Jak nie tracić ciepła w domu?

Nadeszła jesień, a co gorsza, zima zbliża się wielkimi krokami. Choć cieszymy się na jarmarki bożonarodzeniowe, ferie i wyjazdy na narty, to istnieją też negatywne strony tej pory roku. Na pierwszym miejscu można wymienić temperaturę. Nie dość, że ubieramy się ciepło od stóp do głów, to i tak wciąż nam zimno. Na dworze raczej nie możemy nic wskórać, ale istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać dom w ciepłej temperaturze. Zdradzimy dziś kilka z nich.


 
1. Szczelne okna

Warunek konieczny. Każdy, kto miał choć raz wątpliwą przyjemność przebywać i spać w mieszkaniu z nieszczelnymi oknami, wie coś na ten temat. Chłód, który wydaje się niedostrzegalny, nagle staje się uciążliwy. Nie pomagają ciepłe swetry i skarpety, jeżeli siedzimy przy drzwiach balkonowych lub oknie, przez które ukradkiem wpada zimne powietrze. Dlatego też tak ważne jest, aby przed zimą zadbać o uszczelnienie okien. Podkładanie pod ramy koców może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. I na pewno nie będzie zdobić, a ciepło może szybko uciec szczelinami.

 
2. Ustawienie mebli

Nie oszukujmy się – wielu z nas nie wie, jak to zrobić. Kupujemy modne kanapy, szafy i komody z katalogów, a kiedy przychodzi co do czego, nie wiemy, jak je rozmieścić w pomieszczeniu. A to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Jeśli zastawimy grzejnik garderobą, możemy nie poczuć, że daje on realne ciepło, odczuje to z kolei nasz mebel. Istnieje też druga możliwość – kaloryfer schowany za łóżkiem. W nocy może nie dawać nam zasnąć, a ciągu dnia blokować przepływ ciepła w pokoju. Najlepiej więc, jeśli będzie umieszczony w miejscu, gdzie nic nie będzie go zasłaniało. Dzięki temu najłatwiej będzie mu emitować ciepło.

 
3. Ubrania na suszarkę!

Wiele osób ma szybki sposób na suszenie ubrań – umieszczenie ich na grzejniku. Jeśli jednak chcemy dobrze ogrzać pomieszczenie, lepiej nie wykorzystywać tego triku. Ciepło z kaloryfera przejdzie na mokrą odzież, a mieszkanie pozostanie chłodne. Lepiej, by całe ciepło z grzejnika mogło przejąć pomieszczenie. A ubrania można rozwiesić na suszarce.

Wierzymy, że czeka nas niezbyt mroźna, przyjemna zima i nikt nie będzie narzekał na wychłodzone domy. Nie traćmy ciepła przez nieprzemyślane ruchy, a z pewnością zniknie potrzeba chodzenia w dwóch swetrach naraz. Powodzenia!

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Zbieranie deszczówki to powszechna praktyka w wielu gospodarstwach domowych. Nie tylko pomaga skutecznie odprowadzać wodę z powierzchni, ale także umożliwia oszczędności w domowym budżecie. Dowiedz się, w jaki sposób można wykorzystać zmagazynowaną wodę? Wszechstronna deszczówka Deszczówka może... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Od wielu lat przemysł jest utożsamiany z działalnością, która nie sprzyja otaczającemu nas światu. Obwiniany jest za wycieki chemikaliów do pobliskich akwenów, zanieczyszczenia powietrza oraz skażenia gleby. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ na przestrzeni lat zdarzały się katastrofy ekologiczne,... więcej