Ekologiczne miasta

Hasło ekologia wielu osobom kojarzy się z nieskazitelnie czystą zielenią przyrody. Z miejscem, które jest pozbawione negatywnego wpływu cywilizacji oraz technologii. Zamykając oczy i myśląc o życiu w takim miejscu, często pojawia się obraz drewnianego domu, położonego w malowniczej scenerii z dala od zgiełku i problemów. Jednak, czy myśląc o życiu w ekologicznym miejscu, potrafilibyście wyobrazić sobie życie w mieście?

Z pewnością wielu z Was stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe – przecież duże siedliska ludzi są miejscami przesyconymi spalinami, smogiem oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami, które degradują najbliższe otoczenie. Jest w tym wiele prawdy, jednak musimy Was zaskoczyć. Świat zmierza w zupełnie nowym kierunku – kierunku społecznej odpowiedzialności połączonej z ekologicznym trendem, który objawia się w wielu dziedzinach życia, również w budownictwie i branży architektonicznej. Na mapie świata pojawiają się już pierwsze ekologiczne miasta, którą mają szansę stać się nową definicją życia na ziemi.

źródło:  http://www.elektro.info.pl

Eko trend

Z definicji ekologicznego miasto jest siedliskiem ludzi, które dzięki nowoczesnym technologiom oraz zastosowaniu licznych rozwiązań architektonicznych i konstruktorskich uzyskuje zerowy poziom zużycia energii. To miasto, które może wyprodukować samodzielnie więcej energii od rzeczywistego zapotrzebowania jej mieszkańców.

W celu uzyskania takiego poziomu niezbędna jest odpowiednia ilość specjalnie zaprojektowanych budynków, które mogą dostarczać czystą energię całym dzielnicom. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Wuhan Energy Flower. To 140 metrowy budynek w kształcie kwiatu, który dzięki specjalnym panelom słonecznym pochłania światło niczym prawdziwy kwiat. Szczyt budynku tworzy ogromna misa zbierająca wodę deszczową, która jest używana jako źródło wody w budynku. Z niej natomiast wydostaje się „słupek kwiatu” zbudowany z pionowych turbin wiatrowych, które stanowią źródło ekologicznej energii elektrycznej. To bez wątpienia najbardziej ekologiczny budynek na świecie.

A w przyszłości…

Jednak budynek to nie całe miasto. Na takie miano zasługuje obecnie miasteczko Stenlose South położone w Danii. Na powierzchni 76 hektarów znajduje się 750 ekologicznych budynków o niskim zużyciu energii.

W miasteczku znajdują się zarówno domy jedno, jak i wielorodzinne, budynki socjalne oraz lokale usługowe. Na przestrzeni roku budynki wytwarzają ponad 3 miliony kWh odnawialnej energii oraz oszczędzają ponad 22,000 m3 wody. Miasteczko Stenlose South stało się wzorem dla wielu projektów miast a jednymi z nich są Caofeidian i Masdar City. To powstające odpowiednio w Chinach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pełni funkcjonalne miasta, których wszystkie potrzeby energetyczne będą zaspokajane z odnawialnych źródeł energii. Będą to znacznie większe ośrodki miejskie niż miasteczko Stenlose South. Co wyróżnia te projekty? Przede wszystkim w pełni skoordynowane rozwiązania w zakresie infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego, dostaw energii, wody oraz gospodarki odpadami i transportu. To wizja przyszłości, która na naszych oczach staje się rzeczywistością.

Choć obecnie wizja dużej ilości w pełni ekologicznych miast jest jeszcze odległa, to w najbliższym czasie można spodziewać się znaczącego przełomu w tej dziedzinie. Istnieje spora szansa, że życie w wielkim mieście nie będzie oznaczać przebywania w skrajnie niekorzystnych warunkach, które mają wpływ nie tylko na przyrodę, ale również nasze zdrowie. To piękna wizja, której Wam i sobie życzymy.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Nadchodząca susza hydrologiczna uświadomiła wielu osobom, że woda tak naprawdę jest cennym skarbem, którego wartość doceniamy szczególnie wtedy, gdy zaczyna go brakować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezzapachowe oczyszczalnie BIO EASY FLOW i MAXI BIO z systemem nawadniania GREEN SHOWER... więcej
Niedrożność umywalki, zlewu czy brodzika prysznicowego jest niezwykle irytującym problemem, który może pojawić się w każdym domu. Jednym z winowajców tego zjawiska jest zapchany syfon. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem szybko, skutecznie i samodzielnie... więcej