Dlaczego warto korzystać z wody deszczowej?

Średnia ilość opadów w Polsce oscyluje na poziomie 600 mm/m2. Wielkość ta jednak zależy od rejonu kraju, a największa ilość opadów przypada nie na miesiące jesienne, ale te letnie – lipiec i sierpień.

Najwięcej wody zużywamy na pranie, spłukiwanie toalet czy zmywanie, a statystyczny Polak zużywa w ciągu dnia ok. 125 l wody! Często dochodzą do tego problemy z nieszczelną spłuczką czy kranem, więc koszty zużycia wody w ciągu roku są naprawdę ogromne. Poniższy wykres pokazuje zużycie wody w ciągu doby. Polska jest spośród krajów świata jednym z najuboższych jeżeli chodzi o zasoby wody w Europie.

.

fot. muratorplus.pl

fot. muratorplus.pl

.

Zmiana nawyków dotycząca oszczędzania wody, czyli zakręcanie kranów podczas porannej toalety czy branie prysznica zamiast długiej kąpieli ograniczy zużycie wody podczas wykonywania codziennych czynności. Jednak czy istnieją sposoby na zaoszczędzenie wody, która potrzebna jest nie do celów spożywczych i higienicznych? Owszem, bo woda deszczowa doskonale nadaje się do:

  • prac porządkowych (pranie),
  • spłukiwania toalet w przypadku, gdy nie wymaga jest do tej czynności woda wodociągowa,
  • mycia samochodów,
  • podlewania ogrodów i kwiatów.

Woda deszczowa jest wodą miękką dlatego bardzo dobrze nadaje się do prania, a proszek lepiej się w niej pieni, więc i koszty związane z zakupem drogich detergentów spadną co najmniej połowę. Ponadto, woda deszczowa nazywana jest najkorzystniejszą jeżeli chodzi o podlewanie kwiatów i wszelkiego rodzaju roślin. Dlaczego? Bo nie zawiera chloru ani innych szkodliwych pierwiastków. W przypadku mycia samochodów, deszczówka również sprawdzi się idealnie przede wszystkim dlatego, że nie pozostawia smug na karoserii.

Woda deszczowa odprowadzana z dachów budynków powinna być więc wykorzystywana do różnych celów. Jest ona również źródłem dużych oszczędności, bo pozwala na ograniczenie zużycia wody pochodzącej z wodociągów.

.

fot.pixabay.com

fot.pixabay.com

.

W jednym z naszych artykułów na blogu wyjaśnialiśmy na czym polega działanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Podstawa działania systemu opiera się przede wszystkim na zebranej z dachu budynku deszczówce. Woda, która spływa z dachu przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego najczęściej pod ziemią. Nim zbiornik się napełni, woda oczyszcza się przez filtr, znajdujący się na jej drodze spływu. Przy pomocy pompy, deszczówka  pompowana jest do miejsca zapotrzebowania. Woda, która zbiera się w zbiorniku retencyjnym jest wykorzystywana do różnych celów i tym samym staje się kolejnym, alternatywnym źródłem wody. Więcej na temat systemów zagospodarowania wody deszczowej przeczytacie tutaj, a jak wykorzystać możliwości jakie daje woda deszczowa?

Oprócz tych ekonomicznych, należy zwrócić na ekologiczne aspekty wykorzystania wody deszczowej. Na Ziemi bowiem, choć 70 % jej powierzchni zajmuje właśnie woda, to ze względu na swoje zasolenie nie jest zdalna do picia. Naukowcy powtarzają więc, ze dla wody nie ma alternatywy, ale alternatywą mogą być źródła jej pozyskania. Dlatego też, im więcej mechanizmów, które mają na celu oczyszczanie wody i ponowne jej wykorzystanie tym lepiej dla naszego środowiska ale i kieszeni.

ZBIORNIK WODY DESZCZOWEJ HABA RAIN 1700L.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Według danych statystycznych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny obywatel naszego kraju wykorzystuje 96 litrów wody każdego dnia. Większa część tej liczby jest wygospodarowana na prace domowe oraz kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej. Pranie, sprzątanie, podlewanie... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, musimy od początku mieć absolutną pewność, że procesy w niej zachodzące są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia naszego domu. Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podstawowe zalety tego typu... więcej