożność wlotów i wylotów. Rutynowa kontrola ma na celu zapobiegać wszelkim nieoczekiwanym awariom poprzez szybkie wykrycie nieprawidłowości w systemie.

 

Czyszczenie separatora

Kolejną równie ważną kwestią jest regularne czyszczenie urządzenia. Według niektórych norm określających częstotliwość czyszczeń, taki zabieg powinien odbyć się raz na dwa tygodnie, jednak w wielu przypadkach można zmniejszyć częstotliwość czyszczenia do jednego zabiegu w miesiącu. Należy jednak pilnować, aby grubość warstwy odseparowanego tłuszczu nie była większa niż 18-20 cm.

Opróżnianie i czyszczenie separatora z tłuszczów może wykonywać wyłącznie firma, która posiada stosowne uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt w postaci wozu asenizacyjnego. Czyszczenie separatora tłuszczu sprowadza się do całkowitego spuszczenia wody z urządzenia, a następnie dokładnego oczyszczenia podzespołów z wszelkich osadów. Po wykonanym zabiegu separator wypełnia się czystą wodą.

Wszystkim użytkownikom separatorów zalecamy prowadzenie dziennika kontroli i czyszczenia separatora. Dzięki niemu można w prosty i wygodny sposób monitorować wszelkie kwestie dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzenia.

SEPARATORY PIONOWE SKHP HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

W XXI wieku kwestie związane z ochroną środowiska nabierają wyjątkowego znaczenia.Nigdy wcześniej nasza planeta nie była eksploatowana w tak intensywny sposób. Rewolucja przemysłowo-technologiczna sprawiła, że ludzkość z każdym kolejnym rokiem produkuje coraz więcej odpadów i zanieczyszczeń. Dziś... więcej
Oczyszczalnie ścieków to dziś temat, który bardzo zyskuje na popularności. Na ich instalację decydują się nie tylko gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej czy przedsiębiorstwa produkcyjne, ale również całe wsie i małe miasteczka, które nie mają stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej... więcej
Tworząc projekt domu, warto zastanowić się nad tym, ile kosztować będzie jego eksploatacja. Podwyżki cen energii oraz rosnące koszty ogrzewania budynków powodują zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które umożliwiają znaczne obniżenie tychże kosztów. Co prawda zarówno projekty... więcej
Wiele osób nie decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków ze względu na koszty, które są większe niż w przypadku tradycyjnego szamba.  W jednym z naszych artykułów, w którym porównywaliśmy koszty montażu i eksploatacji tradycyjnego szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków. Choć... więcej
Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją? Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale... więcej