Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Często wydaje nam się, że swobodny i codzienny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym dla większości ludzi żyjących na świecie. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości w czasie mycia się, sprzątania, gotowania, podlewania ogrodu, prania czy mycia samochodu. Wody ubywa także przez przemysł i rolnictwo. Czy możemy temu jakoś zapobiec? Co właściwie możemy mieć z oszczędzania wody i czy jest to warte zmiany naszych nawyków?

ZESTAW DO GROMADZENIA I WYKORZYSTANIA WODY DESZCZOWEJ    HABA RAIN  5500L

Oszczędność na rachunkach

Pierwszym i chyba najistotniejszym argumentem, który powinien przekonać nas do oszczędzania wody, są niższe opłaty na rachunkach.

Jak sam tytuł wskazuje, oszczędzanie wiąże się z korzyściami, w tym przypadku finansowymi. Zakręcając wodę w trakcie mycia zębów, nalewając do wanny o połowę mniej wody niż zazwyczaj i wkładając naczynia do zmywarki, zamiast zlewu, jesteśmy w stanie zgromadzić w skarbonce naprawdę sporo pieniędzy. Choć to wszystko brzmi dość błaho, wystarczy bardzo niewiele by mieć po kilku miesiącach zaoszczędzone kilkaset złotych na nowe krzesła, zasłony czy dywaniki do domu. Bycie oszczędnym to wspaniała, przynosząca duże korzyści umiejętność!

a

Ochrona środowiska

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że zasoby słodkiej wody na świecie są bardzo małe. Woda pokrywa 71% powierzchni globu, jednak jedynie 2,5% światowych zasobów to woda słodka. Przyczyną jej braku jest między innymi globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne takie jak susze i powodzie doprowadzają do tego, że kolejne grupy ludzi są po prostu “odcinane” od źródeł wody pitnej.

Choć w Polsce mamy dość dużo rzek i jezior, w większości przypadków są one bardzo zanieczyszczone lub w ogóle niezdatne do picia. Tu znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego za wodę musimy płacić tak dużo – przed wykorzystaniem trzeba ją często najpierw uzdatnić. Po wykorzystaniu natomiast w jakiś sposób zutylizować – tu odpowiedź na drugie pytanie, dlaczego koszty kanalizacji i szamba potrafią być tak duże.

aa

Uzdatnienie wody to również koszt energetyczny, związany bezpośrednio z emisją różnego rodzaju gazów cieplarnianych do atmosfery. Poza tym, stacje uzdatniania wody nie biorą się znikąd – je również trzeba wybudować. Potrzebny jest beton, stal, energia. Powstają śmieci. A to wszystko kosztem naszego środowiska. Oszczędzając wodę, narażamy je na mniejsze straty.

Ekologiczny trend

Ponadto, trend na ekologię nie mija – modne są eko produkty, styl życia eko, eko rozwiązania i eko zachowania, które obserwowane przez innych rozprzestrzeniają się po świecie w sposób “samodzielny”. Bycie eko jest fajne i właściwie pozbawione jakichkolwiek wad. Wymaga jedynie racjonalnego, przemyślanego użytkowania pewnych dóbr, dzięki którym jeszcze nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły cieszyć się dobrodziejstwami natury.

Żyjąc w sposób ekologiczny dajemy też dobry przykład innym, przyczyniając się do zmiany jutra na lepsze. Pomyślmy choć przez chwilę o ludziach, takich jak my, których setki umierają każdego dnia z pragnienia. Straszna wizja, prawda? Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis przekonał Was do tego, że oszczędzanie wody to wcale nietrudna, ale przynosząca wiele korzyści czynność. To co, może jednak zakręcisz wodę myjąc jutro rano zęby?

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej