Jak czyścić separator tłuszczu?

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy.

Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych, hoteli, ubojni oraz przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsnego. Mechanizm działania separatora jest bardzo prosty, ponieważ sprowadza się do jednego z podstawowych praw fizyki, które dotyczy gęstości cieczy.

Tłuszcze zwierzęce są lżejsze od wody, dlatego unoszą się na jej powierzchni. Dzięki działaniu osadnika i separatora właściwego można jest skutecznie oddzielić od reszty ścieków.

Należy jednak mieć świadomość, że tłuszcze są bardzo lepką substancją, dlatego często osadzają się poszczególnych elementach separatora. Prawidłowa eksploatacja tego urządzenia jest więc kluczową kwestią, o której powinno się zawsze pamiętać.

 

Eksploatacja separatora

Sprowadza się ona do systematycznej kontroli poziomu zanieczyszczeń w komorach osadczych oraz regularnego czyszczenia. Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, ponieważ osadzający się tłuszcz może spowodować całkowite zablokowanie przepływu, co będzie wiązało się z koniecznością chemicznego lub fizycznego udrożnienia całej sieci.

 

Kontrola pracy urządzeń

Pierwszą ważną kwestią, o której powinni pamiętać użytkownicy separatorów, jest systematyczna kontrola. Przynajmniej raz w tygodniu należy zweryfikować stan techniczny urządzenia, sprawdzić grubość warstwy nagromadzonych substancji, zdjąć pokrywy, a następnie skontrolować drożność wlotów i wylotów. Rutynowa kontrola ma na celu zapobiegać wszelkim nieoczekiwanym awariom poprzez szybkie wykrycie nieprawidłowości w systemie.

 

Czyszczenie separatora

Kolejną równie ważną kwestią jest regularne czyszczenie urządzenia. Według niektórych norm określających częstotliwość czyszczeń, taki zabieg powinien odbyć się raz na dwa tygodnie, jednak w wielu przypadkach można zmniejszyć częstotliwość czyszczenia do jednego zabiegu w miesiącu. Należy jednak pilnować, aby grubość warstwy odseparowanego tłuszczu nie była większa niż 18-20 cm.

Opróżnianie i czyszczenie separatora z tłuszczów może wykonywać wyłącznie firma, która posiada stosowne uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt w postaci wozu asenizacyjnego. Czyszczenie separatora tłuszczu sprowadza się do całkowitego spuszczenia wody z urządzenia, a następnie dokładnego oczyszczenia podzespołów z wszelkich osadów. Po wykonanym zabiegu separator wypełnia się czystą wodą.

Wszystkim użytkownikom separatorów zalecamy prowadzenie dziennika kontroli i czyszczenia separatora. Dzięki niemu można w prosty i wygodny sposób monitorować wszelkie kwestie dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzenia.

SEPARATORY PIONOWE SKHP HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Prawdziwy mężczyzna, zgodnie z tradycją, powinien wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo. A gdyby ten mężczyzna wziął pod uwagę wybudowanie ekologicznego i inteligentnego domu, czy mielibyśmy do czynienia z nową tradycją? Ekologiczne rozwiązania dominują nie tylko w branży spożywczej, ale... więcej
Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków? Jak działa? Czy należy obawiać się wysokich kosztów eksploatacji? Rozwiewamy wątpliwości. Przydomowa oczyszczalnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, korzystnym zarówno dla naszych kieszeni, jak i dla środowiska. Wielu właścicieli posesji,... więcej
Coraz więcej osób na terenie swoich posesji oraz gospodarstw domowych wdraża rozwiązania, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia kwot pojawiających się na rachunkach za podstawowe media, ale również mają istotny wpływ na ochronę otaczającego nas środowiska. Obecnie największą... więcej
Moduł BioStar to kompaktowy moduł sekwencyjny z aktywnym osadem czynnym, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie. Urządzenie podłączone jest pod istniejący osadnik wstępny. Dzięki temu osad czynny jest obciążony w bardzo małym stopniu, co podnosi skuteczność oczyszczania.   Dlaczego... więcej
Kalendarzowa jesień 2016 rozpocznie się już za dwa dni. To nielubiana przez większość osób pora roku ze względu na niesprzyjającą pogodę, jednak według prognoz najbliższe dni mają być słoneczne i bez deszczu. W naszej opinii to doskonały moment na rozpoczęcie jesiennych porządków w ogrodzie. Od... więcej