Oczyszczalnie biologiczne

Żyjemy w XXI wieku, jednak wciąż w Polsce występują obszary, które są pozbawionego stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej. To często małe wsie, których mieszkańcy dotychczas byli skazani na tradycyjne szambo oraz związane z nim uniedogodnienia. Systematyczny wywóz zawartości oraz nieprzyjemne zapachy przedostające się do otoczenia to jedne z najczęstszych wad, które w znaczący sposób wpływają na komfort korzystania z tego rozwiązania.

Na szczęście dziś mieszkańcy terenów pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnych mają o wiele szersze spektrum wyboru. Z myślą o nich powstają zaawansowane systemy, które są nie tylko efektywne, ale również zapewniają użytkownikom maksymalny komfort.

a

Biologiczne oczyszczalnie

Doskonałym przykładem są oczyszczalnie biologiczne, które w opinii wielu ekspertów oraz ekologów są zdecydowanie najlepszym sposobem oczyszczania ścieków powstających na terenie gospodarstwa domowego. To systemy, które funkcjonują samodzielnie – użytkownik nie musi martwić się ich obsługą oraz systematycznym opróżnianiem i wywozem zawartości. Niezbędny jest tylko ich okresowy przegląd techniczny i wymiana osadu. To czynności, dzięki którym oczyszczalnie biologiczne mogą funkcjonować efektywnie i niezawodnie przez wiele lat.

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne to systemy wykonywane w formie zbiornika, w którym zachodzi cały proces oczyszczania ścieków. W większości urządzeń dostępnych na rynku ścieki w pierwszej fazie poddawane są oczyszczaniu mechanicznemu. Jest to osadnik wstępny, który umożliwia usunięcie zawiesin, tłuszczu oraz wszystkich innych większych cząstek zanieczyszczeń. Następnie ścieki spływają w dół do części zbiornika, który nazywany jest reaktorem biologicznym. W tym miejscu znajduje się złoże biologiczne, do którego wtłaczane są pęcherzyki powietrza.

W środowisku tlenowym bakterie oraz mikroorganizmy znajdujące się na złożu realizują główny proces biologicznego oczyszczania ścieków. Absorbują one zanieczyszczenia, ponieważ zużywają je do swoich potrzeb egzystencjalnych. W ten sposób mogą wyeliminować nawet 95% wszystkich zanieczyszczeń oraz groźnych dla zdrowia i środowiska substancji. Resztki, z którymi nie uporały się mikroorganizmy, zostają przetransportowane do osadnika wtórnego. W tej części oczyszczalni biologicznej zachodzi proces klarowania, w którym cząstki osadu zostają oddzielone od wody. Ta z kolei jest odprowadzana poza obręb systemu.

a

Zalety oczyszczalni biologicznej

Oczyszczalnie biologiczne to bardzo skuteczne rozwiązanie, które działa w bardzo prosty sposób, jednak ich funkcjonalność oraz zamknięcie całego procesu oczyszczania w jednej komorze to nie jedyne zalety tego systemu. Przydomowe oczyszczalnie są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska a koszty ich eksploatacji są znacznie mniejsze, niż wydatki związane z systematycznym wywozem szamba. System można dopasować w zależności od ilości osób produkujących ścieki. Dostępne są zarówno niewielkie oczyszczalnie, które można wykorzystać np. na ogródkach działkowych, jak i bardziej rozbudowane systemy, których wydajność może sprostać potrzebom nawet całej wsi.

Nasza firma występuje roli producenta posiadającego specjalistyczną wiedzę na temat najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny oczyszczania ścieków. Znamy się doskonale na oczyszczalniach biologicznych, dlatego możemy Państwu polecić to rozwiązanie z pełną odpowiedzialnością. To systemy, które sprostają wszystkim Waszym oczekiwaniom.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej