Ekologiczny dom z bali

Domy z drewna, jak również drewniane domy z bali nie są już w dzisiejszych czasach przejawem luksusu, czy ekstrawagancji. To przede wszystkim nowoczesny, a co ważniejsze ekologiczny sposób na życie. Drewniane domy robią nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie pod względem wizualnym, ale również wpisują się w każdy krajobraz i pozwalają stworzyć unikatowe uczucie pełnej harmonii z otaczającym światem.

Ludzie od wieków budują drewniane domy. Powody? Chęć zbliżenia się do natury i świadomość, że drewno jest materiałem bardzo trwałym.

a

Drewno czy cegły?

Domy z bali zdobywają uznanie wśród osób planujących postawienie klasycznego, choć wyróżniającego się domu. Do ich zalet zalicza się nie tylko wygląd, ale także mniejsze niż w przypadku standardowego budownictwa koszty wykończenia i znacznie krótszy czas realizacji. Najpopularniejsze na południu Polski domy z bali podbijają kolejne regiony naszego kraju.

Drewniane domki często postrzegane są jako budynki przeznaczone na letni wypoczynek w górach czy nad morzem. Nic bardziej mylnego! Dziś drewniane domy są alternatywą dla murowanych budynków.

a

a

Domki całoroczne z drewna

Domy z drewna zawsze uważane były za zdrowe i ekologiczne. Opinia ta to  nie tylko stereotyp – ingerencja środków chemicznych w tym przypadku ograniczona jest do minimum, a wykorzystując dzisiejsze osiągnięcia nauki, można ją wyeliminować całkowicie.

Drewno to jedyny materiał budowlany, który nie podlega procesowi wytwarzania, w przeciwieństwie do pustaków, cegieł czy betonów. Dzięki temu unika się spalania bardzo dużych ilości energii,  a co za tym idzie emitowania znacznych ilości dwutlenku węgla. Ponadto, drewno jest materiałem odnawialnym, produkowanym nie przez człowieka, a przez naturę.

Jeżeli lubisz przyrodę i zapach lasu, domki ekologiczne są właśnie dla Ciebie. Drewno nie tylko pięknie pachnie, ale co bardzo ważne – podlega również samoregulacji wilgotności.

Żywotność domu z bali szacowana jest nawet na 300 lat. Jak jest w rzeczywistości? Weźmy za przykład drewniane kościoły, których wiek szacuje się na nawet kilkaset lat. Możliwe? Możliwe!

Część inwestorów zniechęca się, ponieważ czasami zdarza się, że drewniany dom jest nieco droższą inwestycją od domu z cegły. W praktyce okazuje się jednak, że procentuje on niższymi wydatkami na utrzymanie, a co najważniejsze  – jest zdrowy. Ta różnica kosztów zwraca się przy wykończeniu budynku, począwszy od izolacji, przez tynkowanie, a skończywszy na malowaniu. Drewno jest bardzo dobrym „izolatorem”ciepła.

Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybudować lub kupić ekologiczny dom z bali, dokładnie przemyśl, jakie materiały zostaną wykorzystane do jego budowy. Weź pod uwagę nie tylko względy finansowe, ale również dobro i wpływ na środowisko naturalne.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak... więcej
Ścieki — temat niby codzienny, ale wciąż poniekąd abstrakcyjny dla większości z nas. Wiemy, czym są, tak, jak wiemy, czym jest czas. Trudno jednak podać nam jedną, konkretną definicję terminu ścieki prosto z głowy. Co ciekawe, nie istnieje tylko i wyłącznie jedna grupa ścieków. W dzisiejszym wpisie... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA RL. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej