Ekologiczny dom z bali

Domy z drewna, jak również drewniane domy z bali nie są już w dzisiejszych czasach przejawem luksusu, czy ekstrawagancji. To przede wszystkim nowoczesny, a co ważniejsze ekologiczny sposób na życie. Drewniane domy robią nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie pod względem wizualnym, ale również wpisują się w każdy krajobraz i pozwalają stworzyć unikatowe uczucie pełnej harmonii z otaczającym światem.

Ludzie od wieków budują drewniane domy. Powody? Chęć zbliżenia się do natury i świadomość, że drewno jest materiałem bardzo trwałym.

a

Drewno czy cegły?

Domy z bali zdobywają uznanie wśród osób planujących postawienie klasycznego, choć wyróżniającego się domu. Do ich zalet zalicza się nie tylko wygląd, ale także mniejsze niż w przypadku standardowego budownictwa koszty wykończenia i znacznie krótszy czas realizacji. Najpopularniejsze na południu Polski domy z bali podbijają kolejne regiony naszego kraju.

Drewniane domki często postrzegane są jako budynki przeznaczone na letni wypoczynek w górach czy nad morzem. Nic bardziej mylnego! Dziś drewniane domy są alternatywą dla murowanych budynków.

a

a

Domki całoroczne z drewna

Domy z drewna zawsze uważane były za zdrowe i ekologiczne. Opinia ta to  nie tylko stereotyp – ingerencja środków chemicznych w tym przypadku ograniczona jest do minimum, a wykorzystując dzisiejsze osiągnięcia nauki, można ją wyeliminować całkowicie.

Drewno to jedyny materiał budowlany, który nie podlega procesowi wytwarzania, w przeciwieństwie do pustaków, cegieł czy betonów. Dzięki temu unika się spalania bardzo dużych ilości energii,  a co za tym idzie emitowania znacznych ilości dwutlenku węgla. Ponadto, drewno jest materiałem odnawialnym, produkowanym nie przez człowieka, a przez naturę.

Jeżeli lubisz przyrodę i zapach lasu, domki ekologiczne są właśnie dla Ciebie. Drewno nie tylko pięknie pachnie, ale co bardzo ważne – podlega również samoregulacji wilgotności.

Żywotność domu z bali szacowana jest nawet na 300 lat. Jak jest w rzeczywistości? Weźmy za przykład drewniane kościoły, których wiek szacuje się na nawet kilkaset lat. Możliwe? Możliwe!

Część inwestorów zniechęca się, ponieważ czasami zdarza się, że drewniany dom jest nieco droższą inwestycją od domu z cegły. W praktyce okazuje się jednak, że procentuje on niższymi wydatkami na utrzymanie, a co najważniejsze  – jest zdrowy. Ta różnica kosztów zwraca się przy wykończeniu budynku, począwszy od izolacji, przez tynkowanie, a skończywszy na malowaniu. Drewno jest bardzo dobrym „izolatorem”ciepła.

Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybudować lub kupić ekologiczny dom z bali, dokładnie przemyśl, jakie materiały zostaną wykorzystane do jego budowy. Weź pod uwagę nie tylko względy finansowe, ale również dobro i wpływ na środowisko naturalne.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Coraz częstszym powodem zainteresowania małymi elektrowniami wiatrowymi są wysokie koszty podłączenia do sieci zakładu energetycznego oraz rosnące koszty energii wykorzystywanej w naszych gospodarstwach domowych. Nierzadko zdarza się, że kupno małej elektrowni wiatrowej w pełni zaspokaja potrzeby... więcej