Czym się różnią między sobą oczyszczalnie biologiczne?

Do końca ubiegłego stulecia oczyszczalnie biologiczne niezbyt często były stosowane w budynkach jednorodzinnych. Wynikało to z ich niedoskonałości i wysokich kosztów produkcji, a tym samym sprzedaży. W ostatnich latach wymogi odnośnie jakości oczyszczonych ścieków spowodowały znaczny rozwój i udoskonalenie technologii przydomowych oczyszczalni biologicznych. Ze względu na wzrost produkcji, ich ceny też uległy obniżeniu.

Ważną zaletą oczyszczalni biologicznych jest znacznie lepsze oczyszczanie. Co za tym idzie - urządzenia te nie zanieczyszczają gleby i wód powierzchniowych, co z kolei jest słabą stroną oczyszczalni drenażowych. Z dobrze działającej oczyszczalni biologicznej wypływa woda bez zapachu, przypominająca wodę z kranu.
Niektóre oczyszczalnie biologiczne są wyposażone w pompę pozwalającą nawadniać oczyszczonymi ściekami rośliny w ogrodzie. Możemy wtedy zaoszczędzić wodę do podlewania ogrodu.
Jeżeli chodzi o wady oczyszczalni biologicznych, to są one różne w oczyszczalniach różnych producentów. Większość oczyszczalni aktualnie oferowanych posiada osadnik gnilny, który może być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Dla wielu osób to najważniejsza wada tych oczyszczalni. Niektóre oczyszczalnie biologiczne posiadają bardzo małą komorę nagromadzenia osadów, co skutkuje koniecznością częstego ich wypompowywania.

Próba sedymentacyjna

Najlepsze aktualnie dostępne oczyszczalnie biologiczne pracują w technologii bezzapachowej, dzięki czemu nie ma możliwości wystąpienia jakichkolwiek nieprzyjemnych zapachów, zarówno w ogrodzie jak i w domu. Są już rozwiązania, które oprócz bezzapachowej technologii, umożliwiają wywożenie osadów tylko raz na 3 do 5 lat. Najlepsi producenci poszli jeszcze dalej. Oferują oczyszczalnie biologiczne zintegrowane z kompostownikiem osadów. W takim przypadku nie trzeba w ogóle wywozić osadu przy pomocy wozu asenizacyjnego. Otrzymujemy kompost do wykorzystania w ogrodzie pod rośliny. Dla naszego środowiska naturalnego to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ścieki, które produkujemy w domu są w 100 procentach wykorzystane w obrębie ich powstawania, czyli na własnej działce.

Reasumując, przed zakupem oczyszczalni warto sprawdzić:
- Czy oczyszczalnia pracuje w technologii bezzapachowej?
- Jak często należy wzywać wóz asenizacyjny do wywozu osadów z oczyszczalni?
- Czy oczyszczalnia jest wyposażona w pompę do nawadniania oczyszczonymi ściekami roślin w ogrodzie?
- Jaka jest gwarancja producenta na działanie oczyszczalni?

 

                        

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Naprawa i serwis przydomowych oczyszczalni ścieków: co musisz wiedzieć Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem. Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej
Każdy kolejny dzień zbliża nas do zimy. Dni są coraz krótsze, szybciej zapada zmrok, a temperatury już niebawem mogą spaść poniżej zera. To pora roku o zupełnie innej charakterystyce niż lato, które jeszcze nie tak dawno gościło w naszym kraju. Nie jest tajemnicą, że zmieniające się pory roku mają... więcej