Oczyszczalnie w ogrodzie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być montowane wszędzie tam gdzie teren nie jest objęty siecią kanalizacyjną. W naszych poprzednich artykułach informowaliśmy o zaletach tego typu rozwiązań, a jest ich jeszcze więcej. 

Wśród wielu rodzajów oczyszczalni mamy również te, które nie będą szpeciły naszego ogrodu, a wręcz przeciwnie. O sposobie w jaki usuwa się ścieki z posesji decydują warunki wodno – gruntowe i jak wcześniej już wspominaliśmy to, czy istnieje bądź nie możliwość podłączenia do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Wiele osób przed podjęciem decyzji o montażu oczyszczalni zastanawia się również nad tym jak wkomponować jak w przestrzeń wokół budynku, ale również tam gdzie znajduje się ogród lub działka. Również w tym zakresie firmy zajmujące się dostarczaniem mechanizmów oferują swoje usługi.

.

Oczyszczalnie trzcinowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą, aby oczyszczalnia była nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale również zapewniała estetyczny wygląd terenu wokół posesji są oczyszczalnie trzcinowe nazywane również korzeniowymi. O roślinnych oczyszczalniach i ich zaletach  mogliście przeczytać niedawno na naszym blogu. Oczyszczalnie roślinne z powodzeniem można montować w:

 • domach jednorodzinnych
 • ogrodach
 • szkołach
 • hotelach
 • gospodarstwach agroturystycznych
 • zakładach produkcyjnych

Oczyszczalnie trzcinowe w ogrodach wyglądają naprawdę pięknie, a oczyszczoną wodą można podlewać ogród. Tego typu mechanizmy uważane są za jedne z najbardziej sprawnych oczyszczalni. Filtr porośnięty jest trzciną, a wypływa  z niego woda, którą można później wykorzystać lub odprowadzić do gruntu.

.

Oczyszczalnia wkomponowana w ogród

Tego typu oczyszczalnie często polecane są gospodarstwom agroturystycznym, hotelom usytuowanym na wsiach czy mieszkańcom domów jednorodzinnych. Obok oczyszczalni trzcinowych występują oczyszczalnie ogrodowe. Kompozycje roślin w takich oczyszczalniach dostosowane są jakości ścieków, ale również do warunków klimatycznych czy do tego jak wyglądać ma miejsce, w którym powstanie oczyszczalnia. Oczyszczalnie ogrodowe mają jeszcze więcej zalet, a przede wszystkim są dobrą alternatywą do szamba i kupowania do niego bakterii.  Są do przede wszystkim:

 • tworzenie siedlisk dla roślin i zwierząt
 • różne systemy korzeniowe sprawiają, że zwiększa się skuteczność oczyszczania ścieków
 • mają estetyczny wygląd
 • nie wydzielają przykrych zapachów
 • odporne są na wahania ilości ścieków

Oczyszczalnie w ogrodach sprawiają, że cała konstrukcja nie jest widoczna i sprawia, że całość wygląda naprawdę pięknie. Niedawno pojawiły się także specjalne pokrywy, które sprawiają, że oczyszczalnie są jak najmniej widoczne w otoczeniu.

..

Pozwalają one wkomponować oczyszczalnię w istniejący ogród poprzez wypełnienie ich korą, kamieniami, trawą itp.

PRZYKŁADY  OCZYSZCZALNI   WKOMPONOWANYCH W OGRÓD   HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają... więcej
Co to jest próba osadowa i po co się ją wykonuje? Na czym polega kontrola osadu w oczyszczalni? Próba osadowa to zabieg polegający na sprawdzeniu ilości i jakości osadu w zbiorniku oczyszczalni ścieków. Wykonuje się ją przede wszystkim po to, by sprawdzić czy nie został przekroczony poziom osadu w... więcej
Moduł BioStar to kompaktowy moduł sekwencyjny z aktywnym osadem czynnym, w którym procesy oczyszczania przebiegają cyklicznie. Urządzenie podłączone jest pod istniejący osadnik wstępny. Dzięki temu osad czynny jest obciążony w bardzo małym stopniu, co podnosi skuteczność oczyszczania.   Dlaczego... więcej