Jak nie tracić ciepła w domu?

Nadeszła jesień, a co gorsza, zima zbliża się wielkimi krokami. Choć cieszymy się na jarmarki bożonarodzeniowe, ferie i wyjazdy na narty, to istnieją też negatywne strony tej pory roku. Na pierwszym miejscu można wymienić temperaturę. Nie dość, że ubieramy się ciepło od stóp do głów, to i tak wciąż nam zimno. Na dworze raczej nie możemy nic wskórać, ale istnieje kilka sposobów na to, by utrzymać dom w ciepłej temperaturze. Zdradzimy dziś kilka z nich.


 
1. Szczelne okna

Warunek konieczny. Każdy, kto miał choć raz wątpliwą przyjemność przebywać i spać w mieszkaniu z nieszczelnymi oknami, wie coś na ten temat. Chłód, który wydaje się niedostrzegalny, nagle staje się uciążliwy. Nie pomagają ciepłe swetry i skarpety, jeżeli siedzimy przy drzwiach balkonowych lub oknie, przez które ukradkiem wpada zimne powietrze. Dlatego też tak ważne jest, aby przed zimą zadbać o uszczelnienie okien. Podkładanie pod ramy koców może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. I na pewno nie będzie zdobić, a ciepło może szybko uciec szczelinami.

 
2. Ustawienie mebli

Nie oszukujmy się – wielu z nas nie wie, jak to zrobić. Kupujemy modne kanapy, szafy i komody z katalogów, a kiedy przychodzi co do czego, nie wiemy, jak je rozmieścić w pomieszczeniu. A to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Jeśli zastawimy grzejnik garderobą, możemy nie poczuć, że daje on realne ciepło, odczuje to z kolei nasz mebel. Istnieje też druga możliwość – kaloryfer schowany za łóżkiem. W nocy może nie dawać nam zasnąć, a ciągu dnia blokować przepływ ciepła w pokoju. Najlepiej więc, jeśli będzie umieszczony w miejscu, gdzie nic nie będzie go zasłaniało. Dzięki temu najłatwiej będzie mu emitować ciepło.

 
3. Ubrania na suszarkę!

Wiele osób ma szybki sposób na suszenie ubrań – umieszczenie ich na grzejniku. Jeśli jednak chcemy dobrze ogrzać pomieszczenie, lepiej nie wykorzystywać tego triku. Ciepło z kaloryfera przejdzie na mokrą odzież, a mieszkanie pozostanie chłodne. Lepiej, by całe ciepło z grzejnika mogło przejąć pomieszczenie. A ubrania można rozwiesić na suszarce.

Wierzymy, że czeka nas niezbyt mroźna, przyjemna zima i nikt nie będzie narzekał na wychłodzone domy. Nie traćmy ciepła przez nieprzemyślane ruchy, a z pewnością zniknie potrzeba chodzenia w dwóch swetrach naraz. Powodzenia!

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Odległości montażowe przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków Coraz więcej osób budujących się na terenach nie objętych kanalizacją decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ obecne technologie oczyszczania ścieków zapewniają nie tylko... więcej
Na terenach, które są pozbawione stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, coraz większą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. To urządzenia, które są wygodniejsze i efektywniejsze niż klasyczne szamba, a koszt ich montażu zwraca się średnio po trzech latach eksploatacji.... więcej