Oczyszczalnie w ogrodzie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być montowane wszędzie tam gdzie teren nie jest objęty siecią kanalizacyjną. W naszych poprzednich artykułach informowaliśmy o zaletach tego typu rozwiązań, a jest ich jeszcze więcej. 

Wśród wielu rodzajów oczyszczalni mamy również te, które nie będą szpeciły naszego ogrodu, a wręcz przeciwnie. O sposobie w jaki usuwa się ścieki z posesji decydują warunki wodno – gruntowe i jak wcześniej już wspominaliśmy to, czy istnieje bądź nie możliwość podłączenia do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Wiele osób przed podjęciem decyzji o montażu oczyszczalni zastanawia się również nad tym jak wkomponować jak w przestrzeń wokół budynku, ale również tam gdzie znajduje się ogród lub działka. Również w tym zakresie firmy zajmujące się dostarczaniem mechanizmów oferują swoje usługi.

.

Oczyszczalnie trzcinowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby oczyszczalnia była nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale również zapewniała estetyczny wygląd terenu wokół posesji są oczyszczalnie trzcinowe nazywane również korzeniowymi. O roślinnych oczyszczalniach i ich zaletach  mogliście przeczytać niedawno na naszym blogu. Oczyszczalnie roślinne z powodzeniem można montować w:

 • domach jednorodzinnych
 • ogrodach
 • szkołach
 • hotelach
 • gospodarstwach agroturystycznych
 • zakładach produkcyjnych

Oczyszczalnie trzcinowe w ogrodach wyglądają naprawdę pięknie, a oczyszczoną wodą można podlewać ogród. Tego typu mechanizmy uważane są za jedne z najbardziej sprawnych oczyszczalni. Filtr porośnięty jest trzciną, a wypływa  z niego woda, którą można później wykorzystać lub odprowadzić do gruntu.

.

Oczyszczalnia wkomponowana w ogród

Tego typu oczyszczalnie często polecane są gospodarstwom agroturystycznym, hotelom usytuowanym na wsiach czy mieszkańcom domów jednorodzinnych. Obok oczyszczalni trzcinowych występują oczyszczalnie ogrodowe. Kompozycje roślin w takich oczyszczalniach dostosowane są jakości ścieków, ale również do warunków klimatycznych czy do tego jak wyglądać ma miejsce, w którym powstanie oczyszczalnia. Oczyszczalnie ogrodowe mają jeszcze więcej zalet, a przede wszystkim są dobrą alternatywą do szamba i kupowania do niego bakterii.  Są do przede wszystkim:

 • tworzenie siedlisk dla roślin i zwierząt
 • różne systemy korzeniowe sprawiają, że zwiększa się skuteczność oczyszczania ścieków
 • mają estetyczny wygląd
 • nie wydzielają przykrych zapachów
 • odporne są na wahania ilości ścieków

Oczyszczalnie w ogrodach sprawiają, że cała konstrukcja nie jest widoczna i sprawia, że całość wygląda naprawdę pięknie. Niedawno pojawiły się także specjalne pokrywy, które sprawiają, że oczyszczalnie są jak najmniej widoczne w otoczeniu.

..

Pozwalają one wkomponować oczyszczalnię w istniejący ogród poprzez wypełnienie ich korą, kamieniami, trawą itp.

PRZYKŁADY  OCZYSZCZALNI   WKOMPONOWANYCH W OGRÓD   HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Odległości montażowe przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków Coraz więcej osób budujących się na terenach nie objętych kanalizacją decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ obecne technologie oczyszczania ścieków zapewniają nie tylko... więcej
Woda to jeden z najcenniejszych darów otaczającego nas świata. Jest niemalże wszędzie – w rzekach, morzach, oceanach, roślinach, kubku porannej herbaty i w ludzkim ciele. Gdyby nie woda, nie byłoby na świecie życia. Zniknęłaby zieleń, owoce, warzywa, wyschłyby zbiorniki wodne, a zwierzęta i ludzie... więcej
Wielu osobom dom kojarzy się z budynkiem, który wykonany jest z betonu, cegieł oraz wielu innych materiałów murarskich. Jednak w ostatnich latach można w naszym kraju zauważyć wzrost zainteresowania konstrukcjami z drewna. To trend, który przybył do naszego kraju zza oceanu, ponieważ to właśnie w... więcej