Jak czyścić separator tłuszczu?

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy.

Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych, hoteli, ubojni oraz przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsnego. Mechanizm działania separatora jest bardzo prosty, ponieważ sprowadza się do jednego z podstawowych praw fizyki, które dotyczy gęstości cieczy.

Tłuszcze zwierzęce są lżejsze od wody, dlatego unoszą się na jej powierzchni. Dzięki działaniu osadnika i separatora właściwego można jest skutecznie oddzielić od reszty ścieków.

Należy jednak mieć świadomość, że tłuszcze są bardzo lepką substancją, dlatego często osadzają się poszczególnych elementach separatora. Prawidłowa eksploatacja tego urządzenia jest więc kluczową kwestią, o której powinno się zawsze pamiętać.

Eksploatacja separatora

Sprowadza się ona do systematycznej kontroli poziomu zanieczyszczeń w komorach osadczych oraz regularnego czyszczenia. Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, ponieważ osadzający się tłuszcz może spowodować całkowite zablokowanie przepływu, co będzie wiązało się z koniecznością chemicznego lub fizycznego udrożnienia całej sieci.

Kontrola pracy urządzeń

Pierwszą ważną kwestią, o której powinni pamiętać użytkownicy separatorów, jest systematyczna kontrola. Przynajmniej raz w tygodniu należy zweryfikować stan techniczny urządzenia, sprawdzić grubość warstwy nagromadzonych substancji, zdjąć pokrywy, a następnie skontrolować drożność wlotów i wylotów. Rutynowa kontrola ma na celu zapobiegać wszelkim nieoczekiwanym awariom poprzez szybkie wykrycie nieprawidłowości w systemie.

Czyszczenie separatora

Kolejną równie ważną kwestią jest regularne czyszczenie urządzenia. Według niektórych norm określających częstotliwość czyszczeń, taki zabieg powinien odbyć się raz na dwa tygodnie, jednak w wielu przypadkach można zmniejszyć częstotliwość czyszczenia do jednego zabiegu w miesiącu. Należy jednak pilnować, aby grubość warstwy odseparowanego tłuszczu nie była większa niż 18-20 cm.

Opróżnianie i czyszczenie separatora z tłuszczów może wykonywać wyłącznie firma, która posiada stosowne uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt w postaci wozu asenizacyjnego. Czyszczenie separatora tłuszczu sprowadza się do całkowitego spuszczenia wody z urządzenia, a następnie dokładnego oczyszczenia podzespołów z wszelkich osadów. Po wykonanym zabiegu separator wypełnia się czystą wodą.

Wszystkim użytkownikom separatorów zalecamy prowadzenie dziennika kontroli i czyszczenia separatora. Dzięki niemu można w prosty i wygodny sposób monitorować wszelkie kwestie dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzenia.

SEPARATORY PIONOWE SKHP HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Według danych statystycznych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny obywatel naszego kraju wykorzystuje 96 litrów wody każdego dnia. Większa część tej liczby jest wygospodarowana na prace domowe oraz kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej. Pranie, sprzątanie, podlewanie... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ) prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej skomplikowanych rozwiązań. I tak powstały, np. oczyszczalnie gnilno-roślinno-stawowe, oczyszczalnie hybrydowe, oczyszczalnie trzykomorowe, itp.Tymczasem te komplikacje nie idą w parze z wygodą dla... więcej