Ekologiczny dom z bali

Domy z drewna, jak również drewniane domy z bali nie są już w dzisiejszych czasach przejawem luksusu, czy ekstrawagancji. To przede wszystkim nowoczesny, a co ważniejsze ekologiczny sposób na życie. Drewniane domy robią nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie pod względem wizualnym, ale również wpisują się w każdy krajobraz i pozwalają stworzyć unikatowe uczucie pełnej harmonii z otaczającym światem.

Ludzie od wieków budują drewniane domy. Powody? Chęć zbliżenia się do natury i świadomość, że drewno jest materiałem bardzo trwałym.

a

Drewno czy cegły?

Domy z bali zdobywają uznanie wśród osób planujących postawienie klasycznego, choć wyróżniającego się domu. Do ich zalet zalicza się nie tylko wygląd, ale także mniejsze niż w przypadku standardowego budownictwa koszty wykończenia i znacznie krótszy czas realizacji. Najpopularniejsze na południu Polski domy z bali podbijają kolejne regiony naszego kraju.

Drewniane domki często postrzegane są jako budynki przeznaczone na letni wypoczynek w górach czy nad morzem. Nic bardziej mylnego! Dziś drewniane domy są alternatywą dla murowanych budynków.

a

a

Domki całoroczne z drewna

Domy z drewna zawsze uważane były za zdrowe i ekologiczne. Opinia ta to  nie tylko stereotyp – ingerencja środków chemicznych w tym przypadku ograniczona jest do minimum, a wykorzystując dzisiejsze osiągnięcia nauki, można ją wyeliminować całkowicie.

Drewno to jedyny materiał budowlany, który nie podlega procesowi wytwarzania, w przeciwieństwie do pustaków, cegieł czy betonów. Dzięki temu unika się spalania bardzo dużych ilości energii,  a co za tym idzie emitowania znacznych ilości dwutlenku węgla. Ponadto, drewno jest materiałem odnawialnym, produkowanym nie przez człowieka, a przez naturę.

Jeżeli lubisz przyrodę i zapach lasu, domki ekologiczne są właśnie dla Ciebie. Drewno nie tylko pięknie pachnie, ale co bardzo ważne – podlega również samoregulacji wilgotności.

Żywotność domu z bali szacowana jest nawet na 300 lat. Jak jest w rzeczywistości? Weźmy za przykład drewniane kościoły, których wiek szacuje się na nawet kilkaset lat. Możliwe? Możliwe!

Część inwestorów zniechęca się, ponieważ czasami zdarza się, że drewniany dom jest nieco droższą inwestycją od domu z cegły. W praktyce okazuje się jednak, że procentuje on niższymi wydatkami na utrzymanie, a co najważniejsze  – jest zdrowy. Ta różnica kosztów zwraca się przy wykończeniu budynku, począwszy od izolacji, przez tynkowanie, a skończywszy na malowaniu. Drewno jest bardzo dobrym „izolatorem”ciepła.

Dlatego też, zanim zdecydujesz się wybudować lub kupić ekologiczny dom z bali, dokładnie przemyśl, jakie materiały zostaną wykorzystane do jego budowy. Weź pod uwagę nie tylko względy finansowe, ale również dobro i wpływ na środowisko naturalne.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie... więcej
Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej