Jak nie tracić ciepła w domu?

Nadeszła jesień, a co gorsza, zima zbliża się wielkimi krokami. Choć cieszymy się na jarmarki bożonarodzeniowe, ferie i wyjazdy na narty, to istnieją też negatywne strony tej pory roku. Na pierwszym miejscu można wymienić temperaturę. Nie dość, że ubieramy się ciepło od stóp do głów, to i tak wciąż nam zimno. Na dworze raczej nie możemy nic wskórać, ale istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać dom w ciepłej temperaturze. Zdradzimy dziś kilka z nich.


 
1. Szczelne okna

Warunek konieczny. Każdy, kto miał choć raz wątpliwą przyjemność przebywać i spać w mieszkaniu z nieszczelnymi oknami, wie coś na ten temat. Chłód, który wydaje się niedostrzegalny, nagle staje się uciążliwy. Nie pomagają ciepłe swetry i skarpety, jeżeli siedzimy przy drzwiach balkonowych lub oknie, przez które ukradkiem wpada zimne powietrze. Dlatego też tak ważne jest, aby przed zimą zadbać o uszczelnienie okien. Podkładanie pod ramy koców może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. I na pewno nie będzie zdobić, a ciepło może szybko uciec szczelinami.

 
2. Ustawienie mebli

Nie oszukujmy się – wielu z nas nie wie, jak to zrobić. Kupujemy modne kanapy, szafy i komody z katalogów, a kiedy przychodzi co do czego, nie wiemy, jak je rozmieścić w pomieszczeniu. A to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Jeśli zastawimy grzejnik garderobą, możemy nie poczuć, że daje on realne ciepło, odczuje to z kolei nasz mebel. Istnieje też druga możliwość – kaloryfer schowany za łóżkiem. W nocy może nie dawać nam zasnąć, a ciągu dnia blokować przepływ ciepła w pokoju. Najlepiej więc, jeśli będzie umieszczony w miejscu, gdzie nic nie będzie go zasłaniało. Dzięki temu najłatwiej będzie mu emitować ciepło.

 
3. Ubrania na suszarkę!

Wiele osób ma szybki sposób na suszenie ubrań – umieszczenie ich na grzejniku. Jeśli jednak chcemy dobrze ogrzać pomieszczenie, lepiej nie wykorzystywać tego triku. Ciepło z kaloryfera przejdzie na mokrą odzież, a mieszkanie pozostanie chłodne. Lepiej, by całe ciepło z grzejnika mogło przejąć pomieszczenie. A ubrania można rozwiesić na suszarce.

Wierzymy, że czeka nas niezbyt mroźna, przyjemna zima i nikt nie będzie narzekał na wychłodzone domy. Nie traćmy ciepła przez nieprzemyślane ruchy, a z pewnością zniknie potrzeba chodzenia w dwóch swetrach naraz. Powodzenia!

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Dziś coraz więcej osób wyraża swoją aprobatę do działań proekologicznych. Istotny wpływ na dynamiczny rozwój tego trendu ma nie tylko troska o otaczające nas środowisko, ale również aspekt finansowy. Gospodarstwa domowe, które podążają tą ścieżką mogą skuteczne minimalizować wydatki przeznaczane na... więcej
Jeżeli Wasz dom jest zlokalizowany na terenie, który nie ma stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej, to występując w roli właścicieli posesji, jesteście odpowiedzialni za samodzielnie zagospodarowanie wody opadowej. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się... więcej
Piękne górskie widoki, szum fal morza Bałtyckiego, promyki zachodzącego słońca odbijające się od tafli mazurskich jezior oraz spokojne agroturystyczne regiony, w których wypoczynek nabiera zupełnie nowego znaczenia. Wakacje w naszym kraju z pewnością nie są gorsze od tych zagranicznych, ponieważ... więcej